12 czynników, które sprawiają, że miłość nie przemija [BADANIA]

Ponad 10 lat razem i nadal szaleńczo zakochani? Naukowcy uważają, że to możliwe, jeśli spełnicie tych 12 warunków!
miłość miłość fot. Shutterstock

Zapytaj ekspertów!

Jak dowiedzieć się, co sprawia, że pary z długim stażem są nadal szaleńczo w sobie zakochane? Najlepiej zapytać ekspertów, czyli... osoby, które są w takich związkach. Do takiego wniosku doszedł psycholog ze Stony Brook University, K. Daniel O'Leary oraz pomagający mu w badaniu prof. Arthur Aron z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku (ten od 36 pytań dzielących od miłości).

40 proc. osób, które były po ślubie od przynajmniej 10 lat, twierdziło, że są nadal bardzo intensywnie zakochane w swoich małżonkach, a 15 proc. wybrało drugą w kolejności odpowiedź na skali opisującej intensywność uczucia. Jeszcze bardziej zdumiewające były odpowiedzi 40 proc. kobiet i 35 proc. mężczyzn ze związków o trzydziestoletnim lub dłuższym stażu: oni również określali swoje uczucia do małżonka/małżonki jako "bardzo intensywne zakochanie".

Jeśli chcielibyście mieć podobnie, sprawdźcie, czy wasz związek spełnia tych 12 warunków:

miłość miłość fot. Shutterstock

1. Myśl pozytywnie o partnerze

To ważne, by skupiać się na dobrych cechach partnera, zamiast na tych jego zachowaniach czy cechach charakteru, których nie lubimy - twierdzą autorzy wspomnianego badania. Jeśli ciągle analizujemy negatywne rzeczy, sprawiamy, że zaczynają nas one coraz bardziej irytować. Osoby w udanych związkach pamiętają więcej pozytywnych doświadczeń niż tych, które nie były przyjemne.

miłość miłość fot. Shutterstock

2. Myśl o partnerze, kiedy nie jesteście razem

Wyjeżdżając na jakiś czas - nawet jeśli jest to tylko weekend lub jeden wieczór - nie powinieneś zapominać o istnieniu swojej partnerki. Ona także powinna o tobie pamiętać. Jeśli jednak powiedzenie "co z oczu, to z serca" dotyczy waszego związku, szanse, że po 10 czy 30 latach będziecie nadal w sobie zakochani są nikłe - twierdzą naukowcy. Nie trzeba obsesyjnie o sobie rozmyślać, ale jeśli od czasu do czasu pomyślicie o swoich partnerach, kiedy przebywacie osobno, oznacza to, że są oni dla was ważni.

mężczyzna mężczyzna fot. Shutterstock

3. Trudno ci się skupić, kiedy o nim/niej myślisz?

To świetny znak! Wielozadaniowość, w tym rozmyślanie o kilku sprawach naraz, nie jest szczególnie silną stroną mężczyzn, jeśli wiec z łatwością odsuwają myśli o swojej partnerce, kiedy muszą się zająć czymś innym, oznacza to - jak twierdzi O'Leary - że ta osoba nie zajmuje zbyt ważnego miejsca w ich myślach.

miłość miłość fot. Shutterstock

4. Podejmujcie wyzwania

Spędzanie czasu razem jest niezwykle ważne dla związku, ale nie bez znaczenia dla satysfakcji z bycia razem jest to, co robicie w tym czasie. Zdaniem naukowców uczucie kwitnie najbardziej pomiędzy tymi partnerami, którzy podejmują razem wyzwania i robią wspólnie rzeczy ekscytujące, podnoszące adrenalinę. To szczególnie ważne w przypadku mężczyzn - twierdził O'Leary.

miłość miłość fot. Shutterstock

5. Spędzajcie czas razem

Jeśli kogoś kochasz, chcesz spędzać z nim czas. Im więcej tego czasu spędzacie razem, tym silniejsze jest wasze uczucie - twierdzą psychologowie na podstawie odpowiedzi osób, które wzięły udział we wspomnianym badaniu. Oprócz podejmowania nowych czynności, ważne są też codzienne sprawy, chwile, które spędzacie na dbaniu o dom, ogród, gotowaniu itd.

miłość miłość fot. Shutterstock

6. Okazuj uczucia

Dotykajcie się. Nie musicie ciągle się przytulać, wystarczy pocałunek w policzek, uścisk dłoni, gdy wychodzicie z domu... Okazywanie sobie uczuć poprzez kontakt fizyczny pomaga zachować intensywność emocji, którymi się obdarzacie.

miłość miłość fot. Shutterstock

7. Podniecaj się

Tak, nie pomyliliście się: to ważne, żeby wasz partner/wasza partnerka budzili w was pożądanie. Osoby, które w badaniu odpowiadały, że są bardzo intensywnie zakochane w swoich partnerach, mówiły też, że ich ciała nadal przyjemnie reagują na dotyk swoich mężów i żon.

seks seks fot. Shutterstock

8. Uprawiajcie seks

Brak seksu nie wróży niczego dobrego dla satysfakcji ze związku. Ludzie, którzy są w sobie zakochani, kochają się regularnie. Zdaniem naukowców pary, który są zaangażowane emocjonalnie częściej uprawiają seks, a tym samym podtrzymują intensywność łączącego je uczucia.

kobieta kobieta fot. Shutterstock

9. Pozytywne podejście

Osoby o pozytywnym usposobieniu i podejściu do życia, częściej wyrażają większe zaangażowanie emocjonalne. Z badania wynika, że szczególnie kobiety, które są optymistycznie nastawione do świata, bardziej kochają swoich partnerów. Dużym problemem dla intensywności uczucia łączącego partnerów jest stres - uważają naukowcy.

kobieta kobieta fot. Shutterstock

10. Myśl obsesyjnie

Że jak? Spokojnie, ani O'Leary, ani Aron nie sugerują zachowań noszących znamiona stalkingu, stwierdzają po prostu, że - zwłaszcza w przypadku kobiet - usilne rozmyślanie o partnerze dobrze wpływa na intensywność i trwałość uczucia.

para para fot. Shutterstock

11. Głód życia

Osoby, które bardzo intensywnie przeżywają życie i mają duży głód wrażeń, podobnie podchodzą do miłości. Dlatego, jeśli chcesz, żeby twoje uczucie po latach było nadal pełne pasji, przełóż je na swoje hobby, zajęcia, pracę itd. - podpowiadają psychologowie. To szczególnie ważne dla mężczyzn, jak wynika ze wspomnianego badania.

Więcej o: