Chcesz się zakochać? Od miłości dzieli cię 36 pytań

Naukowcy opracowali listę pytań, które mają zbliżyć do siebie nieznajomych i sprawić, że poczują się sobie bliscy. Oto 36 pytań, które mogą prowadzić do zakochania - odważycie się?
zakochana para zakochana para fot. Shutterstock

Eksperyment prowadzący do miłości?

W latach 90. opublikowano wyniki badania, w ramach którego naukowcy pod wodzą prof. Arthura Arona z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku przeprowadzili nietypowy eksperyment. Chcieli ustalić, czy nieznające się osoby mogą się do siebie zbliżyć - a być może również zakochać się w sobie - jeśli znajdą się nietypowej sytuacji, w której granice intymności zostaną szybko przekroczone. W tym celu w pokoju zamykano dwójkę nieznajomych, dobranych na zasadzie podobieństw w wypełnionym wcześniej formularzu zgłoszeniowym. Przez 90 minut pary miały zadawać sobie wzajemnie pytania podzielone na trzy grupy i poruszające coraz bardziej intymne tematy. Na zakończenie pary miały stanąć na przeciwko siebie i patrzeć sobie w oczy przez 4 minuty.

Okazało się, że doświadczenie rzeczywiście budowało poczucie bliskości między nieznajomymi, którzy przez następnych kilka miesięcy czuli, że coś ich łączy z osobą, z którą spotkali się w ramach naukowego eksperymentu. Jedna para po tym nietypowym "przesłuchaniu" wzięła ślub.

O badaniu amerykańskich naukowców przypomina na łamach "The New York Times" Mandy Len Catron z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver (Kanada). Opisuje swoją randkę, na której wraz z partnerem odpowiedziała na pytania prof. Arona. Efekt? Zakochanie, owszem, choć autorka zastrzega, że nie wie, w jakim stopniu zawdzięczają to pytaniom i zwierzeniom, a w jakim jest to wynik faktu, że oboje świadomie chcieli tego uczucia.

Mamy dla was pytania prof. Arona, gdybyście chcieli spróbować zakochać się na pierwszej randce lub wypróbować je z partnerem dla pogłębienia łączącej was więzi.

zakochanie zakochanie fot. Shutterstock

Zestaw 1

1. Gdybyś mógł/mogła zaprosić na kolację dowolną osobę na świecie, kogo byś wybrał/wybrała?

2. Czy chciałbyś/chciałabyś być sławny/sławna? W jakiej dziedzinie?

3. Czy zdarza ci się przed wykonaniem telefonu ćwiczyć, co powiesz? Dlaczego to robisz?

4. Jak wyglądałby twój idealny dzień?

5. Kiedy ostatnio śpiewałeś/śpiewałaś w towarzystwie? A sam/-a?

6. Gdybyś mógł/mogła dożyć 90 urodzin i przez ostatnie 60 lat życia zachować umysł lub ciało trzydziestolatka/trzydziestolatki, co byś wybrał/-a?

7. Czy masz przeczucie dotyczące tego, jak umrzesz?

8. Co ty i twój partner/twoja partnerka wydajecie się mieć ze sobą wspólnego? Wymień trzy rzeczy.

9. Za co w swoim życiu jesteś najbardziej wdzięczny/wdzięczna?

10. Gdybyś mógł/mogła zmienić coś w sposobie, w jaki cię wychowywano, co by to było?

11. W ciągu 4 minut postaraj się jak najbardziej szczegółowo opisać partnerowi/partnerce swoje życie.

12. Gdybyś jutro mógł/mogła obudzić się z nową cechą lub umiejętnością, co by to było?

zakochanie zakochanie fot. Shutterstock

Zestaw 2

13. Gdybyś dzięki szklanej kuli mógł/mogła poznać prawdę o sobie, swoim życiu, swojej przyszłości lub czymkolwiek innym, czego chciałbyś/chciałabyś się dowiedzieć?

14. Czy jest coś, co od dawna chciałeś/chciałaś zrobić? Dlaczego tego nie zrobiłeś/nie zrobiłaś?

15. Co jest twoim największym życiowym osiągnięciem?

16. Co stanowi dla ciebie największą wartość w przyjaźni?

17. Twoje najwspanialsze wspomnienie?

18. Twoje najgorsze wspomnienie?

19. Gdybyś wiedział/-a, że za rok umrzesz nagłą śmiercią, czy zmieniłbyś/zmieniłabyś coś w swoim życiu? Dlaczego?

20. Co oznacza dla ciebie przyjaźń?

21. Jaką rolę w twoim życiu odgrywają miłość i czułość?

22. Mówcie sobie na zmianę, jakie pozytywne cechy dostrzegacie w waszym partnerze/waszej partnerce. Wymieńcie w sumie po 5 cech.

23. Jak bliskie i ciepłe są więzi w twojej rodzinie? Czy masz wrażenie, że twoje dzieciństwo było szczęśliwsze od dzieciństwa większości innych ludzi?

24. Jakie masz odczucia względem swojej relacji z mamą?

zakochani zakochani fot. Shutterstock

Zestaw 3

25. Niech każde z was ułoży trzy prawdziwe zdania, które dotyczą was obojga, np. "Jesteśmy w tym pokoju i czujemy się..."

26. Dokończ zdanie: "Chciałbym/chciałabym mieć kogoś, z kim mógłbym/mogłabym dzielić..."

27. Gdybyście mieli zostać bliskimi przyjaciółmi, co twój partner/twoja partnerka powinien/powinna o tobie wiedzieć?

28. Powiedz swojemu partnerowi/swojej partnerce, co ci się w nim/niej podoba. Bądź bardzo szczery/szczera i wymień rzeczy, które niekoniecznie zdradziłbyś/zdradziłabyś nowo poznanej osobie.

29. Opowiedz partnerowi/partnerce o wstydliwym wydarzeniu z twojego życia.

30. Kiedy ostatnio płakałeś/płakałaś przy kimś? A w samotności?

31. Powiedz swojemu partnerowi/swojej partnerce, co już w nim/niej lubisz.

32. Czy jest jakiś temat, który twoim zdaniem jest zbyt poważny, by z niego żartować?

33. Gdybyś miał/-a umrzeć dziś wieczorem i nie miał/-a okazji porozmawiać z kimś przed swoją śmiercią, czy żałowałbyś/żałowałabyś, że nie zdążyłeś/zdążyłaś komuś czegoś powiedzieć? Czego? Dlaczego jeszcze nie powiedziałeś/powiedziałaś tego tej osobie?

34. W twoim domu wybucha pożar. Po uratowaniu swoich bliskich oraz zwierząt domowych, masz jeszcze czas, żeby uratować tylko jedną rzecz, która tam się znajduje. Co by to było i dlaczego?

35. Ze wszystkich ludzi z twojej rodziny, czyja śmierć byłaby dla ciebie najtrudniejsza? Dlaczego?

36. Zwierz się partnerowi/partnerce z osobistego problemu i zapytaj, jak on/-a zachowałby/zachowałaby się na twoim miejscu. Poproś też partnera/partnerkę, żeby powiedział/-a, jakie emocje jego/jej zdaniem wywołuje w tobie opisany problem.

para para fot. Shutterstock

A jak się odkochać?

W odpowiedzi na artykuł Mandy Len Catron, "The New Yorker" opublikował zabawny tekst Susanny Wolff, która sparafrazowała powyższe pytania, tak by po ich zadaniu obecnemu partnerowi/ obecnej partnerce na pewno się odkochać i zrujnować swój związek. Listę rozpoczyna i kończy pytanie: "Gdybyś mógł/mogła uderzyć pięścią w twarz kogokolwiek na świecie, kogo byś wybrał/wybrała?". Podejrzewam, że znam odpowiedź na ostatnie pytanie i że byłaby ona inna niż w przypadku pytania otwierającego przesłuchanie!

Inne pytania, to np. "Gdybyś mógł/mogła coś zmienić w rodzinie swojego partnera/swojej partnerki, co by to było?", Które z nas daje lepsze prezenty?", "Jakie jest twoje najwspanialsze wspomnienie? Właśnie, że nie, byłem/byłam tam i to wcale nie było tak", "O, a twoja mama jest niby lepsza od mojej?", "Powiedz swojej partnerce/swojemu partnerowi, które/którzy celebrytki/celebryci wydają ci się najbardziej atrakcyjni", "Ciekawe dlaczego żadna z tych gwiazd nie jest nawet trochę do mnie podobna?!".

Co sprowadza mnie do oczywistej refleksji, że z pytaniami (wszystkimi!) warto zachować daleko idącą ostrożność. A nuż otrzymamy na nie odpowiedź!

Więcej o: