Czy są objawy, po których rozpoznasz ciążę, zanim zrobisz test ciążowy? Dla niecierpliwych

Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, ale jest jeszcze za wcześnie na test ciążowy. Co może zdradzić, że spodziewasz się dziecka w tych najwcześniejszych tygodniach po zapłodnieniu? Senność? Bolesne piersi? Nadwrażliwość na zapachy? Coś jeszcze?
Test ciążowy: kiedy go najlepiej zrobić? I czy wynik testu ciążowego może być fałszywy? Test ciążowy: kiedy go najlepiej zrobić? I czy wynik testu ciążowego może być fałszywy? iStockPhoto

Czy są objawy, po których rozpoznasz ciążę, zanim zrobisz test ciążowy? Dla niecierpliwych

Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, ale jest jeszcze za wcześnie na test ciążowy. Co może zdradzić, że spodziewasz się dziecka w tych najwcześniejszych tygodniach po zapłodnieniu? Senność? Bolesne piersi? Warto się tym sugerować?

Co się dzieje w organizmie kobiety po zapłodnieniu?

Dojrzała komórka jajowa (uwolniona z pęcherzyka Graffa około 14 dnia cyklu) jest gotowa do zapłodnienia tylko przez 6-8 godzin w trakcie swego 24-godzinnego życia. Jeśli w tym czasie na jej drodze pojawi się plemnik, dojdzie do połączenia obu gamet. Zapłodnione jajeczko rozpocznie podróż poprzez jajowód do jamy macicy, gdzie dojdzie do zagnieżdżenia w błonie śluzowej jamy macicy. Po pięciu dniach dotrze do celu. Siódmego dnia od zapłodnienia, po około dwóch dniach przebywania w macicy, jajo płodowe zagnieździ się. Dobrze zagnieżdżony embrion zaczyna wysyłać przyszłej mamie sygnały chemiczne. To hormon ciąży beta HCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa) w badaniu krwi wiarygodnie wykrywalny 12 dni po zapłodnieniu.

Podsumowując: Zapłodnienie ma miejsce mniej więcej w połowie cyklu. Zanim wystąpi miesiączka - albo nie - najlepiej cierpliwie czekać minimum 2 tygodnie. Wiele kobiet w tym czasie bardzo uważnie wsłuchuje się w swój organizm, niecierpliwi się, nasłuchuje i wypatruje pierwszych objawów ciąży. Czy jest coś, co w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu może zasugerować ciążę?

Plamienie podczas owulacji to normalny objaw i nie powinien budzić twoich obaw, w przeciwieństwie do plamienia, którego nie można powiązać z jajeczkowaniem. Plamienie podczas owulacji to normalny objaw i nie powinien budzić twoich obaw, w przeciwieństwie do plamienia, którego nie można powiązać z jajeczkowaniem. iStock

Plamienie implantacyjne: każda kobieta to ma?

Kilkudniowa podróż jajeczka do macicy odbywa się w absolutnej tajemnicy. W pierwszych kilku dniach po zapłodnieniu nie ma możliwości, abyś podejrzewała, że w twoim organizmie rodzi się życie. To, co może zdradzić, że doszło do zapłodnienia, to plamienie implantacyjne czyli zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Pojawia się między owulacją, a terminem spodziewanej miesiączki.

Ale...

Krwawienie implantacyjne zachodzi tylko u tych kobiet, u których zagnieżdżający się w macicy zarodek trafi na naczynie krwionośne i uszkodzi jego ścianę. Bardzo często zdarza się jednak tak, że zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w całkowitej tajemnicy i nie daje żadnych znaków, że już jest. Kobiety, szczególnie te które nie oczekują ciąży, czasami mylnie zakładają, że plamienie implantacyjne jest okresem. W odróżnieniu od miesiączki plamieniu implantacyjnemu nie towarzyszy ból podbrzusza, nie występują skrzepy, nie trwa 5 dni.

Zmiana nastroju i bolesność piersi: czy tak to się zaczyna?

Huśtawka nastrojów, złość, rozdrażnienie - to zachowania, które mogą (nie muszą) być wynikiem wysiłku, jaki podejmuje organizm do przygotowania się do ciąży. Za emocjonalne huśtawki w pierwszych tygodniach ciąży jest odpowiedzialny przede wszystkim wzrost poziomu hormonów, m.in. estrogenów, progesteronu, gonadotropiny kosmówkowej, prolaktyny kortyzolu, hormonu wzrostu, insulinopodobnego czynnika wzrostu i wielu innych.

Jednym z bardzo wczesnych objawów ciąży jest powiększenie i bolesność piersi. Biust staje się wrażliwy na dotyk. Może boleć. Piersi są obrzmiałe. Przez skórę wyraźnie prześwitują naczynia krwionośne. Brodawki ciemnieją. Przy samobadaniu można wyczuć zgrubienia. Tkliwość piersi jest skutkiem zmian hormonalnych, zachodzących w ciele w wyniku zapłodnienia. Przyczyną powiększenia i bolesności piersi może być ciąża, ale nie musi.

Warto wiedzieć, że...

Zmiana apetytu czy nastroju nie jest wiarygodnym dowodem ciąży. Bolesne piersi też nie zawsze świadczą o wczesnych objawach ciąży. Kobieta zarówno przed menstruacją, jak i w pierwszych tygodniach ciąży ma uczucie nabrzmiałych piersi. To zasługa zmian w stężeniu estrogenów i progesteronu, niekoniecznie ciąży.

Bierne palenie wywołuje zmiany w organizmie sprzyjające chorobom serca już po krótkim okresie Bierne palenie wywołuje zmiany w organizmie sprzyjające chorobom serca już po krótkim okresie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Kiedy ulubione perfumy zaczynają drażnić...

Niektóre przyszłe mamy odczuwają nadwrażliwość na zapachy już od pierwszych tygodni ciąży. Może się okazać, że zapachy ulubionych do tej pory perfum i kosmetyków stają się nieznośne. Aromat ulubionej potrawy zaczyna wydawać się odpychający. Szczególnie trudna staje się do zniesienia woń spalin, benzyny, kawy czy papierosowego dymu. Wciąż nie wiadomo, jakie są powody tej niezwykłej wrażliwości. Prawdopodobnie natura chroni przyszłe mamy w ten sposób przed potrawami, chemikaliami i innymi substancjami, które mogłyby zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.

Przewlekłe zmęczenie nie jest stanem naturalnym i wymaga wyjaśnienia. Pozwala na to obserwacja ewentualnych innych objawów chorobowych i pogłębiona diagnostyka. Osłabienie mięśni może sugerować np. zespół Guillaina-Barrego Przewlekłe zmęczenie nie jest stanem naturalnym i wymaga wyjaśnienia. Pozwala na to obserwacja ewentualnych innych objawów chorobowych i pogłębiona diagnostyka. Osłabienie mięśni może sugerować np. zespół Guillaina-Barrego Lidyanne Aquino, https://www.flickr.com/photos/lethaargic/4329512537, CC BY 2.0

Cały czas chce ci się spać: to ciąża czy przemęczenie?

Rewolucja hormonalna, jaka dokonuje się w pierwszym miesiącu ciąży, sprawia, że przyszła mama może czuć się tak jakby przechodziła infekcję. Może dokuczać poczucie osłabienia, zmęczenia, senność. Wiele mam skarży się, że w pierwszych tygodniach ciąży zasypia na stojąco. Nadmierna senność może być pierwszym objawem ciąży, gdyż jest wynikiem gwałtownego wzrostu progesteronu w organizmie. Zmęczenie wynika z tego, że narządy wewnętrzne są bardziej obciążone. Muszą teraz zaspokajać potrzeby nie tylko kobiety, lecz także rozwijającego się płodu. W pierwszych trzech miesiącach ciąży ten rozwój jest najbardziej intensywny, bo tworzą się wszystkie narządy wewnętrzne małego człowieka. Sporo energii zabiera też organizmowi wykształcenie łożyska.

Warto wiedzieć

Często zdarza się tak, że kobiety nie mają żadnych objawów ciąży podczas pierwszego miesiąca jej trwania i pierwszym sygnałem, że rodzi się nowe życie, jest dopiero spóźniony okres.

Poranne mdłości. To musi być ciąża?

Poranne mdłości są wynikiem wysokiego stężenia gonadotropiny kosmówkowej. Hormon HCG jest podobny do hormonu tarczycy TSH. Często zdarza się tak, że we wczesnym etapie ciąży pojawiają się cechy nadczynności tarczycy, mimo że tarczyca jest zdrowa. Receptory dla hormonów tarczycy są pobudzane przez HCG, stąd problemy typu: nudności, złe samopoczucie, przyspieszona akcja serca, uczucie gorąca, drażliwość.

Wymioty. Nie zawsze oznaczają, że spodziewasz się dziecka

Nudności i wymioty to jedne z najwcześniej występujących objawów ciąży. Nie ma jednak reguły i nie każda przyszła mama musi je odczuwać. Mdłości, nudności, wymioty nie zawsze oznaczają też, że kobieta spodziewa się dziecka. Powodem złego samopoczucia może być zatrucie pokarmowe, problemy żołądkowe, niewłaściwa dieta, a nawet stres. Mdłości i wymioty będące wynikiem ciąży zazwyczaj pojawiają się około 5. tygodnia ciąży, a nasilają około 9. tygodnia. Dzieje się tak, ponieważ wysokie stężenie progesteronu spowalnia perystaltykę przewodu pokarmowego, czyli wszystko, co przyszła mama zje, jest dłużej trawione.

Powinno cię również zainteresować: Hormon beta HCG a ciąża

ciąża ciąża FREEIMAGES.COM

Zatrzymanie miesiączki: pewny objaw ciąży?

Zatrzymanie miesiączki to pierwszy czytelny sygnał ciąży. Jednak najpewniejszy objaw, który upoważnia lekarza do rozpoznania ciąży, to wykrycie czynności serca płodu za pomocą badania USG. Serce zarodka zaczyna bić już w 5 tygodniu ciąży, jednak USG uwidacznia je najwcześniej w 6 tygodniu ciąży.

Powinno cię również zainteresować: Test ciążowy: rodzaje, cena, wynik. Kiedy zrobić test ciążowy?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.