Plamienie w ciąży - kiedy występuje?

Plamienie w ciąży to dosyć powszechny problem. Jeśli jest skąpe i nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy, zazwyczaj nie oznacza nic groźnego. Jednak w niektórych przypadkach należy jak najszybciej zgłosić się po pomoc lekarską.

Plamienie w ciąży - co to oznacza?

W okresie ciąży kobiety szczególnie starają się dbać o zdrowie. Dlatego każde plamienie wywołuje wówczas spory niepokój. Może ono pojawić się na różnych etapach ciąży i jest związane z licznymi zmianami zachodzącymi w tym czasie w organizmie. Czasami jest jednak sygnałem rozwijającej się dolegliwości. Co oznaczają tego typu objawy? Kiedy jest to powód do niepokoju?

Plamienie w ciąży przybiera różne barwy - może być zarówno brązowe, jak i czerwone. Gdy jest skąpe i nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy to prawdopodobnie nie dzieje się nic złego. Czasami wywołuje je zwykłe zmęczenie. Lekarze zalecają wówczas pacjentkom zwiększone dawki odpoczynku, dłuższy sen i unikanie stresu. Jednak za każdym razem tego typu plamienie to sygnał od naszego organizmu, że potrzebna jest w miarę szybka kontrola lekarska.

Plamienie w ciąży należy odróżnić od znacznie groźniejszego krwawienia. To drugie może być wywołane np. ciążą pozamaciczną lub poronieniem.

Plamienie na początku ciąży i implantacja zarodka

Jedną z najczęstszych przyczyn plamienia na samym początku ciąży jest proces zagnieżdżania zarodka. Pojawia się wówczas tzw. plamienie implantacyjne. Jednak nie jest to objaw, który pojawia się u wszystkich pań. Jest obecny tylko wtedy, gdy w trakcie implementacji zarodka, zostaje uszkodzona ściana naczynia krwionośnego.

Jak możemy rozpoznać tego typu plamienie? Ma ono zazwyczaj jasnoczerwoną lub brązową barwę i jest dosyć skąpe. Może trwać od kilku godzin do nawet 3 dni. Jest to sam początek ciąży, więc wiele kobiet nie wie jeszcze, że w ich organizmie rozwija się nowe życie. Panie mylą je z plamieniem przed okresem lub nawet z miesiączką, bo pojawia się zwykle kilkanaście dni po owulacji.

Z kolei jeśli na początku ciąży pojawia się krwawienie i towarzyszą mu objawy takie jak nudności, wymioty czy zawroty głowy, musimy jak najszybciej zgłosić się po pomoc lekarską. Może być to niestety ciąża pozamaciczna.

Plamienie implantacyjne - czy można je pomylić z okresem?

Plamienie na późniejszych etapach ciąży - przyczyny

Z jakimi dolegliwościami związane jest najczęściej plamienie po pierwszym trymestrze?

  • nadżerka szyjki macicy
  • infekcja dróg rodnych
  • polipy
  • pod koniec ciąży: odklejenie od oderwania łożyska, pęknięcie macicy.  

Plamienie na późniejszych etapach ciąży także nie powinno od razu skłaniać nas do tworzenia najczarniejszych scenariuszy. Może ono oznaczać np. zagrożenie poronieniem. Jednak nawet jeśli ciąża jest zagrożona, obecnie dzięki profesjonalnej opiece lekarskiej można donosić ją do końca i urodzić zdrowe dziecko.

Jak rozpoznać poronienie? Jego objawem nie będzie plamienie, a intensywne krwawienie - kolor krwi jest wówczas ciemnobrązowy lub wyraziście czerwony. Do tego dochodzi silny ból w dolnej części pleców i podbrzusza.

Zobacz także:

Ciąża pozamaciczna i jej objawy

Torbiel jajnika - objawy, wpływ na ciążę, leczenie

Objawy porodu: pierwsze oznaki zbliżającego się porodu

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.