Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
Co do zasady, dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym muszą do szkoły być przyprowadzane i odbierane przed rodzica bądź inna, upoważnioną przez niego osobę, np. babcię czy ciocię. Jednak jest też możliwość, aby maluch mógł wracać sam, ale konieczne jest napisanie przez rodzica zgody na takie samodzielne powroty dziecka ze szkoły. Jak? Oto zasady.
Zgoda na samodzielny powrót ze szkoły jest niezbędna, aby dziecko mogło samo wracać do domu, jednak można jej udzielić tylko w przypadku, gdy maluch ma ukończone przynajmniej siedem lat. Stąd dzieci uczęszczające do zerówki i przedszkola nie mają możliwości samodzielnego powrotu do domu. Jak napisać taką zgodę? Muszą się w niej znaleźć następujące informacje:
Brak takiej zgody sprawi, że dziecko będzie zmuszone czekać na rodzica (opiekuna prawnego) godzinę lub dłużej, np. gdy jest zwolnione z religii czy WF-u, bądź w przypadku skrócenia lekcji danego dnia.
Poza podpisaniem zgody na samodzielne powroty dziecka ze szkoły do domu konieczne jest też zadbanie o bezpieczeństwo malucha. Trzeba upewnić się, że zna drogę do domu i wie, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, m.in. rozumie kolory sygnalizacji świetlnej czy zna podstawowe znaki drogowe. Dobrym pomysłem jest wyposażenie malucha w zegarek, bransoletę czy inne urządzenie, które umożliwiają zlokalizowanie osoby, która je nosi.