Prezenty na roczek - co dać dziecku na pierwsze urodziny

Prezenty na roczek dziecka nie mogą być przypadkowe, bo i okazja jest nie byle jaka. Ukończenie pierwszego roku życia to wielki przełom w życiu małego człowieka. Maluch przestaje być niemowlakiem, a to wiele zmienia. Jakie prezenty na roczek uszczęśliwią dziecko? Podpowiemy, że zabawki. Ale nie te przypadkowe, a kupowane z myślą o dziecku

Prezenty na roczek to poważna sprawa. Nic dziwnego - roczniak to już bardzo poważna persona. Dziecko, które ukończyło pierwszy rok życia staje się mobilne, niezależne, rozumne, coraz bardziej samodzielne. Maluch jest coraz bardziej sprawny i ma większą kontrolę nad własnym ciałem. Stawia pierwsze kroki i odkrywa świat na własnych zasadach, a każda chwila upływa mu pod znakiem zdobywania nowych umiejętności i doskonalenia tych już w miarę opanowanych. Uczy się nowych słów, pojęć, zwrotów. Jest otwarty, energiczny i ciekawy świata. To dlatego odpowiednia zabawka powinna nie tylko zainteresować i bawić, ale rozbudzać ciekawość świata, a także stymulować szeroko rozumiany rozwój dziecka.

Niebezpieczne zabawki - na co uważać?

Prezenty na roczek - jaka powinna być zabawka?

Dziecku na roczek można podarować wiele rzeczy - uroczy kocyk, piękny album, cenną ramkę na zdjęcia czy słodką biżuterię. Tylko czy taki podarunek może uszczęśliwić dziecko? Niekoniecznie. Dlatego wydaje się, że najlepszym pomysłem na pierwsze urodziny dziecka jest właśnie zabawka. No dobrze, ale jaka?

Zabawka dla dziecka powinna być:

 1. Dostosowana do wieku i umiejętności. Te przeznaczone dla niemowlaków są już zwyczajnie nudne, zaś te dla starszych dzieci - zbyt skomplikowane, więc mogą zniechęcać. Nie kupujmy zabawek na wyrost.
 2. Ładna, estetycznie wykonana, kolorowa, ciekawa (np. o wielu fakturach) i ciesząca oko - wykorzystajmy naturalną ciekawość dziecka, ale i pielęgnujmy jego zmysł estetyczny.
 3. Mieć potencjał i walory edukacyjne. Zdecydowanie trzeba mieć na uwadze, że zabawa to nie tylko rozrywka, ale także nauka - i to najbardziej skuteczna. Warto wykorzystać otwartość dziecka, chłonność jego umysłu, jego pęd do zdobywania wiedzy, potrzebę odkrywania świata, chęć posiadania nowych umiejętności. W tym kontekście zabawka jest inwestycją w rozwój dziecka - tak intelektualny, jak i fizyczny.
 4. Bezpieczna - wykonana z materiałów dobrej jakości, z dbałością o detale. Ważne, by miała łagodne kształty i wielkość odpowiednią dla małych rączek dziecka. Nie powinna mieć niebezpiecznych elementów czy ostrych rantów. Musi posiadać stosowne certyfikaty. Dobrze, gdy jest łatwa do utrzymania w czystości.

Prezenty na roczek. Jaką zabawkę podarować roczniakowi?

Czy istnieją idealne prezenty na roczek? Oczywiście! Jaką zatem zabawkę podarować dziecku? Taką, która zainteresuje i zainspiruje, będzie zaproszeniem do zabawy i odkrywania świata, wykorzysta potencjał dziecka i będzie stymulować jego rozwój. A konkretnie? Dobrym wyborem wydają się:

 1. Zabawki interaktywne, które wymagają udziału dziecka. Domki, kostki czy stoliki przekazują wiedzę i pomagają poznać świat. Samo odkrywanie ich możliwości sprawia dziecku wiele radości, daje poczucie sprawstwa i kontroli. Zabawka inspiruje, ciekawi, uczy, wspiera rozwój poznawczy, ale także doskonali małą motorykę czy koordynację słuchowo-ruchową.
 2. Sortery, proste układanki, piramidy, kolorowe klocki, kręcące się bąki są szalenie interesujące i inspirujące. Budowanie pierwszych wież, a później ich burzenie, dopasowywanie kształtów czy nakładanie krążków na drewniany drążek pozwalają dziecku rozwijać umiejętności motoryczne, ćwiczy koncentrację i koordynację oko-ręka, wspierają rozwój intelektualny, zapoznaje z różnymi kolorami, fakturami, ale i prawami fizyki. To opcja doskonała.
 3. Bębenki, dzwoneczki i inne instrumenty muzyczne. Cieszą, bawią, odkrywają miłość do muzyki, ale i dają poczucie sprawstwa.
 4. Pchacze, jeździki, zabawki do pchania i ciągnięcia, czyli wszystkie zabawkowe opcje, które wspierają rozwój motoryczny i pomagają dziecku w stawianiu pierwszych pewnych kroków. Dzięki nim każda zabawa może stać się fantastyczną przygodą. To idealne prezenty na roczek.
 5. Książeczki - plastikowe lub wykonane z grubego kartonu, koniecznie z dużymi obrazkami wspierają rozwój intelektualny, pobudzają wyobraźnię dziecka, odkrywają i systematyzują wiedzę o świecie. Dzieci powinny mieć z nimi kontakt od najmłodszych lat.
 6. Pierwsze samochodziki - drewniane i plastikowe, o nieskomplikowanych kształtach
 7. Lalki-szmacianki czy małe gumowe bobasy, którymi na swój dziecięcy sposób można się opiekować, przytulać i kołysać
 8. Maskotki. Przyciągają wzrok i uwagę kolorami, fakturą, kształtem oraz detalami. Budzą wiele pozytywnych emocji. Dzieciaki uwielbiają je za to, że są miękkie, miłe, dobrze się kojarzą. Można je zabierać na spacer i do spania. Ulubione przytulanki są doskonałymi towarzyszami także podczas zabawy.
 9. Zabawki do kąpieli - roczny maluch lubi zabawki, przy których można coś pokombinować: nacisnąć, pokręcić, obrócić. Uwielbia też obserwować, doświadczać i odkrywać świat. Dla niego każdy rzut łyżką, uderzenie w pokrywkę garnka czy wylanie wody z butelki to naukowe doświadczenie i wielkie odkrycie. Idąc tym tropem wanna staje się doskonałym domowym laboratorium. To dlatego kąpiel jest nie tylko świetną okazją do zabawy w wodzie, ale i zachętą do eksperymentowania. Przydadzą się więc kubeczki, fontanny i inne konstrukcje, które umilą czas i pozwolą odkrywać świat. To świetne pomysły na prezenty na roczek.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: