Ulubiona zabawka dzieci niebezpieczna? "Może negatywnie wpływać na układ oddechowy i nerwowy"

Slime glut (potocznie nazywany glutem) od kilku miesięcy robi furorę wśród dzieci. Okazuje się jednak, że nie jest do końca bezpieczny. Rodzice powinni więc zastanowić się, zanim pozwolą dziecku na zabawę tym przedmiotem.

Zabawa glutem jest bardzo wciągająca dla dzieci w różnym wieku. Dodatkowo rozwija wyobraźnię i kreatywność. I co istotne, bez problemu zrobimy ją sami w domu. Teraz jednak okazuje się, że zabawka może mieć także poważne wady.

Ważne ostrzeżenie

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że ANSES, czyli Francuska Agencja ds. Bezpieczeństwa, wydała ostrzeżenie przed glutkami. Impulsem były liczne sygnały napływające od lekarzy dermatologów i alergologów. Podobno wiele dzieci miało po zabawie glutkami reakcje alergiczne, podrażnienia skóry i wysypki. Przyczyniły się do tego niektóre składniki zabawki - m.in. płyn do prania, klej, boraks i barwniki.

- Część składników płynnego kleju jest toksyczna i powoduje zaczerwienienia skóry, oparzenia i alergie. Jeszcze inne substancje mogą negatywnie wpływać na układ nerwowy i oddechowy - powiedział Gérard Lasfargues, ekspert ANSES.

Rodzice powinni więc zadbać o to, by dzieci wykorzystywały do produkcji zabawki jedynie bezpieczne składniki. Co więcej, glutki powinny znajdować się poza zasięgiem bardzo małych dzieci, które lubią wkładać do buzi takie kolorowe przedmioty.

Niebezpieczne zabawki - na co uważać?

Niebezpieczne zabawki - powszechny problem

Dosyć często zdarza się, że popularne zabawki, okazują się niebezpieczne. Tak było na przykład w przypadku Fidget Spinnera, który niedawno został wpisany na unijną listę zagrażających zdrowiu dzieci przedmiotów.

Jakiś czasu temu został opublikowany także raport z kontroli zabawek importowanych z Chin. Z 1,5 mln sprawdzonych, blisko połowa została zakwestionowana, a 30 tys. zniszczona.

- Zawartość substancji zaliczanych do toksycznych zdarza się głównie w produktach o niskiej cenie i produkowanych przez nieznanych bliżej producentów. Jako dermatolog dziecięcy, zatrudniony w klinice zajmującej się dziećmi z problemami alergicznymi i gastroenterologicznymi, często spotykam się z sytuacją połknięcia przez dziecko małych elementów zabawek i koniecznością wydobycia ich w przebiegu gastroskopii. Duża liczba sytuacji dotyczy jednak reakcji alergicznych o manifestacji skórnej lub oddechowej - ostrzegał w rozmowie z nami dermatolog, dr Bartosz Pawlikowski.

Zobacz także:

Skontrolowano posiłki w polskich przedszkolach - nie jest dobrze. Dzieci jedzą zupki w proszku i dużo cukru

Świnka Peppa na cenzurowanym w Chinach. Bajka oskarżona m.in. o propagowanie pornografii

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.