Od 1 września 2024 roku beneficjenci 800 plus muszą spełnić dodatkowy warunek. Jest to konieczność realizacji obowiązku szkolnego (nauki) w polskiej placówce. Przy czym są dwa wyjątki - maluchy na to za małe oraz młodzież uczęszczająca do ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Jednak to dopiero początek, bo właśnie został ukończony projekt dużo większych zmian dla beneficjentów 800 plus. Zwłaszcza cudzoziemców.
Jak podaje serwis Prawo.pl, MSWiA wraz z ZUS-em opracowało projekt zmian warunków przyznawania świadczenia 800 plus. I są duże szanse, że niedługo wejdą już w życie.
Projekt dotyczący ograniczeń w dostępie do 800 plus dla obcokrajowców jest gotowy. Będziemy za chwilę rozpoczynać drogę legislacyjną
- poinformował w ostatni czwartek Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, cytowany przez serwis Prawo.pl. Dodał też, że chodzi tu o to, aby "powiązać wypłatę świadczenia 800 plus z uczestnictwem w polskim systemie składkowo-podatkowym". Czyli najprawdopodobniej rodzice będą musieli mieszkać, pracować i płacić podatki w Polsce, aby móc pobierać 800 plus.
Przy czym rządzący wzięli pod uwagę również pewne wyjątki od tej reguły. Dotyczą między innymi samotnych rodziców i osób, które znalazły się w trudnej sytuacji z przyczyn losowych.
To nie będzie bezduszny projekt, natomiast będzie to projekt, który będzie realizował tę zasadę, że powinno się wypłacać 800 plus tym osobom, które wnoszą pewien wkład do formalnego funkcjonowania w polskim społeczeństwie
- podsumował Tomasz Siemoniak, szef MSWiA. "Takie zadanie postawił nam premier, żeby projekt był gotowy w kwietniu i to zadanie wykonamy" - podkreślił.
Rodzice, którzy chcą pobierać 800 plus, muszą przedtem złożyć wniosek. Mogą to zrobić od 1 lutego do najlepiej 30 kwietnia, aby mieć gwarancję zachowania ciągłości wypłat i otrzymania ewentualnego wyrównania. Przy czym wniosek o przyznanie 800 plus można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów: