Na jakiej stronie sprawdzić wyniki matur? Zapominalskim uczniom pozostaje jedno

Gdzie sprawdzić wyniki matur? Okazuje się, że niezbędne do tego będą dane logowania, które zostały przekazane uczniom przez dyrektora szkoły. Co zrobić, jeśli login i hasło się gdzieś zawieruszyły i nie można się zalogować? Spokojnie, bez paniki. Jest jeszcze jedna opcja, z której można skorzystać, bez konieczności logowania się do strony. Wyjaśniamy.

Wyniki tegorocznych matur pisemnych są już dostępne. Można je sprawdzić w internecie. Zostały  udostępnione wszystkim zdającym o godzinie 8:30, jednak niezbędne jest tu posiadanie danych do logowania w systemie. Czy bez loginu i hasła można jednak sobie poradzić? Tak – wszystkie wyniki będzie można dziś odebrać w szkole, w której uczniowie pisali matury.

Zobacz wideo Czy matura to rzeczywiście bzdura? Spytaliśmy gwiazdy i polityków

Matura 2024. Jak sprawdzić swój wynik?

Wyniki tegorocznych matur 2024 już są dostępne. Aby je sprawdzić, należy zalogować się w systemie ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika). Jak to zrobić? Trzeba w przeglądarkę wpisać adres: ziu.gov.pl, a następnie uzupełnić pola "login" oraz "hasło" danymi otrzymanymi uprzednio od dyrektora szkoły, wychowawcy lub innego upoważnionego do tego nauczyciela.

Co jeśli uczeń zgubił hasło? Tu nie ma problemu, bo można skorzystać z opcji przypomnienia. Wówczas należy wybrać opcję "nie pamiętam hasła" i postępować zgodnie ze wskazówkami przesłanymi na wcześniej podany adres e-mail. Do serwisu można się też zalogować za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej, co również może być znaczonym ułatwieniem dla wielu uczniów w przypadku kiedy zgubili hasło.

Po wejściu do ZIU trzeba wybrać opcję "egzamin maturalny", by sprawdzić procentowe wyniki uzyskane na egzaminie dojrzałości. Pamiętajmy jednak, że dziś od samego rana wszyscy maturzyści logują się do strony, także serwery mogą być przeciążone. W takich sytuacjach pozostaje uzbroić się w cierpliwość i odczekać kilka minut przed ponownym logowaniem.

Co jeśli uczeń zgubił dane do logowania? Tu jest tylko jedna opcja

Jeśli uczeń nie pamięta hasła – może skorzystać z opcji jego przypomnienia. Problem pojawia się, jeśli zgubił login. Co wtedy? Nic straconego. Maturzysta powinien udać się do swojej szkoły, gdzie pisał egzamin. Na dziś, czyli 9 lipca, zaplanowane zostało także rozdanie świadectw maturalnych, dołączanych do nich aneksów, odpisów oraz zaświadczeń o wynikach.

Jeśli absolwenci nie są w stanie osobiście odebrać tych dokumentów osobiście, mogą upoważnić do tego inną bliską osobę (konieczne upoważnienie).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.