Czarnek o podwyżkach dla nauczycieli: Nigdy nie było tak ogromnego zwiększenia subwencji

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" wyjawił, że w planach budżetowych na 2023 rok jest "gigantyczny wzrost subwencji oświatowej". Kwota ta ma wzrosnąć o 11 mld złotych.

Przemysław Czarnek wyjaśnił, że w przyszłym roku kwota subwencji wynosiła będzie 64,4 mld złotych, czyli o 20,8 proc. więcej niż obecnie. Minister podkreślił, że "nigdy nie było tak ogromnego zwiększenia subwencji: kwotowego i procentowego". 

Zobacz wideo Czy polskie szkoły powinny uczyć obsługi broni? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk

Więcej wiadomości o szkole znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Wakacje z dzieckiem (zdjęcie ilustracyjne)1000 zł na dziecko. Pozostało coraz mniej czasu na skorzystanie ze środków

Rekordowe podwyżki dla nauczycieli "Mamy zaplanowany gigantyczny wzrost subwencji"

Szef resortu oświaty w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" powiedział, że w budżecie na 2023 roku zaplanowano "gigantyczny wzrost subwencji oświatowej o ponad 11 mld złotych w stosunku do ubiegłego roku". Dodał, że rząd, pomimo ogromnych wydatków związanych z obroną terytorialną i ochroną zdrowia, przeznaczył odpowiednie środki na ten cel. Czarnek porównał także obecną sytuację do 2008 roku, kiedy w Polsce rządziła koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. 14 lat temu (w zupełnie innych warunkach gospodarczych i inflacji na poziomie 4,2 proc.) subwencja wzrosła o 9,6 proc., czyli 2,7 mld zł i wynosiła 30,09 mld zł.

To był według ówcześnie rządzących, czyli koalicji PO-PSL, największy wzrost subwencji oświatowej

- powiedział minister. Dodał, że w przyszłym roku wyższe będą średnie zarobki nauczycieli, którzy dopiero zaczynają pracę. Będzie wyższe o 1240 zł brutto miesięcznie w stosunku do 2022 roku, czyli o 35,1 proc. Nauczyciel kontraktowy może liczyć na podwyżkę rzędu 850 zł brutto (21,7 proc.), mianowany - 639 zł brutto (12,5 proc.), a dyplomowany - 816 brutto (12,5 proc.). Przemysław Czarnek zadeklarował, że będzie starał się o dalszy wzrost płac. 

Na zdjęciu: Jedna ze szkół w Polsce.Rada rodziców. "Poczułem się na zebraniu, jak w kancelarii parafialnej"

Więcej o: