Ma jedno dziecko i ciągle słyszy 'Kiedy drugie?'. Nie wytrzymała. "Błagam, przestańcie!"

Zanim kobiety podejmą decyzję o zajściu w ciążę, często odczuwają presję otoczenia. I kiedy myślą, że po porodzie się to zmieni, nagle okazuje się, że słyszą: To kiedy drugie dziecko? Jedna z mam nie wytrzymała i napisała ważny apel.

Więcej historii rodziców przeczytasz na Gazeta.pl.

Ktoś ostatnio stwierdził, że kiedy kobiety rodzą pierwsze dziecko, stają się własnością publiczną. Nagle każdy czuje, że ma prawo do zwracania im uwagi i zadawania intymnych pytań. Okazuje się, że obcy ludzie śmiało oceniają wszystko dookoła nich: karmienie dziecka, ubieranie dziecka, powrót do pracy po ciąży, czy nawet rozstępy na ciele. A nawet uważają, że mają prawo do sugerowania mamom, że powinny mieć więcej, albo mniej dzieci. Jedna z mam napisała obszerny post na forum internetowym Reddit, w którym podkreśliła, że naciskanie na kolejną ciążę jest nie na miejscu.

Zobacz wideo

Ma jedno dziecko i ciągle słyszy 'Kiedy drugie?'

Kobieta rozpoczęła swój wpis od podkreślenia, że jeśli najpierw zapytacie osobę o to, czy ma wielodzietną rodzinę, a ta poda wam powody, dla których zdecydowała się na jedno dziecko, nie powinniście traktować tego jako zaproszenia do dyskusji, że warto ponownie zajść w ciążę.

Dzieciak nie jest marką telefonu, nowej sukienki ani czegoś, czego potrzebuję, abyście próbowali mnie przekonać, że potrzebuję innej

- napisała i zapytała: Dlaczego jako społeczeństwo czujemy potrzebę kwestionowania każdej decyzji podjętej przez rodzica?

Wyznała także, że ludzie nie tylko pytają, dlaczego ma jedno dziecko, ale też twierdzą, że krzywdzi córeczkę, bo nie ma rodzeństwa. Zakładają od razu, że miała traumatyczne doświadczenia z pierwszą ciążą i dlatego nie chce znów rodzić. Wzbudzają poczucie winy, mówiąc, że jej córeczka będzie samotna. Kiedy jedna osoba zapytała ją, co jeśli jej córeczka umrze i zostanie bez dzieci, nie wytrzymała.

Nie jestem członkiem rodziny królewskiej, nie potrzebuję spadkobiercy i zapasowego dziecka

- zagrzmiała i zaapelowała: "Błagam, przestańcie. Jeśli zapytacie kogoś, czy chce mieć więcej dzieci, a on powie, że nie, zaakceptujcie to i odpuśćcie".

Więcej o:
Copyright © Agora SA