Jak podnosić noworodka prawidłowo i bezpiecznie?

Nad tym, jak podnosić noworodka prawidłowo i bezpiecznie, zastanawia się każdy świeżo upieczony rodzic. Nic dziwnego. Dziecko, które niedawno przyszło na świat, budzi zachwyt, ale i obawy. Jest przecież także kruche, bezbronne i delikatne. Jak podnosić noworodka, tulić i odkładać do łóżeczka, by nie zrobić krzywdy?

Jak podnosić noworodka? Delikatnie i z czułością

Choć noworodek przesypia większość doby, rodzice podnoszą go - z łóżeczka czy przewijaka - bardzo często. Mały człowiek potrzebuje nie tylko pielęgnacji i opieki, ale także bliskości, dotyku i kontaktu z rodzicami. Karmienie, mycie czy przewijanie, ale także przytulanie, noszenie czy kołysanie są niezbędne, by maluszek czuł się kochany i szczęśliwy.

Ponieważ podnoszenie i odkładanie dziecka z czasem stają się rutyną, ważne jest, by także te czynności rodzice wykonywali niespiesznie, z uwagą, miłością i czułością. Dowiedziono, że sposób, w jaki mama i tata opiekują się maluchem, przekłada się nie tylko na jego poczucie bezpieczeństwa, ale także sposób działania i reakcji w późniejszym życiu.

Ponieważ noworodki są bardzo czułe na wrażenia zmysłowe, trzeba wiele wyczucia, by obchodzić się z nimi delikatnie. Niesłychanie ważne jest, by je podnosić, nosić na rękach i odkładać do łóżeczka w sposób prawidłowy.

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia

O czym pamiętać przy podnoszeniu noworodka

Ponieważ maluch wyczuwa niepewność, ważne jest opanowanie i spokój. Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów. Nie działaj w pośpiechu. Pamiętaj, że twój lęk jest zrozumiały. Prawie każdy na początku boi się wziąć noworodka na ręce, na szczęście z czasem pojawia się pewność ruchów. To kwestia dobrego nastawienia i praktyki. Podchodząc do łóżeczka zawsze zakomunikuj maluszkowi pojawienie się. Pokaż się dziecku, by się nie wystraszyło i było przygotowane na kontakt z tobą. Możesz położyć dłoń na jego główkę czy klatkę piersiową, przywitać się lub po prostu powiedzieć, że teraz weźmiesz je na ręce.

Maluszek zaraz po urodzeniu nie tylko nie potrafi kontrolować swoich ruchów, ale nie umie sztywno trzymać główki (zacznie to robić w drugim-trzecim miesiącu życia). Nic dziwnego - nie dość, że ma jeszcze słabe, bo niewyćwiczone mięśnie szyi, to i jego główka jest ciężka oraz nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. Dlatego najważniejsze jest, by podnosząc czy trzymając dziecko, podtrzymywać jego główkę i kontrolować jej pozycję. Nie mniej ważne jest, by także kończyny nie zwisały bezwładnie, a główka i tułów były ułożone wzdłuż jednej, poziomej osi.

Nie unoś dziecka nagle, bez ostrzeżenia, gdyż taka zmiana pozycji może je przestraszyć. Ty z kolei nie wystrasz się odruchu moro, który polega na tym, że noworodek dynamicznie i nagle wypręża ciało i rozkłada rączki, po czym przyciąga je do siebie. To naturalna reakcja na niespodziewaną zmianę pozycji. Kiedy podnosisz noworodka, rób to na tyle wolno, by maluch mógł obserwować, co się dzieje.

Nie należy podnosić maluszka równolegle do podłoża, główką ku górze, chwytając go pod paszki czy łapiąc jedną ręką za szyję, a drugą za pupę, gdyż w ten sposób mięśnie dziecka wykonują dużą, niepotrzebną pracę. Dodatkowo ono samo nie widzi, co się z nim dzieje. W tej pozycji nie można też odpowiednio zabezpieczyć główki, tułowia i kończyn. Najlepiej ułożyć noworodka bokiem do podłoża.

Jak podnosić noworodka prawidłowo i bezpiecznie?

  1. Ułóż malucha na boku. Jeśli leży na plecach, delikatnie go przetocz.
  2. Wsuń rękę pod nóżki i tułów noworodka tak, by cała znalazła się pod ciałem dziecka, a dłoń - pod główką. Przesuń ją, by maluszek położył się na niej bokiem, na całej długości ręki. Brzuszek powinien oprzeć się na twoim przedramieniu, a nóżki - ułożone z przodu - powinny być podtrzymywane przez zgięcie w twoim łokciu. Jeśli maluch leży na przewijaku, wygodniej ci będzie, jeśli rękę przełożysz między jego nóżkami. Zawsze pomagaj sobie drugą ręką - przytrzymaj bark dziecka.
  3. Unieś maluszka powoli, spokojnie, bokiem do podłoża.
  4. Przytul dziecko.

Pamiętaj, że w kontakcie z malcem, nie tylko podczas podnoszenia, szalenie ważny jest kontakt werbalny. Dlatego mów do niego, opowiadaj o tym, co robisz. Uśmiechaj się. To nie tylko wprawia was z dobry nastrój i wprowadza miłą atmosferę, ale pozwala budować więzi i pielęgnuje wasze relacje.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA