Test owulacyjny: jak i kiedy go wykonać?

Test owulacyjny jest wykorzystywany w celu ustalenia dokładnego momentu owulacji, co jest niezmiernie istotne w przypadku starań o dziecko. Kiedy najlepiej go wykonać?

Testy owulacyjne: dlaczego owulacja jest tak ważna i czym ona właściwie jest?

Testy owulacyjne to metoda diagnozowania dokładnego momentu w trakcie cyklu miesiączkowego, kiedy kobieta ma owulację. Czym jest owulacja? Owulacja, czyli inaczej mówiąc jajeczkowanie to moment kiedy w układzie rozrodczym kobiety uwalniane są komórki jajowe gotowe do zapłodnienia. Jeśli w tym momencie dojdzie do stosunku płciowego to istnieje szansa, że kobieta zajdzie w ciążę. Dlatego tak istotną informacją jest - w przypadku par starających się o dziecko - wiedza o tym kiedy dokładnie ma miejsce owulacja. Według ogólnie przyjętej wiedzy jajeczkowanie powinno mieć miejsce w okolicy połowy cyklu miesiączkowego, który powinien wynosić 28 dni. Oznacza to, że około 14 dnia kobieta powinna jajeczkować. Jednak nie jest to takie proste. Cykl miesiączkowy jest bowiem bardzo indywidualną kwestią i każda kobieta może mieć nieco inną długość jego trwania. Do tego dochodzą różnego rodzaju kłopoty hormonalne i zdrowotne, które również mogą skutkować zmianami w zakresie przebiegu cyklu miesiączkowego. Dlatego też dla wielu pań określenie na podstawie zwykłego wyliczenia, kiedy mają owulację, bywa nie do wykonania. W tym miejscu z pomocą przychodzą testy owulacyjne. 

Zobacz też: Jak zajść w ciążę - owulacja, dni płodne, stres. Co ma wpływ na zapłodnienie?

Test owulacyjny: co to takiego? Gdzie możemy je dostać?

Test owulacyjny może wykonać każda kobieta, która chce sprawdzić kiedy dokładnie będzie miała owulację. W praktyce z tego rozwiązania korzystają panie, które starają się o zajście w ciążę. Czasami test owulacyjny wykorzystują już przy pierwszej próbie poczęcia, aby zmaksymalizować prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. W innych przypadkach sięgają po testy owulacyjne kobiety, które od kilku miesięcy bezskutecznie próbują zajść w ciążę - test może podnieść szansę na odbycie stosunku w najbardziej dogodnym momencie.  

Co to jest test owulacyjny? Jest on tak skonstruowany, że wykrywa duży wzrost hormonu luteinizującego. Taki skok następuje tuż przed owulacją. Oznacza to, że jeśli test wykryje wysoki poziom hormonu, to w przeciągu 24-36 godzin będzie miało miejsce jajeczkowanie. Test owulacyjny można nabyć w każdej aptece, a także za pośrednictwem internetu.

Kiedy zrobić test owulacyjny?

Jako, że owulacja trwa tylko 24 godziny, w trakcie których szansa na zapłodnienie jest najwyższa, pary starające się o dziecko muszą dokładnie znać moment kiedy ona nastąpi. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w kilka egzemplarzy testów, tak aby mieć szansę w okolicy terminu, w którym powinna mieć miejsce owulacja, dokonać badania. 

Kiedy zrobić test owulacyjny? Otóż przede wszystkim trzeba ustalić przynajmniej przybliżoną długość cyklu miesiączkowego. Dla przykładu jeśli wynosi ona książkowe 28 dni, wówczas zaleca się wykonanie testu 11 dnia, a następnie w razie konieczności powtórzenie go w kolejnych dniach. Jeśli Twój cykl nie jest jednak tak idealny wówczas warto skorzystać z dostępnych w sieci tabel, gdzie w zależności od długości cyklu podane jest, w którym dniu należy zacząć wykonywanie testów. 

Zobacz wideo Jak szybko można zajść w ciążę?

Test owulacyjny: jak zrobić? Na co zwrócić uwagę?

Testy owulacyjne dostarczane są przez wielu producentów, dlatego trudno szukać ujednoliconej instrukcji, która podpowie nam jak je zrobić. Najlepiej dokładnie zastosować się do zaleceń znajdujących się w ulotce informacyjnej dołączonej do testu. Część testów wymaga przygotowania jałowego pojemnika na mocz, w którym zostanie zanurzony test. Inne, podobnie jak w przypadku testów ciążowych, są strumieniowe.

W przypadku testu owulacyjnego należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

  • kolejne testy wykonuje o tej samej porze dnia, godzinie - da to bardziej wiarygodne efekty
  • nie korzystaj w jego przypadku z porannego moczu - jest on mocno zagęszczony, co może zafałszować wynik
  • na około 1-2 godziny przed badaniem warto ograniczyć spożycie płynów.

Zobacz też: Zapłodnienie in vitro - na czym polega i jak przebiega w kolejnych etapach?

Więcej o: