Prezent dla nauczyciela - jaki podarunek ucieszy nauczyciela i nie sprawi, że poczuje się skrępowany?

Prezent dla nauczyciela wręczany na koniec roku, powinien być symboliczny, skromny i taktowny, aby nauczyciel nie czuł się postawiony w niezręcznej sytuacji. Jaki podarunek będzie odpowiedni z tej okazji?

Jaki prezent dla nauczyciela?

Prezenty wręczane nauczycielom z okazji zakończenia roku szkolnego, którymi okazujemy wdzięczność, od lat budzą kontrowersje. Z jednej strony rodzice nie chcą dodawać sobie wydatków, szczególnie przed wakacjami, kiedy to planuje się rodzinny wyjazd lub kolonie. Z drugiej - mają poczucie, że prezent się należy nauczycielowi za cały rok pracy i wypada go kupić. Wygląda to tak, że część rodziców wbrew sobie opowiada się za zakupem prezentu dla nauczyciela. 

Zobacz wideo

O tym, jakie prezenty dostają nauczyciele, można by mówić wiele i niektóre z nich są naprawdę zaskakujące. Większość rodziców decyduje się na podarowanie kwiatów, czekoladek lub innych słodkości, nawet alkoholu. Czy są to faktycznie najlepsze opcje, jeśli prezent dla nauczyciela powinien być przede wszystkim symboliczny, pamiątkowy, niezobowiązujący?

Dlaczego nauczyciele nie chcą prezentów?

Zanim zdecydujecie się cokolwiek kupić, pomyślcie o tym, jakie emocje wywoła wasz podarunek. Niekiedy prezent może okazać się kłopotliwy dla obdarowanej osoby z kilku powodów. Po pierwsze, otrzymując drogi prezent czujemy się zobowiązani. Nauczyciel, otrzymując bardzo drogi prezent może to odczytać jak próbę ugłaskania. Czy uczniowi, który dał taki prezent, wpisze uwagi za niewłaściwe zachowanie? Trudno, żeby taka myśl nie przeszła mu przez głowę. Tym bardziej, że są rodzice, którzy wartościowy podarunek potrafią nauczycielowi "wypomnieć" w niewygodnym dla niego momencie - np. gdy będą oczekiwać, aby ich dziecku zawyżyć średnią ocen na koniec roku. Drogi prezent tworzy zatem krępującą sytuację dla pedagoga, który za nauczanie otrzymuje wynagrodzenie, a w kontrakcie nie ma wpisanych dodatkowych benefitów w postaci prezentów od rodziców na zakończenie roku szkolnego.

Z tego względu lepiej jest nauczyciela obdarować czymś symbolicznym, sentymentalnym, śmiesznym i niedrogim. Ważne, aby dopasować prezent do osoby obdarowanej. Jeśli nauczyciel ma do siebie dystans, może to być jakaś zabawna pamiątka, dla pedagoga nie zdradzającego takiego poczucia humoru, lepiej wybrać coś mniej kontrowersyjnego. Adekwatnie do sytuacji i osoby na stanowisku. Takie właśnie propozycje przygotowaliśmy - niedrogie, nawiązujące do charakteru wykonywanej pracy czy pasji, a także całkiem ogólne i uniwersalne.

 • Kosz prezentowy  zawierający owoce, słodycze, kawę, herbatę, wino itp. (zawartość kosza można samemu komponować w zależności od oferty producenta, upodobań nauczyciela oraz funduszy, którymi dysponujemy),
 • Zestaw prezentowy z kawą lub herbatą, a także tematyczne akcesoria, np. młynek do kawy, czy zaparzacz do herbaty,
 • Czekoladki lub bombonierki z dedykacją,
 • Zestaw przyborów do pisania - pióro wieczne + długopis + mini piórnik,
 • Kalendarz w eleganckiej oprawie lub organizer do postawienia na biurku (może być w zabawnym kształcie),
 • Kubek zwykły lub termiczny, dodatkowo z zabawną dedykacją bądź z nadrukowanym zdjęciem,
 • Książka lub voucher na książkę do wybranej księgarni,
 • Etui na okulary – nawet jeśli nauczyciel ich nie nosi, to z pewnością przydadzą się na okulary przeciwsłoneczne,
 • Bukiet kwiatów świeżych lub kwiaty doniczkowe,
 • Materiałowa torba na zakupy z zabawnym napisem,
 • Ramka na zdjęcia - najlepiej od razu z załączonym zdjęciem całej klasy i miłą dedykacją,
 • Kupon na totolotka lub inną loterię, np. loteria zdrapka (nie tylko szansa na wygraną, ale i zabawa),
 • Wskaźnik laserowy z długopisem - przyda się jako pomoc naukowa.

A co jeśli nauczyciel mówi stanowcze NIE?

Idea wręczania prezentu jest przede wszystkim taka, że ma on sprawić osobie obdarowanej radość i przyjemność. Nie wolno o tym zapominać w przypadku podarunków dla nauczycieli. Jeśli nauczyciel wyraźnie zaznacza, że nie czuje się dobrze, gdy rodzice starają się podziękować mu za jego pracę prezentem, należy to uszanować. Nie zawsze jest to kokieteria ze strony opiekuna dzieci, bardzo często faktycznie nie życzy sobie prezentów. I wcale nie musi się z tego tłumaczyć - jeśli taką ma wolę, nie zmuszajmy go i nie stawiajmy w niezręcznej sytuacji. Taka postawa nie powinna w ogóle podlegać dyskusji.

Więcej o: