Kiedy odebrać wyniki matury w szkole? Uczniom nie wolno zapomnieć o jednym terminie

Wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty już są znane i zapewne w większości przypadków odebrane. A co z wynikami matur? Kiedy już zostaną oficjalnie opublikowane? I w jakim terminie uczniowie mogą się już zgłosić po odbiór dokumentów? Zobaczcie sami.

Matura, zwana egzaminem dojrzałości, jest najważniejszym egzaminem dla uczniów, którzy kończą szkołę średnią. Wśród przedmiotów obowiązkowych są matematyka, język polski oraz język obcy nowożytny, a oprócz tego każdy maturzysta musi przystąpić do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Przy czym tegoroczne matury już za nami, a za kilka tygodni maturzyści poznają oficjalne wyniki. A kiedy konkretnie? I o czym jeszcze muszą wówczas pamiętać uczniowie? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Margaret o maturze. "Polski zdałam na 36 procent!"

Kiedy odebrać wyniki matury w szkole? O tym jednym terminie muszą pamiętać uczniowie

Wyniki tegorocznych egzaminów dojrzałości zostaną opublikowane przez Centralną Komisję Edukacyjną już za kilka dni, a ściślej rzecz biorąc, we wtorek, 9 lipca 2024 roku po godzinie 8.30 rano. Wówczas uczniowie będą je mogli sprawdzić online w systemie ZIU, ale nie tylko. Tego samego dnia młodzież będzie również mogła już odebrać świadectwa maturalne wraz z aneksami i wynikami matur ze szkoły. Jednak muszą przy tym pamiętać, że potrzebują do tego dwóch rzeczy: dowodu osobistego i pisemnego poświadczenia odbioru dokumentów. Inaczej szkoła nie wyda im żadnych dokumentów. A co w przypadku, gdy uczeń nie może odebrać tych dokumentów osobiście? Wbrew pozorom jest jedno rozwiązanie. Należy wówczas znaleźć zaufaną pełnoletnią osobę, która zrobi to za nas. Trzeba tylko wyposażyć ją w pisemne upoważnienie do odbioru dokumentów. Jakie? Na szczęście nie notarialne, wystarczy po prostu deklaracja zawierająca dane, które pozwolą zidentyfikować odbierającego wyniki matury. I oczywiście musi mieć przy sobie odwód osobisty.

Poprawkowe matury - terminy. W tych dniach można ponownie podejść do egzaminów

Już niedługo tegoroczni maturzyści będą mogli odebrać wyniki egzaminów i przekonać się, czy zdali i jak dobrze. A co w przypadku osób, które nie zdadzą któregoś z przedmiotów? To zależy. W przypadku osób, które zdobędą mniej niż 30 procent punktów z jednego z przedmiotów obowiązkowych (o ile podeszły też do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, a żaden z egzaminów nie został im unieważniony) mogą przystąpić do poprawki. Do 16 lipca tacy uczniowie mają czas zadeklarować, że chcą poprawiać maturę, a same poprawy odbędą się w następujących terminach (za serwisem Oto Uczelnie.pl):

  • część pisemna egzaminu maturalnego - we wtorek, 20 sierpnia 2024 roku,
  • część ustna matury - w środę, 21 sierpnia 2024 roku.

Natomiast wyniki egzaminów poprawkowych będą znane już miesiąc później, czyli we wtorek, 10 września. A co z osobami, które nie zdadzą więcej niż jednego przedmiotu obowiązkowego, chcą jedynie poprawić i tak zdaną maturę bądź unieważniono im egzamin? Te osoby mogą podejść ponownie do matur w przyszłym roku, ale nie później niż w ciągu pięciu lat od przystąpienia do egzaminów po raz pierwszy.

Jak myślisz, zdałeś maturę?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.