Rodzicom przyznano specjalny urlop. "Płatny 100 proc." Obowiązuje i matki, i ojców

Dodatkowy urlop tylko dla rodziców, bądź opiekunów prawnych dziecka? Tak i jak się okazuje, będzie to już niedługo. Właśnie trwają prace nad wejściem w życie nowej regulacji, która zarówno matce, jak i ojcu wydłużyłaby okres urlopu rodzicielskiego. Co najważniejsze - będzie on płatny w 100 procentach, także nie będzie musiało już wybierać, czy wrócić do pracy i zarabiać, a może chwilę dłużej zostać z dzieckiem, ale mieć mniejszy budżet.

Rodzice dzieci mogą skorzystać z szeregu dodatkowych uprawnień, które są przyznane z uwagi na fakt pojawienia się dziecka. Kodeks pracy wymienia przede wszystkim takie jak: urlop macierzyński, ojcowski, rodzicielski i wychowawczy. Do tego katalogu niedługo dołączy nowy urlop dla rodziców wcześniaków. 100 proc. płatny, co zapewne wielu zadowoli. Co wiemy o nowym wolnym od pracy dla rodziców? Przedstawiamy szczegóły.

Zobacz wideo Mamy wcześniaków radzą rodzicom, którzy dopiero wkraczają na tę drogę. "Siwe włosy szybko przybywają"

Dodatkowy urlop dla mamy bądź taty. "Tydzień za tydzień"

Urlop dla wcześniaków, jak sama nazwa wskazuje, będzie należał się tym rodzicom, czy też opiekunom prawnym, którzy powitali na świecie dziecko przedwcześnie urodzone. Będzie to specjalny urlop, płatny w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku dla rodziców wcześniaków, ale co istotne - udzielany na wniosek i wydłużany zgodnie ze specjalnie opracowanym mechanizmem. Jakim? Tydzień za tydzień, czyli "tydzień hospitalizacji dziecka oznacza dodatkowy tydzień urlopu macierzyńskiego, przy jednoczesnym wprowadzeniu maksymalnego wymiaru tego dodatkowego urlopu. W przypadku dzieci urodzonych przed 28 tygodniem ciąży albo z masą urodzeniową poniżej lub równą 1000 g, a więc skrajnych wcześniaków, dodatkowy urlop macierzyński zostanie jeszcze wydłużony" – podaje portal infor.pl.

Nad stworzeniem nowej możliwości skorzystania z w pełni płatnego zwolnienia od pracy w przypadku pojawienia się dziecka, pracuje "koalicja dla wcześniaka". Projekt ma zostać przedstawiony jeszcze w maju tego roku, zatem za kilka miesięcy, rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych dzieci i tych, które pierwsze tygodnie, czy nawet miesiące życia spędziły w szpitalu – będą mogli z niego skorzystać.

Nie zapomniano również o bezrobotnych rodzicach. Oni również będą mogli z niego skorzystać

Rodzice, którzy nie są pracownikami, ale nadal są one ubezpieczone (płacą składki) również będą mogli skorzystać z tego nowego urlopu. Będzie im przysługiwać zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi tego dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Również wartym zauważenie jest fakt, że świadczenie rodzicielskie zostanie także odpowiednio wydłużone o okres będący odpowiednikiem dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.