Wkładki laktacyjne: opinie, które wybrać. A może wkładki laktacyjne wielorazowe?

Wkładki laktacyjne to coś, co warto zapakować do torby, którą zabierzemy na porodówkę. Które wkładki laktacyjne wybrać i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wkładki laktacyjne znajdują się na liście "do kupienia przed porodem". I dobrze, bo to coś, co powinniśmy mieć spakowane w torbie do szpitala. Ich wybór jest naprawdę duży, a to, które będą nam służyć najlepiej, zależy od naszych preferencji i... tego, ile mleka będzie w naszych piersiach.

 • Wkładki laktacyjne najlepiej testować: kupmy kilka różnych modeli i wybierzmy kształt, który nam najbardziej pasuje
 • Gdy będziemy wiedzieć, jaki kształt jest najlepszy, możemy testować różne marki
 • Wkładki laktacyjne należy często wymieniać
 • Pojedynczo pakowane wkładki warto mieć w torebce lub torbie do wózka - nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać

Wkładki laktacyjne: po co w ogóle są potrzebne

To jedna z tych rzeczy, które doceniamy po czasie. Mleko wypływa z piersi w najmniej oczekiwanych momentach, często wystarczy, że matka pomyśli o swoim dziecku i już krople mleka wypływają z jej piersi. Mleko wycieka, gdy płacze (obce!) dziecko, gdy karmimy malucha albo ściągamy pokarm laktatorem, kapie z drugiej piersi. Chociaż przy małym dziecku nasze ubranie i tak ma mnóstwo okazji, aby się zabrudzić, wkładki laktacyjne pomagają uniknąć krępujących plam, pojawiających się w okolicach piersi. Są one przydatne już na porodówce: w pewnym momencie mleko zacznie wypływać z twoich piersi i na pewni będziesz czuła się o wiele bardziej komfortowo mając na sobie stanik i wkładki laktacyjne, a nie założoną na gołe ciało piżamę, z powiększającymi się błyskawicznie plamami.

Wkładki laktacyjne jednorazowe

Najczęściej wybieramy jednorazowe wkładki laktacyjne. Nic dziwnego - są ogólnodostępne, jest duży wybór, łatwo się je używa. Przyklejamy do stanika, odklejamy zużytą, wyrzucamy. I tyle. Problemem może być to, które wkładki laktacyjne wybrać. Różnią się przede wszystkim grubością i kształtem. Nie zawsze jest tak, że grube wkładki są bardziej chłonne i nie przeciekają, nie powinno być to główne kryterium naszego wyboru. Przesiąknąć może bardzo gruba wkładka, a ta cieniutka może się okazać niezwykle pojemna. A co z kształtem? Najwięcej jest okrągłych wkładek, z wypukłością na sutek. Są kobiety, które nie czują się komfortowo nosząc je - zwłaszcza, jeśli preferują miękkie, materiałowe staniki. Wspomniana wcześniej wypukłość odznacza się na ubraniu, co może być krępujące.

Są też wkładki, które nie mają wypukłości - najczęściej to te pakowane pojedynczo, zgięte na pół. Miejsce zgięcia staje się miejscem na sutek. Takie wkładki zazwyczaj są mniej widoczne pod ubraniem, jednak trzeba się przyzwyczaić do ich specyficznego kształtu.

Wkładki laktacyjne mocuje się do stanika specjalnym przylepcem - niektóre wkładki mają tylko niewielki fragment lepkiej taśmy, inne modele mają go na całej długości.

Wkładki laktacyjne wielorazowe

Wielorazowe wkładki laktacyjne cieszą się coraz większą popularnością. Należy pamiętać, żeby zaopatrzyć się w kilka par, abyśmy mogli w razie potrzeby wymienić mokre wkładki na suche. Należy pamiętać o higienie, wielorazowe wkładki musimy często wymieniać, wiele z nich ma też mniejszą chłonność, niż jednorazowe wkładki. Często jest tak, że trzeba je wymieniać po każdym karmieniu. Ten rodzaj wkładek chwalą sobie głównie kobiety z ustabilizowaną laktacją, które wkładki noszą już raczej profilaktycznie.

Wkładki laktacyjne: opinie

Opinie o różnych wkładkach laktacyjnych znajdziecie na przykład w teście przeprowadzonym przez magazyn "Dziecko" - wyniki znajdziecie tutaj. Matki zwracją uwagę na różne cechy, dla jednych ważniejsza jest chłonność, dla innych - to, czy bardzo odznaczają się pod ubraniem. Ich opinie na temat wkładek laktacyjnych pomogą w wyborze.

Za co wkładki laktacyjne najczęściej zbierają minusy? Pomijając chłonność i to, czy są widoczne pod ubraniem, kobiety zwracają także uwagę na to, z czego są wykonane. Karmiące mamy starają się unikać wkładek pokrytych "ceratką" - ślizgają się pod ubraniem, utrudniają także gojenie poranionych brodawek. Wkładki, które pozostawiają drobiny (przypominające kawałki waty) na piersiach nie cieszą się popularnością - za każdym razem musimy czyścić pierś, aby dziecko nie nałykało się kawałków materiału. Minusem jest także to, gdy wkładki są zbyt wiotkie i zwijają się w staniku.

Popularne wkładki laktacyjne

Wkładki laktacyjne Johnson's

 • Wkładki laktacyjne JOHNSON'S® Baby sprzedawane są w opakowaniach po 50 sztuk
 • Okrągłe
 • Kosztują około 19 zł

Wkładki laktacyjne Lansinoh 

 • Zginane na pół, bez wypukłości na sutek
 • Różne wielkości opakowań (24 i 60 sztuk), cena zależna jest od liczby sztuk wkładek w opakowaniu
 • Wkładki pakowane pojedynczo, można zawsze mieć kilka sztuk przy sobie

Wkładki laktacyjne Rossmann

 • Wkładki laktacyjne Babydream dostępne są wyłącznie w drogeriach Rossmann
 • Za 30 sztuk zapłacimy 6,99 zł
 • Okrągłe, bez wyraźnie zaznaczonego sutka

Wkładki laktacyjne BabyOno

 • Wkładki laktacyjne BabyOno występują w standardowej wersji, a także w wersji super chłonnej, przeznaczone dla kobiet, które mają obfitą laktację
 • Pakowane w pojedyncze woreczki, każda wkładka ma dwa paski mocujące

24 szt. wkładek PREMIUM kosztuje 10,39 zł, a 60 szt. - 19,39 zł, wkładki night&day kosztują 25,29 zł (za 60 szt.)

Wkładki laktacyjne Penaten

 • Okrągłe, z zaznaczonym sutkiem
 • Z jednym plastrem mocującym
 • 50 sztuk kosztuje około 15 zł

Wkładki laktacyjne Canpol

 • Okrągłe, z jednym paskiem w dolnej części wkładki
 • 60 sztuk kosztuje około 15 zł

Wkładki laktacyjne Bella

 • Okrągłe, z zaznaczonym sutkiem
 • Za 60 szt. zapłacimy około 10 zł

Wkładki laktacyjne Avent

 • Okrągłe, delikatnie profilowane (bez wypustki na sutek)
 • Z pojedynczym paskiem mocującym
 • Wkładki są pakowane osobno
 • Za 60 sztuk zapłacimy około 30 zł

Wkładki laktacyjne: cena

Ile kosztują wkładki laktacyjne? Wszystko zależy od firmy. Jednorazowe wkładki laktacyjne kupimy już za około 10 zł za 60 sztuk. Za sześć sztuk bawełnianych, wielorazowych wkładek zapłacimy około 30 złotych.

Obejrzyj wideo:

Wyprawka dla dziecka - co powinno się w niej znaleźć?

To także może cię zainteresować:

Maszyny do karmienia - tak wyglądają młode matki w obiektywie tej fotografki. Co za aparatura [ZDJĘCIA]

Hafija: "Karmienie piersią to sprawa całej rodziny, ale dotyczy ciała kobiety, więc to ona podejmuje decyzję, czy będzie karmiła" [WYWIAD]

Wrażliwe brodawki

Więcej o: