Matury w 2024 roku. Jak sprawdzić wyniki egzaminów online? Przed uczniami jeszcze trzy dni stresu

Kiedy uczniowie będą mogli poznać wyniki tegorocznych egzaminów dojrzałości? I w jaki właściwie sposób mogą je sprawdzić bez wychodzenia z domu? Wbrew pozorom bardzo łatwo i do tego już niedługo, bo zaledwie za kilka dni. A kiedy konkretnie? Zobaczcie sami.

Matura, zwana egzaminem dojrzałości, jest najważniejszym egzaminem dla uczniów, którzy kończą szkołę średnią. Wśród przedmiotów obowiązkowych są matematyka, język polski oraz język obcy nowożytny, a oprócz tego każdy maturzysta musi przystąpić do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Przy czym tegoroczne matury już za nami, a wyniki tych egzaminów dojrzałości już za kilka dni (wtorek 9 lipca) zostaną oficjalne ogłoszone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. A jak będzie można je sprawdzić? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"

Wyniki matur 2024. Przed uczniami zostało jeszcze kilka dni stresu nim poznają rezultaty

CKE opublikuje oficjalne wyniki tegorocznych egzaminów dojrzałości już we wtorek, 9 lipca 2024 roku po godzinie 8.30. Wówczas uczniowie będą mogli już odebrać ze szkoły świadectwa maturalne wraz z aneksami i wynikami matur. Co więcej, będą również mogli sprawdzić owe wyniki egzaminów online, a ściślej rzecz biorąc, w systemie ZIU. A w jaki sposób? Oto instrukcja:

  1. Przygotujcie sobie dane do logowania, które dostaliście wcześniej od dyrektora szkoły;
  2. Wejdźcie na stronę Wyniki.edu.pl;
  3. Zalogujcie się do systemu ZIU - możecie to zrobić za pomocą przygotowanych danych bądź też poprzez profil zaufany, e-dowód bądź bankowość elektroniczną, jest również dostępna opcja "nie pamiętam hasła";
  4. Po zalogowaniu się zobaczysz listę egzaminów maturalnych, teraz wybierz któryś z nich i kliknij;
  5. Teraz zobaczysz procentowy wynik egzaminu oraz poprawność udzielonych odpowiedzi.

Wyniki matury 2024. Jakie mogą być problemy przy logowaniu i co można wówczas zrobić?

Logując się do systemu ZIU, aby sprawdzić wyniki egzaminów maturalnych, trzeba mieć na uwadze, że tego dnia serwery mogą być przeciążone. To z kolei może powodować opóźnienia w działaniu strony, jej całkowite zawieszenie się, albo wyświetlenie komunikatu 503 (Service Unavailable). Wówczas nie należy panikować, tylko spróbować ponownie po pewnym czasie. Drugim problemem może być błąd w haśle, a to można zawsze zresetować podaną już powyżej opcją "nie pamiętam hasła". Można też spróbować zalogować się inaczej, np. poprzez profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczną bądź aplikacje mObywatel. Jak widać, opcji jest sporo i na pewno któraś zadziała, tylko trzeba być cierpliwym, bo w dniu opublikowania wyników sprawdza je mnóstwo osób i stąd też większość problemów. 

Jak myślisz, zdałeś maturę?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.