Dzień Matki... bezrobotnej?

Wśród bezrobotnych w Polsce największą grupę stanowią mamy. Z okazji ich święta zachęcamy polskie matki, by wzięły sprawy w swoje ręce.

Atrakcyjny punkt w CV - międzynarodowe certyfikaty

Urodzenie dziecka to moment przełomowy w życiu każdej kobiety. Najgorzej jest jednak, kiedy kobieta dojdzie do siebie po porodzie, powoli nauczy się nowego rytmu swojego dnia i zastanawia się nad tym, żeby wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, ale wtedy słyszy w słuchawce głos szefa: "Nie ma już twojego stanowiska pracy" albo "Mam już kogoś innego na twoje miejsce". Wtedy do "zwyczajnych" trosk matki dochodzi jeszcze przerażający lęk: "Jak utrzymam swoją rodzinę?". Niestety wiele mam w Polsce zna to nieprzyjemne uczucie.

Mama - niewygodny pracownik?

Sytuacja zawodowa polskich mam nie jest dobra. Kobiety przeważają wśród bezrobotnych (raport GUS "Kobiety i mężczyźni na rynku pracy" z 2007 roku), a te, które pracują, zarabiają ponad jedną piątą mniej niż ich koledzy na podobnych stanowiskach. W Unii Europejskiej wyprzedzamy w tym smutnym rankingu jedynie społeczeństwa, w których dominuje tradycyjny model rodziny, jak Włochy czy Grecję. Nieaktywne zawodowo są zwłaszcza kobiety w wieku 25-34, które posiadają dzieci ("Diagnoza społeczna" 2009). O ile w przypadku mam małych dzieci (do lat 3) powodem braku powrotu "na etat" jest najczęściej niemożność połączenia opieki nad dzieckiem z wielogodzinną pracą poza domem, o tyle w przypadku mam dzieci starszych główną barierą jest tzw. wypadnięcie z kontekstu.

Zobacz wideo

Powrót do pracy po 3- lub 7-letniej przerwie jest bardzo trudny, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwy. Stąd tak duże bezrobocie wśród mam starszych dzieci. Długa przerwa w pracy powoduje, że kobiety tracą swoje dawne kwalifikacje - ich doświadczenie nie jest już aktualne. W ten sposób tworzy się błędne koło: im dłużej kobieta "siedzi w domu", tym trudniej jej potem znaleźć pracę, im dłużej nie pracuje - tym trudniej jej nadrobić zaległości. Obie strony nie są tu bez winy: pracodawcy nie dbają o aktywizowanie byłych pracownic, a same mamy rzadko interesują się życiem dawnego biura i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w trakcie urlopu wychowawczego.

Szefowie obawiają się także, że mama będzie często brała zwolnienia, nie będzie chciała zostawać po godzinach i mniej zaangażuje się w firmowe projekty. To powoduje, że częstokroć znalezienie pracy przez kobietę powracającą po urlopie wychowawczym graniczy z cudem.

Zobacz wideo

Co pomoże mamie?

Matki zapytane w "Diagnozie społecznej" o to, co mogłoby im pomóc w podjęciu lub kontynuacji pracy, najczęściej wskazywały możliwość pracy w domu, elastyczne godziny, niepełny wymiar godzinowy pracy, pomoc rodziny i łatwiejszy dostęp do opieki nad dzieckiem. Tymczasem okazuje się, że zakłady pracy nie ułatwiają życia rodzicom - ponad 1/3 z nich nie może przyjść do pracy później lub wyjść nawet o godzinę wcześniej, żeby zaopiekować się dzieckiem. Tylko nieliczni szczęśliwcy mogą pracować z domu (15%). Problemem jest też ograniczony dostęp do żłobków i przedszkoli - najczęściej maluchami zajmują się krewni.

Na własną rękę

Część matek podejmuje ryzyko i stara się rozpocząć działalność gospodarczą, która nie będzie kolidować z opieką nad dzieckiem. Dla wielu mam to właśnie internet stał się przepustką do nowej działalności. Dla niektórych stanowi ona trzon ich aktywności zawodowej, dla innych jest dodatkowym źródło dochodu czy pasją. Jedna forumowiczka projektuje kolczyki i sprzedaje je w sklepie internetowym, inna prowadzi zdalne porady prawne, jeszcze inna księgowość. Mamy wymieniają się rzeczami dla dzieci, organizują wspólnie opiekę nad dziećmi i spacery. Przedsiębiorczość kwitnie.

Czy trudno jest rozpocząć taką działalność? To oczywiście zależy od jej typu - jeśli mówimy o dodatkowych zajęciach i wzajemnej pomocy, to potrzebny jest przede wszystkim czas i zaangażowanie. Większe projekty zarobkowe to oczywiście ryzyko. Ale wiele młodych mam podejmuje wyzwanie. Niektóre pomysły na działanie przychodzą naturalnie: kilka sprzedanych chust do noszenia dziecka więcej i już pojawia się mini-sklepik internetowy, inne wymagają inwestycji i zapewnienia czasu "na rozruch" oraz stałej pensji drugiego z rodziców. Społeczność mam w internecie pomaga w nowej inicjatywie i choć zdarzają się też przypadki kradzieży pomysłów, raczej można liczyć na wsparcie koleżanek z forum.

Czy internetowa działalność zarobkowa mam może istotnie zmienić sytuację Polek powracających po wychowaniu dziecka na rynek pracy? Niestety brak danych statystycznych, które mogłyby jasno wskazać taką prawidłowość. Dotyczy ona zapewne nadal niewielkiego odsetka matek. Brakuje programów aktywizacji i narzędzi ułatwiającym mamom założenie i prowadzenie takiej działalności. Dostęp do internetu to podstawa (tam, dokąd nie dociera stacjonarny, lukę wypełnia mobilny), ale potrzebne są również porady prawne i księgowe, pomoc w załatwieniu urzędowych formalności, czasem dofinansowanie. Na szczęście część z tych spraw internetowe mamy biorą w swoje ręce i opracowują w ramach "forumowej samopomocy".

Dla mam, które chciałyby spróbować sił w internetowej działalności serwis eDziecko.pl zorganizował projekt Mobilna mama z pomysłem , który startuje 26 maja. Najciekawsze pomysły mam na aktywność o charakterze zarobkowym, charytatywnym lub hobbystycznym, która wymaga wykorzystania internetu mobilnego, zostaną nagrodzone netbookami z modemem i dostępem do internetu w iPlusie. Partnerami konkursu są iPlus i Fundacja MaMa .

Więcej o: