Jak zrobić gluta (slime)? Poznaj sprawdzone przepisy

Jak zrobić gluta (slime) jest dylematem niejednego kreatywnego dziecka, ale i rodzica, który musi zmierzyć się z temat, by uszczęśliwić córkę czy syna. Na szczęście nie jest to trudne. Aby w domowym zaciszu wyczarować slime, plastyczną masę, wystarczy odrobina cierpliwości i kilka nieskomplikowanych składników. Jak zrobić gluta?

Jak zrobić gluta? To proste!

Slime, czyli po polsku glut, cieszy się niesamowitą popularnością - jest obiektem fascynacji wielu dzieciaków. Tę rozciągliwą masę plastyczną można kupić w wielu kolorach, fakturach i strukturach. Można ją także zrobić samodzielnie w domu.

Zobacz wideo

Prace nad glutem to doskonała zabawa dla całej rodziny. Można eksperymentować z kolorami i konsystencją, a i fantastycznie jest móc bawić się zabawką, którą samemu się stworzyło. To daje dzieciom wiele radości. Przepisów i porad jak zrobić gluta jest mnóstwo. Powstają na ten temat zarówno tutoriale DIY w internecie, jak i książki. Nie każda receptura się sprawdza, nie każda jest bezpieczna. Ale wykonanie gluta nie musi być wyzwaniem.

Jak zrobić gluta. Najprostszy przepis

Gluta w domu można zrobić w prosty sposób, w kilka minut. Do jego wykonania potrzebne jest:

  • kilka łyżek kleju bezbarwnego,
  • kilka łyżek wody,
  • łyżka żelu do prania.

Do przygotowanej miseczki należy wlać kilka łyżek kleju (3-5) i taką samą ilość wody. Masę należy dokładnie wymieszać. Jeśli slime ma być kolorowy, w tym miejscu dodaje się barwnik spożywczy. Następnie trzeba dolać łyżkę żelu do prania, a całość energicznie wymieszać łyżką. Jeśli konsystencja gluta, sprawdzana palcem, nie jest zadowalająca, należy wlać jeszcze odrobinę żelu. Ostatnim etapem pracy jest ugniatanie masy w dłoni. Powinno to trwać kilka minut. Ważne, by gluta przechowywać w szczelnie zamkniętym pudełku.

Jak zrobić gluta. Slime przezroczysty

Przezroczysty glut jest interesujący sam w sobie. Można go nie tylko rozciągać, ale i obserwować przez niego świat. Ale to również baza do tworzenia slimów w wersji kolorowej czy brokatowej.

Aby wykonać przezroczystego gluta potrzebny jest:

  • bezbarwny klej w płynie (50 ml),
  • dwie łyżki wody,
  • dwie łyżki płynu do soczewek kontaktowych,
  • odrobina sody oczyszczonej.

Wszystkie składniki wystarczy dokładnie wymieszać w miseczce - i gotowe. Trzeba pamiętać, by gluta przechowywać w szczelnie zamkniętym pudełku.

Jak zrobić gluta. Wersja brokatowa

Gluty brokatowe mają wielu miłośników. Nic dziwnego - nie tylko świetnie się rozciągają, ale i pięknie mienią. Aby wykonać brokatowego gluta potrzebny jest:

  • bezbarwny klej w płynie (50 ml),
  • dwie łyżki wody,
  • dwie łyżki płynu do soczewek kontaktowych,
  • odrobina sody oczyszczonej,
  • brokat.

Do przygotowanej miseczki należy wlać klej, potem wodę, następnie brokat. Kolejność składników jest w tym przepisie kluczowa. Całość należy dokładnie wymieszać. Na koniec trzeba wlać płyn do soczewek kontaktowych i wsypać odrobinę sody oczyszczonej.

Jak zrobić gluta świecącego w ciemności

Przelewająca się między palcami glutowa, świecąca w ciemności masa to dopiero coś! Wykonanie takiego slime nie jest na szczęście magią i nie wymaga kosmicznych umiejętności. Wystarczy mieć:

  • dwie łyżki farby świecącej w ciemności,
  • dwie łyżki bezbarwnego kleju w płynie,
  • łyżkę wody,
  • łyżkę płynu do soczewek kontaktowych (lub żelu do prania),
  • pianka do golenia (wyciśnięta kulka wielkości mandarynki).

Do przygotowanej miseczki należy wlać farbę, klej i wodę, a całość dokładnie wymieszać. Następnie trzeba dodać płyn do soczewek i na koniec piankę do golenia. Jeśli slime się nie tworzy tak, jak powinien, można dosypać odrobinę sody oczyszczonej. Ale to nie wszystko. Wymieszany, gotowy glut wymaga naświetlania. Należy więc go położyć przy włączonej lampie na kilka minut. I gotowe.

Jak zrobić gluta? Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Robienie glutów w domu i zabawa nimi to fascynujące zajęcia, niemniej warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa:

  1. Warto nadzorować eksperymenty dzieci, zwłaszcza na początku przygody.
  2. Nie należy używać produktów, które uczulają dzieci.
  3. Gluty nie są najlepszą zabawką dla maluchów, mogą je bowiem wetrzeć w oczy czy zjeść.
  4. Gluty po zrobieniu warto przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, poza zasięgiem małych dzieci (zwłaszcza że przypominają pianki spożywcze i można je z nimi pomylić).
  5. Po wspólnym eksperymentowaniu z glutami należy umyć ręce, blat i naczynia.

Pojawiający się w różnych przepisach boraks, który występuje w roli aktywatora, warto zastępować płynem do prania, krochmalem, płynem do soczewek z sodą oczyszczoną.

Więcej o:
Copyright © Agora SA