Wyprawka szkolna - poradnik, dzięki któremu nie wydasz majątku

Wyprawka szkolna i jej kompletowanie to nie lada wyzwanie. Jak się do tego zabrać, by nie wydać majątku na nowe przybory szkolne i niezbędne dodatki?

Tania wyprawka szkolna – mini poradnik

Czy możliwe jest rozsądne skompletowanie wyprawki do szkoły? Jak się przygotować do tego przedsięwzięcia?

1. Sprawdź, co zostało z poprzedniego roku

Zanim wybierzesz się do sklepu w celu skompletowania wyprawki zobacz, co zostało z zeszłego roku. Może w poprzednim roku kupiliście o wiele więcej zeszytów i przydadzą się w obecnym? A może plecak z zeszłego roku wciąż jest w bardzo dobrym stanie?

2. Przygotuj listę zakupów

Po przejrzeniu, co zostało z zeszłego roku możesz zabrać się za przygotowanie listy zakupów. Jeśli spiszesz na kartce wszystkie rzeczy, które musisz kupić, można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że nie podejmiesz decyzji pod wpływem impulsu. Dodatkowo zastanów się, czy każda rzecz na liście jest potrzebna – kupowanie na zapas nie jest dobrym rozwiązaniem.

3. Zrób research i sprawdź, gdzie najmniej wydasz

Zanim udasz się po zakup konkretnych rzeczy, sprawdź aktualne promocje w sklepach – być może to, czego akurat szukasz jest w specjalnej cenie w supermarkecie lub dyskoncie. Część rzeczy możesz również kupić za pośrednictwem sklepów internetowych, które mają konkurencyjne ceny. Dzięki temu za potrzebne dodatki zapłacisz taniej.

4. Kupuj rozsądnie

Zastanów się, za co można zapłacić mniej, a na co warto przeznaczyć więcej pieniędzy. O wiele lepiej zainwestować w plecak dobrej jakości, od którego zależy w dużej mierze prawidłowa postawa dziecka, czy piórnik, niż na kolorowe bloki rysunkowe czy długopisy.

5. Kupuj uniwersalne rzeczy

Nie chodzi o to, by przybory do szkoły były nudne i w jednym kolorze, ale żeby nie kupować akcesoriów szkolnych kierując się jedynie modą i aktualnymi bohaterami - na topie. W przeciwnym wypadku może pojawić się ryzyko tego, że po 3 miesiącach dziecko zażąda nowych przyborów, z innym superbohaterem.

6. Książki z drugiej ręki

Używane książki to również dobry pomysł na oszczędzenie kilkunastu złotych. Znając listę podręczników, możesz kupić je na szkolnym kiermaszu, w antykwariacie, od innych dzieci ze starszych klas lub od dzieci znajomych. A może potrzebne podręczniki zostały po starszej kuzynce?

7. Skorzystaj z sezonowych wyprzedaży

Ubrania, obuwie, a także odzież sportową możesz kupić już w wakacje, kiedy w sklepach są sezonowe wyprzedaże. Poza tym artykuły szkolne są o wiele tańsze na początku wakacji niż pod koniec sierpnia, gdy rozpoczęcie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami.

8. Zakupy bez dzieci

Jeśli możecie, to wybierzcie się na zakupy bez dzieci. Podczas zakupów z dziećmi rośnie ilość "potrzeb" szkolnych. Rodzice bardzo często ulegają dzieciom w sklepie, a już po powrocie orientują się, że kupili te przedmioty zupełnie nierozsądnie. Jeśli dziecko bardzo chce robić zakupy z rodzicami, ustal z nim jasne zasady - kupujemy tylko to, co potrzebne lub pozwól mu wybrać tylko ostatnie gadżety i drobiazgi – np. zeszyty, długopisy czy kredki.

300 zł na wyprawkę szkolną – dla kogo, komu przysługuje?

W tym roku pieniądze z 300 plus są w dalszym ciągu możliwe do zgarnięcia. Jeżeli jeszcze nie skorzystaliście z tej możliwości, macie ostatnie dni - termin składania wniosków o wypłatę 300 zł w ramach programu rządowego "dobry start" upływa 30 listopada br. 300 zł, które rodzice otrzymują w ramach programu „dobry start” powinny pokryć zdecydowaną większość wydatków związanych z zakupem przyborów do szkoły.

"Dobry start" - jak wygląda załatwianie formalności?

Świadczenie dedykowane jest dla rodziców dzieci uczących się – od 1 klasy szkoły podstawowej. Nie obejmuje ono przedszkolaków i studentów. Ważne jest, by wiedzieć iż nie ma w tym przypadku żadnych widełek dochodowych.

Aby dostać wyprawkowe 300 zł, przysługujące na każde uczące się dziecko do 20. roku życia, należy w wyznaczonym terminie złożyć odpowiedni wniosek. Powinien tego dokonać jeden z rodziców lub opiekun prawny/faktyczny dziecka. Można taki wniosek złożyć w urzędzie lub za pośrednictwem internetu. Wniosek on-line składa się na stronie: empatia.mpips.gov.pl. Innym sposobem złożenia wniosku jest bankowość elektroniczna.

Papierowy wniosek można złożyć w tych samych instytucjach, gdzie składa się inny wniosek – a dokładnie świadczenie 500 plus, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej bądź innej jednostce wyznaczonej przez gminę (np. w centrum świadczeń).

Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?

Zobacz wideo
Więcej o: