Obydwoje płodni, wyniki dobre, a ciąży nie ma. Co może być przyczyną? Zapytaliśmy lekarza [WYJAŚNIAMY]

Po roku bezowocnego starania się o dziecko lekarze zalecają badania. Jej i jemu. Wychodzą dobrze, a mimo to para nadal nie może doczekać się potomka. Dlaczego? Pytamy lekarza.
Kiedy para nie może doczekać się dziecka... Kiedy para nie może doczekać się dziecka... fot: istockphoto

Obydwoje płodni, wyniki dobre, a ciąży nie ma. Co może być przyczyną? Zapytaliśmy lekarza [WYJAŚNIAMY]

Po roku bezowocnego starania się o dziecko lekarze zalecają badania. Jej i jemu. Wychodzą dobrze, a mimo to para nadal nie może doczekać się potomka. Dlaczego? Tajniki ludzkiej płodności objaśnia dla nas dr n. biol. Wojciech Sierka z kliniki Gyncentrum.

Stres i sukces przyczyną niepłodności?

Płodność, czyli zdolność do rozrodu, w przypadku pary jest zjawiskiem wspólnym. Dotyczy zarówno zdrowia kobiety, jak i mężczyzny. Jeśli pomimo leczenia nie da się określić jednoznacznej przyczyny niepłodności, wówczas mamy do czynienia z niepłodnością idiopatyczną. Para teoretycznie jest zdrowa, każdy z partnerów ma prawidłowe wyniki badań, a mimo wszystko nie dochodzi do zapłodnienia. Szacuję, że niepłodność idiopatyczna dotyczy ok. 35 proc. starających się o ciążę par.

Sukces nie idzie w parze z ciążą?fot: istockphot

Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn bardzo silny stres może być przyczyną obniżonej płodności. Regularny tryb życia, dobrze zbilansowana dieta, dobra kondycja psychiczna, trochę sportu, dużo snu - to o to trzeba zadbać, starając się o dziecko.

Obserwuję moje pacjentki i wiele z nich prowadzi zbyt intensywny tryb życia. Cały dzień w pracy, po pracy pędzą na siłownię, tam wyczerpujący trening. Taki styl życia nie jest dobry dla nikogo z nas. Pary starające się o ciążę powinny zadbać o to, aby ich doba była podzielona na 8 godzin snu, 8 godzin pracy i 8 godzin odpoczynku - doradza specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu niepłodności dr Tomasz Ziółkowski, dyrektor medyczny Centrum Zdrowia Gameta Kielce.

Kondycja psychiczna ma wpływ na funkcjonowanie układu hormonalnego. Na przykład powszechnie wiadomo, że życie w stresie powoduje zwiększone wydzielanie prolaktyny, a wysoka prolaktyna uniemożliwia zajście w ciążę. Podczas gdy ginekolodzy mają sposoby na obniżenie prolaktyny farmakologicznie, tak być może warto pomyśleć o spotkaniu z psychologiem, który zajmie się przyczynami stresu.

Więcej czytaj w tekście: "Sukces przyczyną niepłodności?"

Seks - nie tylko w sypialni Seks - nie tylko w sypialni Fot. Shutterstock

Maratony seksualne nie są wskazane

Według powszechnie przyjętej zasady para powinna przeznaczyć rok, czyli dwanaście cykli miesiączkowych, na starania się o dziecko. Jeśli uda się w pierwszym cyklu, to szczęście, jeśli dopiero w dwunastym, to z punktu widzenia medycyny para nadal jest uważana za zdrową i płodną.

U zdrowej kobiety co piąte jajeczko zapłodni się. Jedna kobieta na pięć zajdzie w ciążę w pierwszym miesiącu starań. Według powszechnie przyjętej definicji za niepłodność uważa się brak ciąży pomimo regularnych stosunków płciowych 2-3 razy w tygodniu przez ponad 12 miesięcy bez stosowania antykoncepcji.

Staranie się o ciążę nie jest związane jednak ze "sportowym seksem". Duża aktywność seksualna u mężczyzn pociąga za sobą spadek jakości i ilości prawidłowych plemników. Zaleca się jeden stosunek na dobę w okresie potencjalnie płodnym. Jeśli rok starań nie przekłada się na ciążę, to jest to sygnał, że trzeba szukać przyczyny.

Jak obniżyć ciśnienie? Rzuć palenie Jak obniżyć ciśnienie? Rzuć palenie fot: istockphoto

Czas odstawić używki

Palacze mają mniej plemników z klasą ruchliwości A i B niż niepalący. Także w przypadku kobiet palenie tytoniu może być przyczyną opóźnienia zajścia w ciążę. W okresie prekoncepcyjnym zaleca się też ograniczenie nadmiernego spożywania alkoholu. Nie ma naukowych dowodów na to, że nadużywanie alkoholu wpływa na niepłodność, jednak alkohol może uszkodzić rozwijający się płód, a w przypadku mężczyzn nadmierne picie i długotrwałe spożywanie alkoholu może mieć wpływ na jakość nasienia.

Alergia na nasienie partnera przyczyną niepłodności? Alergia na nasienie partnera przyczyną niepłodności? fot: istockphoto

A może to alergia na plemniki?

Zdarzają się przypadki reakcji alergicznej na nasienie partnera, konkretnie na białka obecne w nasieniu - najczęściej są to spermina, putrescyna i kadaweryna. Dotyczy to głównie kobiet między 20. a 30. rokiem życia. Według jednego z badań brytyjskich naukowców objawy takiej alergii wykazuje 12 kobiet na 100. Nie jest to więc częsta przypadłość, ale warto mieć jej świadomość.

Dr n. biol. Wojciech Sierka z katowickiej Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum:

W skali światowej odnotowano nawet przypadek kobiety, u której wystąpiła alergia na nasienie partnera, ponieważ ten jadał orzechy brazylijskie, na które kobieta była uczulona. W przypadku reakcji alergicznej rozwiązaniem jest zastosowanie antykoncepcji mechanicznej, tzn. użycie prezerwatywy. Uczulenie na nasienie powoduje szereg uciążliwych objawów, m.in. wysypkę, swędzenie, pieczenie miejsc intymnych (rzadziej wstrząs anafilaktyczny), utrudnia zajście w ciążę, ale nie powoduje, że kobieta jest niepłodna. Ciążę można osiągnąć dzięki zastosowaniu metody inseminacji lub in vitro, po tym jak plemniki zostaną wyizolowanie z nasienia.
Niepłodność immunologiczną można leczyć Niepłodność immunologiczną można leczyć fot: istockphoto

Niepłodność immunologiczna. To można już leczyć

Niepłodność immunologiczna może być źródłem 6-12 proc. przypadków niepłodności.

Dr n. biol. Wojciech Sierka:

Niepłodność immunologiczna polega na tym, że w wyniku zaburzeń immunologicznych organizm traktuje komórki rozrodcze - zarówno żeńskie, jak i męskie - jako potencjalne zagrożenie i niszczy je, uniemożliwiając zajście w ciążę. Np. organizm kobiety wytwarza przeciwciała, małe białka, które atakują jej własną komórkę jajową, lub jej układ odpornościowy traktuje męskie komórki rozrodcze jak "intruzów" i również je zwalcza. Po stronie mężczyzny wygląda to podobnie, czyli z kolei to jego organizm produkuje przeciwciała atakujące plemniki lub inne składniki nasienia. W efekcie albo plemniki w ogóle nie docierają do celu i są niszczone, albo nie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej.
W przypadku niepłodności o niewyjaśnionym pochodzeniu, tzw. idiopatycznej, przyczyną mogą być właśnie zaburzenia immunologiczne, szczególnie gdy u kobiety dochodzi do poronień nawykowych. Niepłodność immunologiczną można jednak leczyć za pomocą odpowiednich badań diagnostycznych i farmakoterapii.

Powinno cię również zainteresować: Wolą steki od golonki, są zimnolubne, czasami chorują - co jeszcze powinien wiedzieć mężczyzna o swoich plemnikach?

fot: istockphoto/grafika: gazeta.pl

Zapisz