Pracuje za granicą. Martwi się, że straci 500 plus. "Żona została w Polsce z dwójką dzieci"

500 plus to dodatkowe pieniądze przyznawane na każde dziecko w rodzinie, jednak wyjeżdżając z Polski do innego kraju na stałe, należy powiadomić o tym fakcie urząd. Świadczenie nie będzie przysługiwać, jeżeli rodzinie, która wyjechała na stałe do innego państwa, przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze. Jednak co w przypadku, kiedy tylko jedno z rodziców przebywa za granicą, a dzieci zostały w Polsce?

Pewien mężczyzna podjął pracę za granicą, a jego żona z dwójką dzieci została w Polsce. Teraz martwi się, że straci pieniądze przyznane na jego pociechy w ramach świadczenia 500 plus. Czy ma powody do obaw? Wyjaśniamy szczegóły.

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

500 plus na każde dziecko, czyli kto może liczyć na pieniądze?

Program 500 plus jest jednym z popularniejszych świadczeń, które są wypłacane przez państwo. Dodatkowe 500 zł jest przyznawane na każde dziecko w rodzinie, od urodzenia do ukończenia przez nie 18 roku życia. Jednak pieniądze nie są wypłacane z automatu. Rodzice muszą złożyć wniosek. Z początkiem lutego ruszyła możliwość złożenia wymaganych dokumentów na nowy okres rozliczeniowy, który rozpoczyna się w czerwcu 2023 roku i potrwa do końca maja 2024 roku. Rodziny z dziećmi, które chcą zachować ciągłość wypłat, muszą dopełnić formalności maksymalnie do 30 kwietnia.

Wnioski można składać przez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS, a także jako nowość, za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS.

500 plus (zdjęcie ilustracyjne)Do kiedy wniosek na 500 plus w 2023 r.? Rodzicu, zostało tylko pięć dni

Na jednym z portali internetowych, pewien tata dodał post, w którym martwi się, że utraci pieniądze ze świadczenia, ponieważ podjął pracę za granicą.

Moja żona została w Polsce z dwójką dzieci, a ja pracuje w Niemczech od roku. Czy możemy skorzystać z 500 plus? Czy o świadczenie mam się starać w Niemczech?

- pyta zaniepokojony rodzic.

Jak już wcześniej zaznaczyliśmy, dodatkowe 500 zł przyznawane jest na każde dziecko, które urodziło się i mieszka w Polsce, bez względu na to ile zarabiają jego rodzice i gdzie pracują.

Ustawodawca jasno określa, że 500+ nie będzie przysługiwać, jeżeli rodzinie przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze. W praktyce wygląda to tak, że jeżeli rodzic przebywający za granicą składając wniosek o wsparcie na utrzymanie dziecka, musi liczyć się z tym iż tamtejszy organ powiadomi właściwego marszałka województwa w Polsce. Mechanizm ten ma wyeliminować sytuacje pobierania świadczeń więcej niż w jednym kraju

- czytamy na portalu program500plus.org.pl.

Pierwsze opady śniegu w tym roku ucieszyły dzieci.Kiedy składać wniosek o 500 plus 2023? Rodzicu, pamiętaj o tych terminach

Jednak na tym nie koniec. Jeśli rodzice dzieci postanowią ubiegać się o świadczenie wychowawcze, które jest przeznaczone dla dzieci, ale w innym kraju aniżeli Polska - te z programu 500 plus mogą utracić.

Jak czytamy na stronie program500plus.org.pl, świadczenie, jakim jest 500 zł na każde dziecko, nie przysługuje, jeżeli:

  • dziecko pozostaje w związku małżeńskim,
  • dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko,
  • dziecku przysługuję świadczenie o podobnym charakterze za granicą (chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej).

500 plus (zdjęcie ilustracyjne)Wypłaty 500 plus w 2023 r. Kiedy spodziewać się pieniędzy? [TERMINY]

Więcej o: