Niepłodność mężczyzn. Czym się objawia? Czy można ją leczyć?

Niepłodność mężczyzn to problem coraz częściej występujący w naszym społeczeństwie. Dotyczy to panów w różnym wieku, o różnym statusie materialnym, wykształceniu i wykonywanym zawodzie. Ta przypadłość nie wybiera - może przytrafić się każdemu. Z roku na rok obserwujemy jednak coraz wiekszą ilość mężczyzn, którzy borykają się z problemem niepłodności. Jakie są tego powody? Na płodność męską wpływ ma wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Aby określić przyczyny kłopotów z płodnością, należy dokonać wnikliwej analizy i poddać się badaniom diagnostycznym.

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Niepłodność mężczyzn to problem, który dotyka coraz więcej osób. Częściej kojarzony jest z kobietami, choć widać, że z roku na rok diagnozuje się coraz więcej przypadków niepłodności u mężczyzn. Związane jest to ze wzrostem świadomości i wiedzy na temat poczęcia i ludzkiej płodności. Pary, które bezskutecznie starają się o dziecko w momencie, kiedy trafiają do odpowiednich specjalistów zostają poddane serii badań, która jednoznacznie wskazuje, który z partnerów posiada problem z płodnością. Szacuje się, że mężczyźni mogą być odpowiedzialni za 45-50% przypadków niepłodności wśród par, które poddały się terapii. Gdy ustalone zostaje, która strona jest problematyczna, wówczas można rozpocząć działania mające na celu wyeliminowanie czynników uniemożliwiających zajście w ciążę. Nim jednak do tego dojdzie, należy ustalić jakie są przyczyny niepłodności. W przypadku mężczyzn przyczyn może być bardzo wiele. Do najczęstszych powodów bezpłodności mężczyzn należą:

  • nadmierny stres - obciążenia, które generuje obecny styl życia mogą powodować problemy z płodnością. Nieustanna gonitwa, konieczność sprawdzania się w pracy i życiu codziennym powoduje, że żyjemy w ciągłym napięciu. Nie od dziś wiadomo, że stres negatywnie wpływa na wiele aspektów naszego życia, ale również zdrowia. Nie inaczej jest w przypadku płodności. Stres może obniżyć libido i wpływać na jakość życia seksualnego, a w konsekwencji również na problemy z zapłodnieniem.
  • nadwaga i otyłość - to kolejne problemy, które choć na pierwszy rzut oka wydają się błahe, ale tak naprawdę mają znaczący wpływ na płodność u mężczyzn. 
  • choroby jąder - to już przyczyna zdecydowanie poważniejsza. Mężczyznom, którzy mają problemy z płodnością zaleca się badania pod kątem nowotworów jąder, wodniaka jądra, wnętrostwa i kilku innych schorzeń dotykających ten organ, a mogących przyczynić się do poważnych problemów z zapłodnieniem.
  • niska jakość nasienia - to problem, który wynika bardzo często z niewłaściwego stylu życia, który przejawia się brakiem aktywności fizycznej, nieodpowiednią dietą, siedzącą pracą, a także  nadużywaniem alkoholu, tytoniu i narkotyków. Czasem wystarczy zmiana przyzwyczajeń, aby odzyskać zdolności rozrodcze.
  • choroby ogólnoustrojowe - na niepłodność męską wpływ mogą mieć również inne choroby, do których należą m.in. nieprawidłowa praca tarczycy, niedoczynność przysadki mózgowej, cukrzyca, choroby wątroby czy przewlekłe zapalenie nerek.
Zobacz wideo Czy jazda na rowerze powoduje męską niepłodność?

Objawy niepłodności u mężczyzn - jakie sygnały powinny nas zaniepokoić?

W przypadku mężczyzn problemy z płodnością dużo łatwiej dostrzec niż w przypadku kobiet. Dzieje się tak dlatego, że w u kobiet problemy z płodnością wynikają często z dysfunkcji narządów rodnych, które są ukryte wewnątrz ciała. Tymczasem oznaki niepłodności u mężczyzn dostrzegalne są czasem gołym okiem. Za takie typowe objawy można uznać:

  • zaburzenia erekcji,
  • zmniejszenie ilości spermy,
  • bóle jąder,
  • brak ochoty na seks,
  • problemy z poczęciem pomimo regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych.

Oznaki niepłodności u mężczyzn

Jeśli nasze staranie o poczęcie dziecka trwa bezskutecznie powyżej roku, należy skonsultować się z lekarzem. Ten przeprowadzi na początku wywiad, który może naprowadzić na przyczynę niepłodności u mężczyzn jak i u kobiet. Oznaki niepłodności u mężczyzn można czasem ustalić już na etapie rozmowy. Wówczas na początek wdraża się odpowiednie procedury, które mogą bez ingerencji medycznej poprawić płodność. 

Leczenie niepłodności u mężczyzn 

Aby wdrożyć właściwe leczenie, mężczyzna musi poddać się serii badań, które ustalą przyczyny powstania problemów z płodnością. Jeśli przyczyny mają podłoże hormonalne, wówczas należy udać się do endokrynologa, który będzie w stanie wdrożyć terapię, która unormuje poziom hormonów. Z kolei jeżeli przyczyna tkwi anatomii układu moczowo- płciowego, wówczas należy udać się do urologa, który pokieruje dalszym leczeniem. Bez względu na to, jakie jest sedno problemu, jeśli mężczyzna poważnie myśli o dziecku, powinien zadbać także o:

  • poprawę swojej diety, wprowadzenie do niej większej ilości wartościowych produktów,
  • zwiększenie aktywności fizycznej,
  • przyjmowanie witaminy E poprawiającej płodność męską,
  • zwiększenie ilości witaminy C w diecie, bowiem witamina ta odpowiada za przedłużenie żywotności i lepszą jakość plemników..
Więcej o:
Copyright © Agora SA