Ruchy dziecka w ciąży - kiedy pierwsze, po co je liczyć

Ruchy dziecka w ciąży dostarczają rodzicom, zwłaszcza mamie, wiele radości i przeżyć. Ale nie tylko z tego powodu są ważne. Odczuwalne ruchy dziecka w ciąży są znakiem, że maluch ma się dobrze. To dlatego dzięki ich monitorowaniu można szybko dostrzec niepokojące objawy. Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Co powinno niepokoić?
Zobacz wideo

Kiedy można poczuć pierwsze ruchy dziecka w ciąży?

Ruchy dziecka w ciąży przyszłe mamy zaczynają odczuwać zwykle między 18. a 21. tygodniem ciąży, choć maluchy pierwsze oznaki aktywności wykazują dużo wcześniej, bo od około siódmego tygodnia ciąży.

Zdarza się jednak, że kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy, zaczynają je odczuwać nieco później. Bywa też, że przyszłe mama czują ruchy płodu już w 16. tygodniu ciąży. Wcześniej bowiem doświadczają ich:

  • mamy, które już rodziły. Ma to związek z większym rozluźnieniem mięśni oraz z doświadczeniem - kobieta umie już rozpoznać te doznania,
  • kobiety szczupłe. Umożliwiają im to cieńsze powłoki brzuszne,
  • mamy bliźniąt - więcej maluchów w brzuchu oznacza więcej kopnięć i większe szanse na ich odczuwanie.

Zmienny charakter ruchów dziecka

Ruchy dziecka w łonie matki mogą być bardzo różnorodne, bo i charakter aktywności, jaką przejawia maluch, jest różna. Zmienia się nie tylko w rytmie snu i czuwania, na przestrzeni doby, ale i wraz z rozwojem ciąży.

Początkowo dziecko ma niewielkie rozmiary, a co za tym idzie - dużo miejsca. To dlatego swobodnie porusza się w wodach płodowych: obraca się, macha rączkami, ssie palce, kopie, chwyta za sznur pępowinowy, miewa też czkawkę.

Na finiszu ciąży w brzuchu robi się ciasno. Wówczas dziecko porusza się zupełnie inaczej. Jego ruchy stają się silniejsze, bardziej zdecydowane, ale i mniej płynne. Im bliżej porodu, tym jest ich mniej.

Inaczej ruchy dziecka w ciąży odczuwa też matka - na początku ruchy dziecka przypominają trzepot motylich skrzydeł, a i można je pomylić ze skurczami jelit. Dopiero z czasem przejawy aktywności stają się na tyle silne i charakterystyczne, że przyszła mama wie, jak je rozpoznawać. Przed porodem ruchy dziecka mogą być już dość silne i nieprzyjemne, odczuwane zarówno jako kuksańce, jak i wiercenie się. Wiele mam ma wrażenie, że nosi pod sercem przyszłą gwiazdę piłki nożnej lub mistrza karate.

Jak i po co liczyć ruchy dziecka w ciąży?

Studiowanie aktywności malucha dostarcza rodzicom wielu wrażeń - to dowód obecności rozwijającego się nowego życia. Ale monitorowanie ruchów dziecka w ciąży jest ważne także z innych względów.

Po 28. tygodniu ciąży każda ciężarna powinna codziennie liczyć ruchy dziecka. To pomoże monitorować jego stan i szybko dostrzec niepokojące objawy. Aby to robić nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy codziennie, o mniej więcej tej samej porze, najlepiej w momencie największej aktywności dziecka, liczyć odczuwane ruchy.

Nie ma ustalonej liczby ruchów, która powinna być odczuwalna. Uznaje się, że ma być ich minimum dziesięć na godzinę aktywności dziecka.

Ocena ruchliwości płodu jest zalecana wszystkim mamom, zwłaszcza jednak tym, których ciąża jest zagrożona. Dzięki regularnym obserwacjom można w porę dostrzec osłabione ruchy dziecka i zgłosić się do lekarza.

Ruchy dziecka w ciąży - dlaczego są ważne

Ruchy płodu - ich doświadczanie i monitorowanie - uspokajają mamę. Są sygnałem, że z jej dzieckiem nie dzieje się nic złego. Są też bardzo ważne dla rozwoju malucha.

Dziecko poruszając się w brzuchu mamy ćwiczy - nie tylko mięśnie. Ruch doskonali sprawność aparatu ruchu, ćwiczy zmysł równowagi, pozytywnie wpływa na rozwój połączeń nerwowych, poprawia koordynację nerwowo-mięśniową, stymuluje rozwój mózgu. Jest doskonałym treningiem, który przygotowuje dziecko do życia po drugiej stronie brzucha.

Ruchy dziecka w ciąży. Co powinno niepokoić?

Monitorowanie ruchów dziecka w ciąży jest bardzo istotne, ponieważ pozwala szybko dostrzec niepokojące objawy. Które sytuacje uznaje się za alarmujące?

  • Kiedy ruchy dziecka radykalnie się zmienią - osłabną lub będą nasilone.
  • Jeśli dziecko nie rusza się od 12 godzin, mama nie odczuwa jego aktywności nawet po zjedzonym posiłku.
  • Kiedy ruchy dziecka nie są wyczuwalne po 22. tygodniu.

Powyższe sytuacje, a także wszelkie inne niepokojące sygnały wymagają kontaktu z lekarzem prowadzącym ciążę. Warto wówczas wykonać zapis KTG i badanie USG.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA