Od Staszica do Witkowskiego. Które licea i technika dominują w najnowszym rankingu Perspektywy 2024?

W najnowszym ogólnopolskim rankingu liceów na rok 2024 opublikowanym przez portal Perspektywy można znaleźć wiele perełek. Jednak podium chyba nikogo nie zaskakuje. Absolutnym numerem jeden jest XIV warszawskie Liceum ogólnokształcące im. Stanisława Staszica. Szkoła może pochwalić się nie tylko najlepszymi wynikami matur, ale i wyjątkowymi osiągnięciami.

Ranking liceów i techników na 2024 rok już dostępny! Dla jednych to oczywisty wybór, dla innych prawdziwe wyzwanie. Szukanie szkoły średniej to dla jednych prosta decyzja i niemal oczywistość. Dla innych zaś może być to prawdziwe wyzwanie, które może później owocować w przyszłości. Dla obu grup od 26 lat tworzony jest ranking najlepszych liceów i techników, który nie tylko pokazuje najlepszych z najlepszych, ale i setki innych szkół, które mają do zaoferowania wiele cennych kierunków czy wspaniałych nauczycieli

Zobacz wideo Czy matura to rzeczywiście bzdura? Spytaliśmy gwiazdy i polityków

Poznaj ranking najlepszych liceów w 2024 roku - podium nie powinno nikogo zaskoczyć 

W ogólnokrajowym rankingu liceów 2024, który został zorganizowany przez portal Perspektywy.pl, wzięło udział 1978 liceów, zarówno publicznych, jak i prywatnych, które spełniły wymogi regulaminu. Wybrano 1000 najlepszych szkół, jednak podium zajęły trzy topowe placówki. Pierwsze miejsce nie powinno nikogo dziwić, bo to XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, które złoty medal zajęło także w 2023, 2022 i 2021 roku.

Drugie miejsce z kolei powędrowało do Krakowa, a dokładniej V LO im. Augusta Witkowskiego, gdzie uczył się m.in. Robert Makłowicz, Jerzy Feliks Fedorowicz czy Alicja Bachleda-Curuś. Trzecie miejsce w rankingu wręczono XIII LO w Szczecinie, które także od lat wykazuje świetną zdawalność matur oraz wysoki wykaz uczniów olimpijskich. 

To najlepsze licea ogólnokształcące w Polsce. Lista szkół na 5+ jest długa

W 26. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy analizowały wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246 znajdujących się w Polsce) i 1231 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu. Dzięki temu rodzice, uczniowie i nauczyciele mogą swobodnie przeglądać listę 1000 najlepszych szkół w Polsce. 

Od 26 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć. I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, które publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się 'nowi'

- mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych i kierownik Rankingu Liceów i Techników w rozmowie z perspektywy.pl.

Na koniec warto dodać, że ranking Liceów i Techników Perspektywy jest oparty wyłącznie na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych m.in. bazy SIO, danych dotyczących wyników egzaminu maturalnego z OKE oraz danych z komitetów głównych olimpiad przedmiotowych. Nie ma więc tu miejsca na faworyzowanie czy "mydlenie" rzeczywistości, bo o wszystkim decydują realne dane i np. wyniki maturalne. 

Czy twoim zdaniem podobny ranking może pomóc w wyborze najlepszej szkoły?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.