Wielkanoc 2018: kiedy, czemu ruchoma, ile trwa, symbole

Kiedy wypada Wielkanoc 2018 i czemu, tak właściwie, Wielkanoc jest ruchomym świętem? Odpowiadamy. Dowiecie się także, jakie są symbole wielkanocne i dlaczego do święconki wkładamy te, a nie inne produkty.

Wielkanoc 2018: kiedy wypada

W tym roku Wielkanoc obchodzimy 1 kwietnia, zatem Niedziela Wielkanocna wypada w pierwszą niedzielę kwietnia. 2 kwietnia to Poniedziałek Wielkanocny (popularny śmigus-dyngus).

Czemu Wielkanoc jest ruchoma?

Jak dobrze wiecie, Wielkanoc jest ruchomym świętem. Najwcześniej możemy świętować 22 marca, najpóźniej - 25 kwietnia. W 2018 roku Wielkanoc obchodzimy więc dość wcześnie. Za rok, w 2019 roku, Wielkanoc wypadnie z kolei dość późno -  21 kwietnia.

Wielkanoc a pełnia księżyca - czy to, że Wielkanoc jest ruchoma ma związek z fazami księżyca? Właśnie tak. Wielkanoc obchodzona jest w niedzielę, która przypada po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

Wielkanoc: ile trwa?

Wielkanoc to noc, w którym zmartwychwstał Chrystus, zwana jest inaczej Niedzielą Wielkanocną. Dniem wolnym od pracy jest także Poniedziałek Wielkanocny.

Tuż przed Wielkanocą obchodzimy Wielki Tydzień, który rozpoczyna Niedziela Palmowa. Triduum Paschalne, to  dni celebrujące mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa (Misterium paschalne). To Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Wielkanocna.

Radość ze zmartwychwstania trwa 50 dni, aż do Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki).

Na 46 dni przed Wielkanocą wypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu.

Wielkanoc a inne święta

To, że Wielkanoc jest ruchoma, nie ma stałej daty, ma także wpływ na inne święta, których termin jest zależny od Wielkanocy. Chodzi tu oczywiście o Środę Popielcową, Wielki Post, Niedzielę Palmową i Triduum Paschalne, ale także o Wniebowstąpienie Pańskie czy Boże Ciało (święta te wypadają w określoną liczbę dni po Wielkanocy).

Wielkanoc: symbole

Jakie są symbole Wielkanocy? To jajka, mazurki, wielkanocne baby, żurki, pasztety...To budząca się do życia przyroda, żółte żonkile i tulipany, bazie. A przede wszystkim, Wielkanoc to święconka i to, co w niej się znajduje.

Wielkanocna święconka: co symbolizują pokarmy w święconce?

W Wielką Sobotę wybieramy się do kościoła, aby poświęcić pokarmy, które wkładamy do strojnego koszyczka. Co znajduje się w święconce i co symbolizują te pokarmy?

W święconce nie może zabraknąć:

  • jaj - które symbolizują nowe życie,
  • baranka - symbolizującego Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa,
  • chleba - symbolizuje ciało Chrystusa, ma zapewnić dobrobyt,
  • soli i pieprzu, chrzanu - odstraszają zło, symbolizują mękę i cierpienie,
  • wędliny lub kiełbasy - symboli dostatku.

Produkty mogą być w różnej formie, np. jajka mogą być ugotowane na twardo, mogą być w skorupce lub bez, mogą być w formie pisanek, kraszanek... Baranek może być wykonany zarówno z chleba, jak i cukru czy czekolady.

O święconce przeczytasz także tutaj: Wielkanocne symbole

Wielkanocne tradycje

Wielkanoc to także wielkanocne tradycje. Warto pamiętać o tym, aby podczas wielkanocnego śniadania najeść się do syta - obfitość stołu wróży dobrobyt. Z czym jeszcze wiąże się Wielkanoc? Z ozdobnymi jajkami - pisanki, kraszanki, na co się zdecydujecie, zależy tylko od was. Ozdoby wielkanocne to coś, co możecie robić razem z dziećmi, wykorzystując nie tylko jajka, ale i filc, kolorowy papier i inne materiały. Chociaż dziś coraz częściej kojarzy się chuligańskimi wybrykami, niż miła tradycja - warto pamiętać o lanym poniedziałku. O wielkanocnych tradycjach przeczytasz tutaj.

Więcej o: