Pisanki wielkanocne - wzory, które warto wykorzystać, ozdabiając jajka

Pisanki wielkanocne - a właściwie ich zdobienie, to świetny pomysł na rodzinne spędzenie czasu. Wzory, które pojawiają się na jajkach z okazji świąt, są bardzo różnorodne i świadczą przede wszystkim o kreatywności ich twórcy. Pewne motywy się powtarzają, jednak tylko od Ciebie zależy, jak je wykorzystasz i którą technikę zdobienia jajek wybierzesz.
Zobacz wideo Naturalne farbowanie jajek - INTERNET vs RZECZYWISTOŚĆ

Wiosna to czas, w którym przygotowuje się kolorowe pisanki wielkanocne. Wzory powstające na skorupkach jajek zachwycają, a każde ozdobnie pomalowane jajko wyraża co innego i opowiada zgoła odmienną historię. Jednokolorowe, wielobarwne, bardzo szczegółowe czy upstrzone abstrakcyjnymi wzorami - nieważne jakie są, bo wszystkie okazują się przecież tak samo piękne.

Pisanki wielkanocne - wzory, które pojawiają się najczęściej

Jeśli właśnie myślisz nad własnoręcznym robieniem pisanek, warto, byś na początku poznał najpopularniejsze wzory umieszczane na powierzchni jajka. Potem samodzielnie zadecydujesz, czy chcesz je wykorzystać i połączyć z innymi, czy raczej wymyślić coś zupełnie nowego. A co pojawia się na pisankach?

Przede wszystkim kwiaty. Zarówno te drobne, jak i ogromne, z rozłożystymi płatkami, kolorowe, a także czarno-białe. Często towarzyszą im gałązki wierzbowe ozdobione baziami; niekiedy też zielone listki, w tym te charakterystyczne dla bukszpanu. Dzieci chętnie umieszczają na jajkach żółciutkie kurczaczki, wesołe zajączki czy puchate baranki. Starsi, dekorując jajka, czasem odnoszą się też do symboli religijnych - krzyża, chorągwi nawiązującej do zmartwychwstania Chrystusa czy dzwonów.

Jajko farbowane na jeden kolor można zrobić za pomocą kilku metod. Zdjęcie ilustracyjne, Yuganov Konstantin/shutterstock.com Jajko farbowane na jeden kolor. Jak farbować jajka?

Zdobienie jajek wielkanocnych - wypróbuj różne metody

Zdobienie jajek wielkanocnych może się odbywać z wykorzystaniem przeróżnych metod. Choć tradycyjnie "pisanki" to jajka odpowiednio pomalowane, niekoniecznie trzeba się ograniczać do tej jednej techniki - równie dobrze sprawdza się ich wyklejanie czy barwienie przy użyciu naturalnych barwników. Na jakie sposoby przystrajania jajek wielkanocnych możesz się zdecydować?

  • Malowanie farbami - najprostszym i chyba najbardziej tradycyjnym sposobem na ozdobienie wielkanocnych jajek jest pomalowanie ich przy użyciu farb plakatowych. W zależności od tego, czy chce się stworzyć rysunek pełen szczegółów, czy raczej stawia się na coś prostszego - trzeba wybrać pędzelki o mniejszym lub większym rozmiarze. Jajka można też w pierwszej kolejności pokryć jednolitym kolorem, a po przeschnięciu farby, domalować różne elementy.
  • Barwienie z użyciem naturalnych barwników - jeśli chcesz uzyskać jajka w jednolitym kolorze, możesz wykorzystać do tego celu naturalne barwniki:
  1. W łuskach cebuli skorupki jaj zabarwią się na bordo lub ciepły brąz,
  2. w czerwonej kapuście - na głęboki niebieski,
  3. w soku z buraków - na intensywny róż bądź jasną czerwień,
  4. w kurkumie - na złocistą żółć.

Możesz także udekorować takie jajka. Jeśli przed barwieniem przyłożysz do nich jakiś wzór (na przykład liść) i całość owiniesz w gazę, stabilnie przywiązując, by nie przesuwała się w trakcie gotowania. Możesz także wydrapać wzór na już zabarwionym jajku z pomocą igły lub (w przypadku dorosłych lub młodzieży pod kontrolą starszych) żyletki.

  • Wydzieranie - interesującym sposobem na ozdobienie jajka może być też oklejenie go kawałkami wydzieranego papieru kolorowego. Tylko od twórcy zależy, ilu barw użyje oraz czy jego kompozycja będzie przedstawiać coś konkretnego.
  • Malowanie pisakami - ciekawie wyglądają także pisanki namalowane przy użyciu pisaków/cienkopisów. Dzieciom na pewno spodoba się wersja pełna kolorów, jaką będą mogły stworzyć całkowicie samodzielnie. Starsi natomiast mogą docenić efekt, jaki da sam czarny pisak - z jego pomocą można ozdobić całe jajko, dbając o najdrobniejsze detale.
  • Ozdabianie brokatem - jeśli zależy Ci na zwracającym uwagę, mieniącym się jajku, na początek posmaruj skorupkę klejem, a następnie obsyp je brokatem. Jeśli chcesz, by była to pisanka w paski, przyklej najpierw taśmę, a tylko pozostałe wolne miejsca pokryj klejem. Kiedy brokat wyschnie, odklej taśmę, a miejsca nieposypane mieniącym się proszkiem utworzą prosty wzór.
  • Malowanie lakierem do paznokci - w momencie, gdy nie zamierzasz jeść swojego wielkanocnego jajka, możesz też pozwolić sobie na dekoracje z wykorzystaniem lakieru do paznokci. Wybierz kolor lub dwa i eksperymentuj, pokrywając nim powierzchnię jajka. W takim wypadku mogą Ci wyjść naprawdę fantazyjne wzory.
  • Naklejanie - w sprzedaży są także gotowe naklejki ozdobne, które można według własnego uznania ponaklejać na jajka. Aby jednak pobudzić swoją kreatywność, proponujemy połączyć tę metodę z malowaniem i dodać kilka elementów od siebie. Można też samodzielnie przygotować wzory na cienkiej kartce, a następnie wyciąć i przykleić w wybranym miejscu.

Wielkanoc dni wolne i pogoda na Wielkanoc Przerwa świąteczna 2021 Wielkanoc. Dla uczniów dłuższy odpoczynek i dni niepewności

Więcej o: