O Dniu Dziecka słyszał chyba każdy, ale o Dniu Praw Dziecka nadal wie raczej niezbyt wiele osób. Wbrew pozorom to ważne święto, które ma na celu uświadamianie ludzi z całego świata o losie najmłodszych i ich prawach. Symbolem tego dnia jest kolor niebieski, obecny zwłaszcza w logo najbardziej znanej organizacji pomagającej dzieciom - Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, znanej bardziej jako UNICEF (United Nations International Children’s Emergency Fund). A kiedy obchodzimy to święto i w jaki sposób? Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzimy co roku 20 listopada i nie przypadkowo - właśnie tego dnia w 1989 roku została uchwalona Konwencja o prawach dziecka, a w życie weszła ona rok później. Dokument ten podpisali wówczas przedstawiciele 195 państw, w tym Polski. A jak się obchodzi Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka? Przede wszystkim są organizowane różne wydarzenia, których celem jest uświadamianie społeczeństwa o tym, jakie prawa mają dzieci i do kogo mogą się zgłosić, jeśli są one łamane. Drugim ważnym, tematem poruszanym tego dnia jest przemoc wobec dzieci oraz inne problemy, z którym każdego dnia zmagają się najmłodsi z całego świata. Tego dnia szkoły, przedszkola są zachęcane do wprowadzania aktywności z tym związanych, a także do ubierania się na niebiesko, jako symbolu praw dziecka.
Jakie prawa mają dzieci na całym świecie? Każde dziecko bez względu na narodowość, kolor skóry czy wyznanie ma takie same prawa, do których należą następujące (za serwisem Rzecznik Praw Dziecka):
Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.