Niepłodność mężczyzn. Czym się objawia? Czy można ją leczyć?
Przyczyny niepłodności u mężczyzn
Niepłodność mężczyzn to problem, który dotyka coraz więcej osób. Częściej kojarzony jest z kobietami, choć widać, że z roku na rok diagnozuje się coraz więcej przypadków niepłodności u mężczyzn. Związane jest to ze wzrostem świadomości i wiedzy na temat poczęcia i ludzkiej płodności. Pary, które bezskutecznie starają się o dziecko w momencie, kiedy trafiają do odpowiednich specjalistów zostają poddane serii badań, która jednoznacznie wskazuje, który z partnerów posiada problem z płodnością. Szacuje się, że mężczyźni mogą być odpowiedzialni za 45-50% przypadków niepłodności wśród par, które poddały się terapii. Gdy ustalone zostaje, która strona jest problematyczna, wówczas można rozpocząć działania mające na celu wyeliminowanie czynników uniemożliwiających zajście w ciążę. Nim jednak do tego dojdzie, należy ustalić jakie są przyczyny niepłodności. W przypadku mężczyzn przyczyn może być bardzo wiele. Do najczęstszych powodów bezpłodności mężczyzn należą:
- nadmierny stres - obciążenia, które generuje obecny styl życia mogą powodować problemy z płodnością. Nieustanna gonitwa, konieczność sprawdzania się w pracy i życiu codziennym powoduje, że żyjemy w ciągłym napięciu. Nie od dziś wiadomo, że stres negatywnie wpływa na wiele aspektów naszego życia, ale również zdrowia. Nie inaczej jest w przypadku płodności. Stres może obniżyć libido i wpływać na jakość życia seksualnego, a w konsekwencji również na problemy z zapłodnieniem.
- nadwaga i otyłość - to kolejne problemy, które choć na pierwszy rzut oka wydają się błahe, ale tak naprawdę mają znaczący wpływ na płodność u mężczyzn.
- choroby jąder - to już przyczyna zdecydowanie poważniejsza. Mężczyznom, którzy mają problemy z płodnością zaleca się badania pod kątem nowotworów jąder, wodniaka jądra, wnętrostwa i kilku innych schorzeń dotykających ten organ, a mogących przyczynić się do poważnych problemów z zapłodnieniem.
- niska jakość nasienia - to problem, który wynika bardzo często z niewłaściwego stylu życia, który przejawia się brakiem aktywności fizycznej, nieodpowiednią dietą, siedzącą pracą, a także nadużywaniem alkoholu, tytoniu i narkotyków. Czasem wystarczy zmiana przyzwyczajeń, aby odzyskać zdolności rozrodcze.
- choroby ogólnoustrojowe - na niepłodność męską wpływ mogą mieć również inne choroby, do których należą m.in. nieprawidłowa praca tarczycy, niedoczynność przysadki mózgowej, cukrzyca, choroby wątroby czy przewlekłe zapalenie nerek.
Objawy niepłodności u mężczyzn - jakie sygnały powinny nas zaniepokoić?
W przypadku mężczyzn problemy z płodnością dużo łatwiej dostrzec niż w przypadku kobiet. Dzieje się tak dlatego, że w u kobiet problemy z płodnością wynikają często z dysfunkcji narządów rodnych, które są ukryte wewnątrz ciała. Tymczasem oznaki niepłodności u mężczyzn dostrzegalne są czasem gołym okiem. Za takie typowe objawy można uznać:
- zaburzenia erekcji,
- zmniejszenie ilości spermy,
- bóle jąder,
- brak ochoty na seks,
- problemy z poczęciem pomimo regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych.
Oznaki niepłodności u mężczyzn
Jeśli nasze staranie o poczęcie dziecka trwa bezskutecznie powyżej roku, należy skonsultować się z lekarzem. Ten przeprowadzi na początku wywiad, który może naprowadzić na przyczynę niepłodności u mężczyzn jak i u kobiet. Oznaki niepłodności u mężczyzn można czasem ustalić już na etapie rozmowy. Wówczas na początek wdraża się odpowiednie procedury, które mogą bez ingerencji medycznej poprawić płodność.
Leczenie niepłodności u mężczyzn
Aby wdrożyć właściwe leczenie, mężczyzna musi poddać się serii badań, które ustalą przyczyny powstania problemów z płodnością. Jeśli przyczyny mają podłoże hormonalne, wówczas należy udać się do endokrynologa, który będzie w stanie wdrożyć terapię, która unormuje poziom hormonów. Z kolei jeżeli przyczyna tkwi anatomii układu moczowo- płciowego, wówczas należy udać się do urologa, który pokieruje dalszym leczeniem. Bez względu na to, jakie jest sedno problemu, jeśli mężczyzna poważnie myśli o dziecku, powinien zadbać także o:
- poprawę swojej diety, wprowadzenie do niej większej ilości wartościowych produktów,
- zwiększenie aktywności fizycznej,
- przyjmowanie witaminy E poprawiającej płodność męską,
- zwiększenie ilości witaminy C w diecie, bowiem witamina ta odpowiada za przedłużenie żywotności i lepszą jakość plemników..
-
Ulga na dziecko 2021. Rodzice mogą dostać nawet 4 tys. złotych
-
Powrót do szkoły. Minister Czarnek zdradził dalsze plany MEN w sprawie maturzystów i ósmoklasistów
-
Polska mama z Irlandii: Dla pracującego rodzica wakacje są tu absolutnym horrorem
-
Powrót do szkół klas 4-8. Prof. Horban: Szkoły to priorytet. Kolejne klasy powinny wrócić na lekcje
-
Nauczyciele o powrocie do szkół. "Widzę przerażone koleżanki, które kochają uczyć, a boją się iść do pracy"
- Emily Ratajkowski pozuje w bikini. Pokazała ciążowy brzuszek
- Obraz szkoły w "Ferdydurke". Jak nauczyciele i uczniowie zostali ukazani w powieści Gombrowicza?
- Kiedy warto wykonać ozonowanie pomieszczeń?
- Ministerstwo Zdrowia przedstawiło program wsparcia psychiatrii dziecięcej. "Opieka psychiatryczna jest priorytetem"
- Siatki centylowe - kalkulator online. Do czego służy i jak z niego korzystać?