Procedury i badania po porodzie, jakim poddawany jest noworodek

Procedury i badania po porodzie układają się w listę sporych rozmiarów. Okazuje się bowiem, że noworodek jest nie tylko mierzony i ważony oraz oceniany w skali Apgar. Co się dzieje z maluchem po narodzinach? Jakie zostaną wszczęte i przeprowadzone procedury i badania po porodzie?

Procedury i badania po porodzie rozpoczynają się tuż po odcięciu pępowiny, czyli nawet około minuty (do trzech) po narodzinach malucha. Na kikut pępowiny zostaje nałożony jałowy zacisk. Następnie na rączkach noworodka zapina się opaski identyfikacyjne. Wypisane jest na nich imię i nazwisko matki, płeć dziecka, data i godzina urodzenia. Oznakowanie noworodka jest ważne. Opaski można zdjęć dopiero po wyjściu ze szpitala.

Zobacz wideo

Wczesne procedury i badania po porodzie

Noworodka nie kąpie są od razu po porodzie - osusza się go, następnie bada się i ocenia w skali Apgar (skala punktacji wydolności układów i narządów). Ocena ta może być dokonana na brzuchu matki, jeżeli nie występują przeciwwskazania zdrowotne. Maluszki z niską punktacją oraz u noworodki urodzone przedwcześnie poddaje się odśluzowywaniu dróg oddechowych.

W pierwszych minutach życia kluczowym pojęciem jest skala Apgar. Co to takiego? Skala Apgar to narzędzie oceniające ogólny stan noworodka bezpośrednio po urodzeniu. Opiera się na sprawdzeniu pięciu parametrów, takich jak oddychanie, czynność serca, zabarwienie skóry, napięcie mięśni i odruchy fizjologiczne. Każdy z nich jest oceniany w skali od 0 do 2 punktów. Suma punktów określa stan noworodka. Ocenę należy wykonać:

  • u noworodków urodzonych w stanie dobrym (8-10 punktów Apgar) dwukrotnie: w pierwszej i piątej minucie życia,
  • u  noworodków urodzonych w stanie średnim (4-7 punktów Apgar) i ciężkim (0-3 punktów Apgar) czterokrotnie: w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia.

Jeśli nie istnieją przeciwwskazania medyczne, każdy noworodek po porodzie powinien zostać położony na brzuchu mamy. Kontakt ten może być przerwany w sytuacji pojawienia się zagrożenia życia lub zdrowia matki lub noworodka. Kangurowanie, czyli kontakt maluszka z mamą "skóra do skóry", to okres wolny od wykonywania procedur i badań.

Kolejne procedury i badania po porodzie

Po pierwszym kontakcie z matką noworodek jest oceniany. Ocena obejmuje jego stan ogólny oraz adaptację pourodzeniową, ze szczególnym uwzględnieniem wydolności układu krążenia i układu oddechowego, ewentualną obecność wad rozwojowych oraz ewentualną obecność uszkodzeń wynikających z przebiegu porodu. W przypadku urodzenia dziecka o bardzo małej masie urodzeniowej, skrajnie niedojrzałego lub z wadą wrodzoną, jego mamie zapewnia się pomoc psychologiczną.

Po przeprowadzonej ocenie stanu noworodka dokonuje się pomiarów: masy ciała, długości ciała, obwodu głowy, obwodu klatki piersiowej. W ciągu pierwszych 48 godzin po narodzinach dziecka przeprowadza się regularną ocenę jego stanu ogólnego, w tym zabarwienia skóry, stanu nawodnienia oraz wypróżnień.

Kolejne procedury i badania po porodzie to:

  • Podanie witaminy K - to ważne, ponieważ dzieci rodzą się z jej niedoborem. To ogranicza ryzyko pojawienia się choroby krwotocznej noworodków (jednorazowe podanie witaminy K, zgodnie z aktualnymi zaleceniami).
  • Zabieg Credégo, który ma na celu zapobieganie rzeżączkowemu zapaleniu spojówek. Polega on na wkropleniu do oczu dziecka 1-procentowego roztworu azotanu srebra.
  • Szczepienie noworodka. Po urodzeniu noworodki otrzymują dwa szczepienia, przeciwko gruźlicy oraz WZW typu B.
  • Badania przesiewowe noworodków. W Polsce badania przesiewowe u noworodków są wykonywane w kierunku 26 chorób, między innymi: fenyloketonurii (PKU), mukowiscidozy (CF) czy wrodzonej niedoczynności tarczycy (WNT.) Badanie polega na nakłuciu pięty dziecka i nasączeniu specjalnej bibuły krwią. Testy wykonuje się po 48 godzinach po narodzeniu dziecka.
  • Test pulsoksymetryczny - ocena saturacji, czyli wysycenia krwi tętniczej tlenem, co pozwala na wykrycie bezobjawowych krytycznych wad serca. Badanie trwa kilka minut i jest bezbolesne. Pomiar saturacji  przeprowadza się na prawej kończynie dolnej w ciągu  2-3  minut po między 2. a  24. godziną po urodzeniu. 

Procedury i badania po porodzie - przed wypisaniem ze szpitala

Po upływie drugiej doby życia wykonuje się także badanie przesiewowe słuchu, z kolei przed wypisaniem dziecka do domu przeprowadza się ponowne ważenie. To istotne, ponieważ maluch po narodzinach traci na wadze. Aby spadek masy został uznany za fizjologiczny, nie może przekraczać 10 procent urodzeniowej masy ciała.

Więcej o: