Jajko farbowane na jeden kolor. Jak farbować jajka?

Jajko farbowane na jeden kolor to metoda malowania wykonywana w domach od dawna i należy do prostych, tradycyjnych sposobów. Nie wymaga to nawet specjalnych środków. Sprawdź, jak farbować jajka na jeden kolor.

Farbowanie jajek - tradycja czy zabawa dla dzieci?

Zwyczaj wykonywania pisanek znany jest chyba w każdym domu. Najczęściej trudnią się tym dzieci, takie zadanie otrzymują w przedszkolu lub szkole, albo same z rodzicami podejmują wyzwanie stworzenia własnoręcznie pisanki. Efekty ich pracy często trafiają później do wielkanocnego koszyczka, który w Wielką Sobotę zanoszony jest do świątyni.

Skąd wziął się zwyczaj farbowania jajek? Otóż zajmują one niezwykle ważną rolę w tradycji wielkanocnej, są uznawane za symbol odradzającego się życia. Właśnie dlatego w święconkach i na stołach pojawiają się pięknie dekorowane pisanki, będące metaforą zmartwychwstałego Chrystusa. 

Farbowane jajka. Jak zrobić naturalną pisankę?

Farbowane jajka mają głęboko zakorzenioną tradycję. Obecnie wystarczy kupić odpowiedni barwnik, by wykonać je samodzielnie. W dawniejszych czasach do uzyskania koloru na skorupce, trzeba było używać naturalnych sposobów. I tak:

  • zielony kolor można było uzyskać gotując jajka wraz ze źdźbłami młodego zboża;
  • różowo-czerwoną skorupkę zawdzięczano podgotowaniu jaj z burakami;
  • fioletową barwę uzyskiwano zagotowując jajka z kwiatami czarnej malwy;
  • złote jaja można stworzyć gotując je wraz z łupinami cebuli;
  • wybielenie jajka było możliwe dzięki gotowaniu go z dodatkiem octu.

Naturalne sposoby można wykorzystywać także dzisiaj, zwłaszcza jeśli nie mamy możliwości zdobycia specjalnych barwników do jajek. W kuchni znajdziemy mnóstwo substancji barwiących:

  • z pomocą wywaru z kawy lub herbaty uzyskamy jajka brązowe;
  • granatowy kolor nadamy skorupce zanurzając jajo w wywarze z hibiskusa z odrobiną sody oczyszczonej;
  • kawałek dyni dorzucony do jaja zabarwi je na pomarańczowo.

Jak farbować jajka na Wielkanoc - metody przygotowywania pisanek

Jak farbować jajka na Wielkanoc? Metod tworzenia pisanek jest bardzo wiele. Obecnie mamy tak wielki wybór barwników, farbek, ale też artykułów dekoracyjnych, dzięki czemu w domowych warunkach jesteśmy w stanie zrobić dowolny motyw zdobniczy. Warto jednak wiedzieć, że kiedyś nie dysponowano tak wieloma środkami, a mimo to powstawały prawdziwe, małe dzieła sztuki na zwykłych jajkach. Jakie stosowano sposoby? Otóż:

  • najpopularniejszą, starą metodą wykonywania zdobienia były pisanki batikowe. Polegała ona na tym, że na wydmuszkę nanoszono woskiem wzór, następnie zanurzano jajo w gorącej wodzie z dodatkiem odpowiednio barwiącej rośliny. Kiedy się zabarwiło usuwano wosk, a następnie nakładano go w innym miejscu i ponownie zanurzano w barwniku. Nakładające się na siebie barwniki tworzyły w ten sposób misterne wzory;
  • metoda rytownicza polegał z kolei na zafarbowaniu jajka na wybrany kolor, a następnie na wydrapaniu na nim wzoru za pomocą ostrego narzędzia, np. noża;
  • nowsze wersje zdobienia zakładają np. oklejanie jajek wycinankami, co jest bardzo popularne w okolicach Łowicza, lub innymi materiałami, np. piórkami, włóczką itp. 
Zobacz wideo Naturalne farbowanie jajek

Farbowane jajka wielkanocne: przygotowanie

Przygotowując farbowane jajka wielkanocne należy wybrać jajka o białej skorupce. Wtedy mamy większą szansę, że ładnie i równomiernie przyjmą one oczekiwany kolor. Przed rozpoczęciem barwienia trzeba odtłuścić skorupkę, aby kolor zyskał jak największą przyczepność. Można to zrobić np. szmatką skropioną płynem do mycia naczyń. Przygotowane wydmuszki lub gotowane jaja należy zanurzyć w naczyniu z barwnikiem i pozostawić na kilkanaście minut. Potem wyjąć kolorowe jaja i pozwolić im dokładnie wyschnąć. Aby utrwalić uzyskaną barwę można przetrzeć je ściereczką nasączoną olejem lub spryskać lakierem do włosów. Tak przygotowane jajeczka można następnie udekorować dowolnie wybraną metodą. 

Farba do jajek: gdzie kupić?

Farbki do jajek można kupić niemal w każdym markecie, jednak tylko w okolicy świąt Wielkanocnych, ponieważ traktowane są jako produkt sezonowy, którym niewątpliwie są. W innym okresie znajdziemy je w sklepach online, oferujących różne akcesoria do prac artystycznych, zdobienia, decoupage. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA