O Wielkanocy dla dzieci [WIELKANOC 2018]

Wielkanoc już za kilka dni, w przedszkolach coraz więcej mówi się o tym święcie, maluchy zadają coraz więcej pytań. O Wielkanocy dla dzieci, czyli o zwyczajach, wielkanocnych symbolach i o radości, która towarzyszy temu świętu.

O Wielkanocy dla dzieci można mówić i mówić. W końcu to, co dla nas - dorosłych - wydaje się oczywiste, dzieci dopiero odkrywają, każdego roku uczą się czegoś nowego. Wielkanoc jest nierozerwalna z religią, więc najmłodsi dopytują o szczegóły, o to, czym tak naprawdę jest Zmartwychwstanie, jak to "namacalnie" wytłumaczyć. Wielkanoc to także wielkanocne zwyczaje, Niedziela Palmowa, święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, poranna msza w Wielką Niedzielę, czy Poniedziałek Wielkanocny i nierozerwalny z nim śmigus-dyngus.

Niedziela Palmowa, czyli szykujemy palmę

Wielkanoc wypada w tym roku 1 kwietnia, tydzień wcześniej - 25 marca obchodzimy Niedzielę Palmową. Tego dnia, na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, w kościołach święcone są palemki. Można je - oczywiście - kupić, jednak o wiele przyjemniej będzie, jeśli zrobimy ją samemu. Nie musi być okazała (chyba, że w waszej okolicy organizowany jest konkurs na największą palmę i chcecie wziąć w nim udział), ważne, aby była zrobiona z sercem. Przygotujcie to, co wam przyjdzie do głowy, na przykład:

  • gałązki wierzby (popularne bazie),
  • drobne kwiatki (mogą być żywe bądź sztuczne),
  • kolorowe piórka, farbowane gałązki,
  • bibułę, krepinę, papier kolorowy,
  • druciki, nożyczki, klej, taśmę klejącą.

Z tego wszystkiego na pewno wyczarujecie coś, co was zachwyci. Bazie, gałązki i kwiatki mogą być podstawą palemki, którą ozdobicie kawałkami bibuły i kolorowego papieru. Przewiążcie całość wstążeczką i gotowe. Nasza palemka wygląda jak... bukiet, ale jesteśmy zadowolone (i to najważniejsze).

 

O Wielkanocy dla dzieci, czyli ozdabiamy jajka

Ozdabianie jajek, to coś, co na pewno spodoba się najmłodszym. W rozmowach z cyklu "o Wielkanocy dla dzieci" warto wspomnieć, czym są pisanki, a czym kraszanki i czym barwić jajka, aby miały piękne kolory.

Czym się różnią pisanki od kraszanek?

Pisanki to wszystkie zdobione jajka, mogą być ozdabiane różnymi technikami. Mogą być malowane, wyklejanie, wydrapywane... Kraszanki to jajka barwione na jeden kolor, często do farbowania używa się naturalnych wywarów - najpopularniejszym jest barwienie jajek w łupinach cebuli. W zależności od tego, jak długo będziemy moczyć jajka w wywarze, ich kolor będzie od czerwono-rudego, aż po brązowy.

Mocząc jajka w wywarze z łupin orzecha uzyskamy kolor czarny, na różowo zafarbuje burak, a na żółto - kwiaty nagietka. Pamiętajmy, że intensywność zależy od czasu, ale i od tego, ile "materiału" użyjemy do farbowania.

Jeśli chcemy, aby kolor dłużej się utrzymał, do wywaru dolejmy kilka kropli octu, a aby kraszanka ładnie się błyszczała, natrzyjmy ją odrobiną oliwy.

O Wielkanocy dla dzieci: szykujemy święconkę

Ważnym etapem przygotowań do Wielkanocy jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Przygotowując święconkę, warto wytłumaczyć dziecku, dlaczego wkładamy do niej takie, a nie inne produkty. W koszyczku (który także możecie razem ozdobić, np. bukszpanem i baziami), nie może zabraknąć jaj, baranka, chleba, wędlin, soli, pieprzu i chrzanu - o tym, co symbolizują te pokarmy przeczytacie tutaj: Wielkanoc 2018: kiedy, czemu ruchoma, ile trwa, symbole

Pamiętajmy o lanym poniedziałku

Opowiadając "o Wielkanocy dla dzieci", nie możemy nie wspomnieć o Poniedziałku Wielkanocnym. Śmigus-dyngus to dawny zwyczaj, który - niestety - w ostatnim czasie coraz mniej ma wspólnego z pierwotnym znaczeniem. Dziś najczęściej kojarzy się chuligańskimi wybrykami, dawniej oblewane wodą wiązało się z... matrymonialnymi propozycjami.

Warto jednak podarować dziecku symboliczne jajko-psikawkę, aby delikatnie (słowo-klucz) polało członków rodziny. Wytłumaczmy dziecku, że tu chodzi o pewien symbol, a nie o to, aby porządnie kogoś zmoczyć.

O Wielkanocy dla dzieci: wspólne zabawy

I u nas coraz większą popularnością cieszy się szukanie ukrytych jaj (pisanek albo czekoladowych), ale to nie wszystko. Dzieciom możemy zaproponować robienie rysunków o Wielkanocnej tematyce, mogą tworzyć różnego rodzaju kolaże, wyklejanki. A może stworzą wielką pisankę z masy papierowej? Wspólne tworzenie takich ozdób może być okazją do rozmów, m.in. na poważne tematy związane z Wielkanocą, czyli o śmierci i nie tylko. Przeczytaj także: Jak oswoić dziecko ze śmiercią i przemijaniem.

Jakie pytania dotyczące Wielkanocy zadają wasze dzieci? Macie problem z odpowiedzią na niektóre z nich?

To także może cię zainteresować:

Więcej o: