"Ta blizna uratowała mnie przed utratą życia". Kobieta dzieli się zdjęciem brzucha po cesarskim cięciu

Po cesarskim cięciu Jodie Shaw została blizna pokaźnych rozmiarów. Kobieta podzieliła się zdjęciem swojego brzucha, żeby udowodnić, że cesarskie cięcie to prawdziwy, niezwykle ciężki poród, którego nie należy się wstydzić.

Świeżo upieczona mama postanowiła zamknąć usta wszystkim, którzy twierdzą, że cesarskie cięcie to nieprawdziwy poród, ponieważ kobieta nie jest w niego zaangażowana tak, jak w poród siłami natury. Zdjęcie świeżej, poporodowej blizny na brzuchu Jodie jest wstrząsające.

Nie wybór, lecz konieczność

Jodie Shaw w swoim poście pisze, że poród drogą cesarskiego cięcia to nie zawsze dobrowolny wybór kobiety - czasami po prostu jest on koniecznością:

Pomimo tego, że planujemy, w jaki sposób chciałybyśmy urodzić, czasami możemy nie mieć w tym względzie wyboru. Ja nie miałam. Miałam włókniaka rozmiaru melona, który znajdował się na mojej szyjce macicy i łożysko przodujące, co oznaczało, że zostanę z nietypowo wyglądającą blizną po cesarskim cięciu. Wierzcie czy nie, ale to ja urodziłam swoje dziecko.

Jodie apeluje, żeby, zanim oceni się kobietę, której dziecko przyszło na świat drogą cesarskiego cięcia, zastanowić się, czemu w ogóle musiała być poddana tej operacji. Rekonwalescencja po takim porodzie trwa kilka tygodni. Poza normalnymi połogowymi dolegliwościami, takimi jak kurczenie się macicy, towarzyszą jej m.in. odrętwienia brzucha (jest to spowodowane przecięciem nerwów w trakcie operacji). Ślad pooperacyjny wymaga specjalnej pielęgnacji - najpierw systematycznej zmiany opatrunków, później stosowania maści usprawniających proces gojenia.

Jakie są wskazania do wykonania cesarskiego cięcia?

Pełna akceptacja

Pani Shaw akceptuje swoją bliznę. Rozumie, że gdyby nie cesarskie cięcie, poród mógłby być dla niej tragiczny w skutkach:

Ta blizna uratowała mnie przed utratą życia, która groziła mi przez utratę dużej ilości krwi. Blizna oznacza, że moje dziecko przyszło na świat odpowiedni dla niego sposób. Zdrowe i nieuszkodzone, tak samo jak i ja. 

Komentarze pod postem Jodie były w zdecydowanej większości pozytywne. Internautów ujęła odwaga młodej mamy:

Uwielbiam to!!! Nie fakt, że musiałaś przejść przez to wszystko, ale to, że podzieliłaś się ta historią. Nie wszystkie porody są takie same, ale to nie znaczy, że jedne wymagają mniej, a inne więcej wysiłku (Whitney Mario Huber) 

Niektóre kobiety zamieszczały w komentarzach zdjęcia swoich blizn i dziękowały pani Shaw za to, że podzieliła się niesamowitym zdjęciem.

To też może cię zainteresować:

"Czułam się psychicznie wykończona". 42-latka straciła 36 zarodków zanim zaszła w ciążę

Urodziła się bez macicy, ale dziś ma synka. Zabieg, któremu ją poddano, jest jak z filmu science fiction

Więcej o: