Zabawki, które dzieci mogą zrobić same [INSPIRACJE]

Zabawa własnoręcznie wykonanymi przedmiotami nie ma sobie równych! Zebraliśmy dla was kilka propozycji zabawek, które dzieci mogą stworzyć same - z niewielką pomocą dorosłych.

Kartony w ruch!

To prawda stara jak rodzicielstwo i historia tektury: dzieci naprawdę uwielbiają zabawę kartonami! Tekturowe pudła dają nieskończone możliwości zabawy, można z nich budować schrony, domy, tunele, labirynty - co tylko wyobraźnia podpowie.

Łatwy do wykonania jest np. kartonowy: wystarczy duże pudło, do którego przyczepiamy szelki ze wstążek (przeciągamy je przez dziury - musimy zrobić po dwie na górze każdego dłuższego boku) - szelki dziecko będzie mogło założyć na ramiona. Następnie wycinamy duży otwór na nogi i usuwamy skrzydła zamykające karton, tak, żeby góra była otwarta. Wasze dziecko z pewnością będzie świetnie się bawić ozdabiając swój pojazd farbami! Do tego 5 papierowych talerzy - 4 z nich przyczepiacie na dole kartonu - po dwa z każdej strony (dłuższy bok): to będą koła, z piątego talerzyka robicie kierownicę, którą mały kierowca będzie trzymać w dłoniach. Szerokiej drogi!

Skarpetkowe przytulanki

W sklepach można kupić gotowe zestawy do wykonania przytulanki ze skarpetki, ale z powodzeniem możemy zrobić ją sami. Wystarczy skarpetka, guziki, mulina i wstążki lub elastyczne gumki. Najprostsza do zrobienia będzie gąsienica - pozwólcie dziecku wypchać skarpetę watą, a następnie przewiążcie ją wstążkami lub gumkami (w równych odstępach). Do głowy gąsienicy przyszyjcie dwa guziczki - to będą oczy - oraz wyszyjcie muliną usta.

PS Nie zapomnijcie o skarpetkowych kukiełkach!

Przeplatanki

Takie zabawki są doskonałe do ćwiczenia motoryki, a przy okazji dzieci uwielbiają przewlekać sznurki i sznurówki przez kolorowe plansze, tworząc przy okazji różne wzory. A gdyby tak wykonać taką przeplatankę z dzieckiem? Wystarczy wyciąć z grubego kartonu odpowiedni kształt, np. stopę, królika, auto, guzik i zrobić w nim dziurki, przez które będzie można przeciągać kolorowe sznurówki.

Do zrobienia dziurek przyda się wam pojedynczy dziurkacz (tzw. biletowy, do kupienia w sklepach internetowych), choć i bez takiego sprzętu powinniście sobie poradzić!

Na pokład samolotu zabierzcie pustą plastikową butelkę i uzupełnijcie ją wodą z kranu (która jak wiemy, jest tak samo dobra, jak woda mineralna) po przejściu przez bramki. Zaoszczędzicie przynajmniej 5 euro. Na pokład samolotu zabierzcie pustą plastikową butelkę i uzupełnijcie ją wodą z kranu (która jak wiemy, jest tak samo dobra, jak woda mineralna) po przejściu przez bramki. Zaoszczędzicie przynajmniej 5 euro. Fot. Shutterstock

Grzechotki

Wystarczy zakręcana plastikowa butelka i ryż lub drobny makaron, żeby zrobić fascynującą grzechotkę, którą niemowlęta będą bawić się z radością! Chcesz zrobić bardziej "wyrafinowaną" wersję tej zabawki? W butelce zamknij kolorowe koraliki, kamyczki, pomponiki, filcowe kuleczki, guziki, wstążeczki... - co tylko przyjdzie Ci do głowy. Aby uatrakcyjnić grzechotkę, butelkę napełnijcie wodą do 3/4 wysokości. Pamiętaj, aby butelkę zamknąć naprawdę dobrze, żadna z tych rzeczy nie może wylądować w buzi malca!

Podłogowa mata do zabawy

Kto nie zna dywanowej wykładziny udającej miejskie ulice? Dzieci ją uwielbiają, ale równie dobrze - o ile nie lepiej, jeśli weźmiemy pod uwagę radość tworzenia! - będą bawić się samochodzikami na macie wykonanej w domu. Wystarczy karton, taśma klejąca, marker i farby. Wasze dziecko z pewnością poukłada na takiej macie domki z klocków, plastikowe lub drewniane znaki drogowe, a drogi zapełni resorówkami - taka pobudzająca wyobraźnię zabawa nie może się prędko znudzić!

Stempelki

Interesującą propozycją dla dzieci lubiących kreatywne zajęcia jest wykonanie stempelków. Potrzebne wam będą korki po winie (zacznijcie odkładać je już teraz lub pozbierajcie od znajomych!) i gumki-recepturki. Jeśli połączycie gumką kilka korków i zamoczycie końcówki w farbie, dziecko może odbijać na papierze kształty kwiatków.

Możecie też nakleić na korki różne kształty wycięte ze styropianowych tacek, otrzymacie w ten sposób gotowe stempelki do prac plastycznych. A jeśli to za dużo zachodu, warto przypomnieć sobie stary dobry sposób robienia pieczątek z ziemniaków! Przekrójcie ziemniaka w poprzek i wytnijcie w nim kształt, który chcecie odbijać na papierze (pomocna mogą okazać się małe foremki do ciastek) po uprzednim zanurzeniu ziemniaczanej pieczątki w farbie!

Kukiełki

Nasza ostatnia propozycja to pomysł na wykonanie drewnianych kukiełek. Dzieci kochają zabawę w teatr - i bardzo dobrze, bo wspaniale rozwija wyobraźnię! Kukiełki wykonacie łatwo z drewnianych łyżek do gotowania. Dzieci mogą dokleić im wełniane włosy, domalować flamastrami lub farbą oczy, nosy i usta, zrobić ubranka z kawałków różnych tkanin. Możecie w ten sposób wykonać wszystkich bohaterów ulubionej bajki dziecka lub zrobić kukiełki przedstawiające członków waszej rodziny. Dzieci będą zachwycone mogą odgrywać scenki z rodzinnego życia za pomocą własnoręcznie zrobionych lalek!

Prostszy sposób na wykonanie kukiełki to namalowanie postaci na kartce, wycięcie jej i przyklejenie do patyczka taśmą klejącą. Zamiast patyczków możecie użyć nawet słomek do napojów. Życzymy wam miłej i twórczej zabawy!

Więcej o: