WHO ogłasza czerwony alert dotyczący zdrowia dzieci. "Ceną będzie życie"

Rodzice przestają szczepić dzieci na tężec, błonicę i krztusiec. Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF podniosły alarm: "Jesteśmy świadkami największego trwałego spadku szczepień dzieci w tym pokoleniu".

Więcej informacji dotyczących szczepień na stronie Gazeta.pl

Błonica to choroba zakaźna, którą wywołuje maczugowiec błonicy. Może spowodować zmiany martwicze w sercu i uduszenie się. Krztusiec może z kolei doprowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, a tężec - nawet zgonu na skutek zatrzymania oddechu. To poważne choroby o ostrym przebiegu, w Polsce szczepienie dzieci przeciwko nim jest obowiązkowe. 

Rodzice nie szczepią dzieci

Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF zanotowały w ostatnim czasie spadek szczepień na błonicę, krztusiec i tężec.

To czerwony alarm dla zdrowia dzieci. Jesteśmy świadkami największego trwałego spadku szczepień dzieci w tym pokoleniu. Ceną będzie ich życie

- powiedziała Catherine Russell, dyrektorka wykonawcza UNICEF. Na stronie organizacji czytamy też, że odsetek dzieci, które otrzymały trzy dawki szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP3), spadł o pięć punktów procentowych w latach 2019-2021, do 81 procent. W rezultacie w samym 2021 roku 25 milionów dzieci przegapiło jedną lub więcej dawek DTP3 w ramach rutynowych szczepień. To o dwa miliony więcej niż w 2020 roku i o sześć mln więcej niż w 2019 roku. 

To wskazuje na rosnącą liczbę dzieci zagrożonych wyniszczającymi chorobami, którym można jednak zapobiegać

- ostrzega UNICEF. W Polsce wyszczepialność dzieci przeciw błonicy krztuścowi i tężcowi także spada i aktualnie wynosi 85 procent. Przed chorobami tymi chroni szczepionka podawana w czterech dawkach między drugim i osiemnastym miesiącem życia dziecka. 

Szczepienia zaniedbane przez COVID-19?

Dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych i kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, uważa, że za sytuację tę jest odpowiedzialna walka z pandemią COVID-19.

Mieliśmy przez dwa lata pandemię i zasoby ochrony zdrowia na całym świecie zostały skierowane na walkę z pandemią, i z konieczności pewne rzeczy zaniedbano. To jest cena, którą płacimy za to, że musieliśmy się zajmować chorymi na COVID-19

- stwierdził w wypowiedzi dla TVN24

WHO apeluje: Szczepcie się

Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że szczepienie przeciwko COVID-19 powinno być skoordynowane ze wszystkimi pozostałymi szczepieniami.

Zwalczanie COVID-19 powinno iść w parze ze szczepieniami na choroby, takie jak odra czy zapalenie płuc, które także mogą być śmiertelne. To nie jest kwestia wyboru, można zrobić jedno i drugie

- stwierdził dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia. WHO i UNICEF prowadzą intensywne prace nad tzw. Globalnym Programem Szczepień 2030 (IA2030) - ogólnoświatową strategią, która ma m.in. zatrzymać niepokojący spadek wyszczepialności.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.