Zakończenie roku szkolnego 2018/2019 - kiedy wypada koniec roku oraz inne dni wolne od szkoły?

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się wcześniej niż zazwyczaj - tę dobrą wiadomość otrzymali niedawno uczniowie. Wakacje zaczną się w tym roku już 19 czerwca. Skąd decyzja o zmianie dat? Dowiedz się także, kiedy wypadają dni wolne od szkoły w roku szkolnym 2019/2020, ferie, święta oraz wakacje.

Zakończenie roku szkolnego 2019 - w tym roku wcześniej niż zwykle

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019 została zaplanowana na 19 czerwca, w środę. Dla uczniów oznacza to dłuższe wakacje. Jaki jest powód tej zmiany? Zarówno rodzice, nauczyciele i uczniowie oczekiwali, że zakończenie roku szkolnego odbędzie się przed długim weekendem, czyli w środę 19 czerwca. Gdyby było inaczej, ostatni dzień roku szkolnego musiałby być po święcie Bożego Ciała (obchodzonym w tym roku 20 czerwca). Dzięki tej zmianie wakacje będą dłuższe i potrwają do 2 września (1 września wypada w niedzielę) -  poinformował na swoim Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019 - decyzja premiera Morawieckiego

Tweet premiera Mateusza Morawieckiego został opublikowany 18 maja i był zwiastunem zmiany rozporządzenia w sprawie początku wakacji. Rok szkolny 2018/2019 zakończy się nie w piątek, 21 czerwca (jak planowano), ale w środę, 19 czerwca. Treść postu zamieszczonego w mediach społecznościowych brzmi następująco:

Oczekiwali tego rodzice, nauczyciele i uczniowie. Dlatego podjęliśmy decyzję, że zakończenie roku szkolnego odbędzie się przed długim weekendem, czyli we środę 19 czerwca. Po co utrudniać, jak można ułatwić. No i wakacje będą dłuższe.

Obwieszczając informację o "długim weekendzie" Premier miał na myśli Boże Ciało. Święto to przypada w tym roku w czwartek 20 czerwca.

Pozostałe wolne dni w roku szkolnym 2019/2020

Oto grafik dni wolnych w roku szkolnym 2019/2020

  • zimowa przerwa świąteczna będzie trwać od 23 do 31 grudnia
  • ferie zimowe zostały zaplanowane na dwutygodniowy okres w datach: 
  • od 13 do 26 stycznia (woj. lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie), 
  • od 20 stycznia do 2 lutego (woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie), 
  • od 27 stycznia do 9 Iutego (woj. kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie), 
  • od 10 lutego do 23 lutego (woj. dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie)
  • wiosenna przerwa świąteczna potrwa od 9 do 4 kwietnia
  • ferie letnie rozpoczną się 27 czerwca i zakończą się w dniu 31 sierpnia

Z kalendarza dni wolnych od nauki w roku szkolnym 2019/20 wynika, że koniec następnego roku szkolnego nastąpi dopiero 26 czerwca 2020 r. Nauka będzie trwała o cały tydzień dłużej niż w tym roku.

A co z Wigilią i Wielkim Piątkiem?

Coraz poważniej rozważa się inne jeszcze dni, które powinny być wolne: chodzi mianowicie o Wigilię i o Wielki Piątek. Od grudnia 2018 r. w sejmie znajduje się poselski projekt ustawy o zmianie zapisów dotyczących tych dni. Zakłada on, że Wielki Piątek i wigilia Bożego Narodzenia będą dniami wolnymi od pracy, co oznacza, że nauczyciele w tych dniach nie przyjdą do szkoły. Wnioskodawcy, którymi byli posłowie PSL uzasadnili, że Wielki Piątek jest ważnym dniem zadumy podczas najważniejszych chrześcijańskich świąt, natomiast w Wigilię wielu pracodawców i tak skraca pracę. Dla uczniów ta zmiana nie będzie znacząca, ponieważ te dni i tak wypadają w czasie przerw świątecznych i wtedy zajęcia w szkole się nie odbywają. Tu raczej na wieści czekają rodzice, którym jest coraz trudniej zapewnić opiekę dzieciom w czasie ferii.

Wielki Piątek jest wolny od pracy w 25 krajach Europy, a w Danii i Norwegii świętuje się już od Wielkiego Czwartku! Również w Wigilię część krajów Unii Europejskiej ma wolne. Tymczasem w Polsce Wielki Piątek i Wigilia są wciąż dniami roboczymi.

Jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty przez obie izby Parlamentu i podpisany przez Prezydenta RP, dni wolnych od nauki może być więcej, niż się obecnie zakłada.

Więcej o:
Copyright © Agora SA