Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Każdy rodzic musi w swoim życiu zmierzyć się z niełatwym zadaniem, jakim jest wybór imienia dla dziecka. Inspiracją może okazać się członek rodziny, przyjaciel, a także popularne osoby, czy autorytety. Niektórzy sięgają także do rankingów imion. Te zestawienia pokazują, że część imion chętnie nadawanych 20 lat temu, dziś znów wraca do łask. Jeśli chcesz poznać archiwalne dane, sprawdź tekst poniżej.
W pierwszym półroczu 2020 roku rodzice nadali swoim dzieciom ponad tysiąc różnych imion. Na liście znalazło się wiele nowych, oryginalnych czy nawet zagranicznych pozycji, zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. Zaledwie garstka imion nadal utrzymuje się w rankingu od ponad 20 lat.
W 2000 roku wśród imion męskich najpopularniejszym był oczywiście Jakub - nadano je aż 14497 razy. Na drugim miejscu Mateusz - 11454 a na trzecim Kacper - 8898. Porównując dane do 2021 roku, można zauważyć, że zaszło kilka zmian. Obecnie na podium widnieją kolejno Antoni, Jan, Aleksander, Franciszek i Jakub. Jak widać Kuba utrzymuje się w rankingu pomimo upływu lat - nie ma w tym jednak nic dziwnego, to piękne imię wywodzi się z języka hebrajskiego (Jaaqob), ale bywa także łączone z arabskim słowem "jakub" - władca.
Z kolei wśród dziewczynek królowała Natalia - imię nadano 11511 dziewczynkom. Kolejną równie wysoką w rankingu była Aleksandra - 10940, a trzecie miejsce zdobyła Wiktorii z wynikiem 10144. Dla porównania w pierwszej trójce w 2021 roku znalazły się: Zofia, Hanna, Julia, Zuzanna i Maja. Warto wspomnieć, że Julia w 2000 roku była na czwartym miejscu, a w późniejszych latach niemal nie opuszczała podium.
Ranking dziesięciu najpopularniejszych imion męskich w 2000 r. wyglądał następująco:
Wśród dziesięciu najpopularniejszych imion żeńskich w 2000 r. wyróżniono:
Serwis Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl opublikował listę najpopularniejszych imion w 2000 r. ale także tych niszowych i rzadkich. Niektóre z nich są teraz coraz częściej nadawane i nikogo już nie dziwią, z kolei pozostałe nadal są bardzo nietypowe.
Wśród dziewczynek znalazły się Nicole, Vivien, Zyta, Ingrid czy Roma - każde wyżej wymienione nadano zaledwie pięciu dziewczynkom. Pośród imion dla chłopców, niszą był Serafin, Tomas, Natanael, Axel czy Diego i tak, jak w przypadku żeńskich imion, każde z nich nosiło zaledwie pięciu chłopców.