Święty Mikołaj - postać bajkowa, legendarna, ale i historyczna. Wszystko, co warto wiedzieć!

Święty Mikołaj to jedna z ulubionych, dziecięcych postaci. Jest kojarzony z prezentami i gwiazdką i wszystkim tym, co dla dzieci miłe. Święty Mikołaj ma jednak więcej niż jedno oblicze.

Jest kilka postaci z dzieciństwa, które dobrze kojarzymy. Mamy z nimi dobre wspomnienia, bo albo wiążą się z historią rodzinną, albo z ulubioną bajką i wspólnym czasem z rodzicami, albo właśnie z tradycją taką, jak Święta Bożego Narodzenia czy mikołajki. I choć każde pokolenie ma swoich bohaterów, to Święty Mikołaj łączy wszystkie.

Zobacz wideo Ciekawostki o Świętym Mikołaju [Pracownia Bronka]

Święty Mikołaj - kultura masowa

Święty Mikołaj to postać, która znana jest chyba w każdej kulturze i w każdym kraju. Może mieć różne nazwy i wiązać się z nim mogą drobne różnice, ale wszędzie jest bardzo podobnie. Jest to z reguły starszy mężczyzna z siwą brodą i wąsami, który przynosi podarunki. Podróżuje saniami i nosi prezenty w worku. Do pomocy ma renifery i elfy. Oczywiście prezenty należą się tylko grzecznym dzieciom. 

Kto to jest święty Mikołaj, czyli jak to się wszystko zaczęło?

Pomysł na samą postać wziął się od biskupa Mikołaja z Miry, który wsławił się tym, że cały swój majątek rozdał biednym i dbał o chorych podczas zarazy. Został świętym. Tak pojawił się święty Mikołaj, który grzecznym dzieciom przynosi prezenty, a niegrzecznym daje rózgę. Postać zaczerpnięta została przez różne kultury, ale największy wpływ miała amerykańska i anglosaska, które pomogły wykreować dzisiejszy wizerunek świętego.

Jedna z legend mówi też, że gdy biskup dowiedział się o tym, że pewien mężczyzna sprzedał swoje trzy córki, chciał je uratować. Dlatego postanowił je wykupić i wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi (czasem mówi się, że były to bryły złota). Wpadły one do pończoch i trzewików i tak powstała tradycja, że w krajach, w których popularne są kominki, wiesza się skarpety na prezenty od świętego Mikołaja. Stąd też powszechna wiara, że Mikołaj wchodzi do domu przez komin.

Gdzie mieszka Święty Mikołaj? Sprawdzamy!

Historyczny św. Mikołaj pochodził z miasta Mira w Turcji. Ten, którego znamy z bajek legend i który przynosi obecnie prezenty grzecznym dzieciom, mieszka w Laponii. Ma tam do pomocy wiele mieszkających z nim elfów. Laponia zaś położona jest na terytorium Norwegii, Finlandii, Szwecji i Rosji. W 2010 r. uznano, że oficjalnym miejscem, gdzie mieszka Święty Mikołaj jest miejscowość Rovaniemi.

Św. Mikołaj a Dziadek Mróz

Obie postaci często są ze sobą mylone, bo z upływem czasu w pewien sposób stały się do siebie podobne. Pierwotnie jednak ten drugi nie był tak pozytywnym charakterem. Był złym czarnoksiężnikiem. Z czasem jednak stał się odpowiednikiem Świętego Mikołaja, ale wywodzącym się ze świeckich tradycji. Pojawia się głównie na terenach słowiańskich, a przede wszystkim na terenie byłego Związku Radzieckiego.

Kolejną różnicą jest to, że Dziadek Mróz przynosi prezenty w Nowy Rok, a Święty Mikołaj w Wigilię Bożego Narodzenia.

Kiedy są mikołajki?

Kiedy są Mikołajki i z jakiej okazji? Data to 6 grudnia - jest to dzień imienin Mikołaja, co upamiętnia świętego Mikołaja z Miry. Na tę pamiątkę dzieci otrzymują prezenty. Drobne upominki, które chowa się im w różnych miejscach, np. pod poduszką czy w bucikach.

Więcej o: