Co na wymioty u dziecka? Te domowe sposoby zalecają także lekarze

Co na wymioty u dziecka? Jak pomóc maluchowi w czasie nasilonych mdłości? To częste pytania rodziców, którzy nie tylko walczą ze skutkami np. grypy jelitowej, ale także przy niechcianych dolegliwościach w czasie podróży. Okazuje się, że nie zawsze konieczne jest stosowanie aptecznych specyfików. Tutaj ulgę mogą przynieść domowe sposoby, które zalecają również pediatrzy.

Co na wymioty u dziecka? Stosowanie syropów przeciwwymiotnych, czy innych polecanych i sprawdzonych sposobów zależy przede wszystkim od tego, z jakimi objawami walczymy. Czy mdłości i uporczywe wymioty to jedna z przyczyn infekcji przewodu pokarmowego spowodowana zakażeniem wirusowym, czy może choroba lokomocyjna? Okazuje się, że jest kilka domowych sposobów, które mogą przynieść ulgę dla malucha. Są bezpieczne i przede wszystkim polecane przez pediatrów. Jednak najważniejszym krokiem w przypadku wymiotów, o którym powinni pamiętać wszyscy, jest nawadnianie. Tutaj niestety łatwo o odwodnienie, które może być dramatyczne w skutkach. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Groźna bakteria w natarciu. Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć

Co na wymioty u dziecka? Jak pomóc wymiotującemu maluchowi?

Co na wymioty u dziecka? Jednym ze sposobów na zatrzymanie wymiotów u dziecka, który polecają pediatrzy, jest niepodawanie maluchowi jedzenia przez okres 4-6 godzin, a na pewno wyłączenie z diety potraw ciężkostrawnych i tłustych. To zazwyczaj pozwala zahamować odruch wymiotny i pomaga układowi pokarmowemu w powrocie do prawidłowej pracy.

To jednak nie wszystko. Walcząc z uporczywymi wymiotami, warto również sięgnąć po stare i sprawdzone metody naszych babć i mam. Podanie przestudzonej marchwianki (zupy z gotowanej marchwi), czy ugotowanego i przetartego jabłka również może pomóc. Jeśli jednak maluch nie jest w stanie nic zjeść lub pić, bo cały czas powoduje to u niego wymioty, należy podawać napój bardzo małymi porcjami, łyżeczka po łyżeczce, robiąc kilkuminutowe przerwy. Płyny najlepiej, aby były chłodne (nie zimne). To uchroni przed groźnym w skutkach odwodnieniem.

W przypadku uporczywych wymiotów i trudności w połykaniu jedzenia maluchowi można podawać również:

  • chłodną wodę z dodatkiem cukru (organizm otrzyma niewielką ilość glukozy),
  • wodę z dodatkiem soku z cytryny,
  • napar z ziół - mięty, melisy, rumianku,
  • bardzo łagodny napar z imbiru.

W przypadku wymiotów u dziecka nie wolno podawać maluchowi słodzonych i gazowany napojów to może jeszcze bardziej podrażniać ściany żołądka i prowokować nudności i wymioty. Dodatkowo w zwalczaniu wymiotów może pomóc dostęp do świeżego chłodnego powietrza, więc częste wietrzenie pomieszczeń również może przynieść ulgę.

Wymioty u dziecka. Kiedy należy udać się po pomoc do specjalisty

Domowe sposoby na wymioty u dziecka nie zawsze przynoszą ulgę. Jeśli są wyjątkowo uporczywe i trudno je powstrzymać, wtedy należy udać się po pomoc do specjalisty. Zatem co powinno zaniepokoić rodziców? Niepokojącą sytuacją może być zwracanie treści żołądkowej po każdej próbie pojenia, kiedy wymioty trwają ponad 6 godzin. Dodatkowo maluch jest wyczerpany, apatyczny, blady, „przelewa się przez ręce" i pomimo podjętych prób leczenia, nie widać żadnej poprawy. Lekarz powinien obejrzeć dziecko również w przypadku, kiedy maluch ma spierzchnięte usta, czy problemy z połykaniem śliny lub w przypadku wystąpienia innych objawów, takich jak ból głowy.

Więcej o: