Zmiany w szkołach po wakacjach. Dochodzi nowy przedmiot, ale to nie wszystko

Zmiany w szkołach po wakacjach są efektem reformy przeprowadzonej przez ministra Przemysława Czarnka. Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało nowe rozporządzenie, w którym jest mowa na przykład o wprowadzeniu nowego przedmiotu. Co jeszcze zmieni się od 1 września?

Minister edukacji Przemysław Czarnek wraz ze współpracownikami opracował nowelizację rozporządzenia ws. podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół ponadpodstawowych. Uczniowie od 1 września 2022 r. mogą więc spodziewać się dodatkowych przedmiotów w planie. To jednak nie wszystkie zmiany, jakie czekają dzieci i młodzież.

Zobacz wideo Najtrudniejsze rzeczy w szkole według Julii Szponer [Lista Plotka]

Więcej informacji na temat zmian w szkołach znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zmiany w szkołach po wakacjach. Historia i Teraźniejszość (HiT)

Historia i Teraźniejszość od września br. ma zastąpić WOS (wiedza i społeczeństwo) w zakresie podstawowym. Co ciekawe, WOS w formie rozszerzonej nadal będzie nauczany w szkołach. HiT w programie ma zagadnienia z najnowszej historii Polski (od 1945 do 2015 r.). 

Można powiedzieć, że to uzupełniona i poszerzona kontynuacja kursu historii najnowszej i wiedzy o społeczeństwie realizowanego w klasie VIII szkoły podstawowej. Będzie też zapewniona korelacja z podstawą programową historii w szkołach ponadpodstawowych, tak aby treści z zakresu historii najnowszej powtarzały się jedynie na tyle, na ile jest to konieczne.Treści z dotychczasowego przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym zostaną wkomponowane w kontekst historyczny, co umożliwi uczniom lepsze zrozumienie złożonych procesów historycznych oraz społeczno-politycznych

- czytamy na stronie ministerstwa

Zmiany po wakacjach. Powróci edukacja obronna, a uczniowie będą uczyć się strzelać

Do szkół wróci także przysposobienie obronne (PO), które w 2012 roku zostało zastąpione edukacją dla bezpieczeństwa. Zdaniem ministra Czarnka to ważne, by młodzież potrafiła zareagować w sytuacji zagrożenia kraju. Uczniowie mają też nauczyć się podstaw pierwszej pomocy. Edukacja obronna obejmować będzie zagadnienia z zakresu reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi i cyberprzemocy w wojskowym wymiarze. Ministerstwo zapowiada też szkolenia strzeleckie. Uczniowie nauczą się obsługi broni kulowej, pneumatycznej oraz repliki broni strzeleckiej. Jeżeli szkoła nie będzie w stanie przeprowadzić szkolenia po tegorocznych wakacjach, ma czas do roku szkolnego 2024/2025.

Inne zmiany od 1 września 2022 r. Więcej specjalistów i mniej godzin języka niemieckiego

Dotychczas w szkołach były trzy godziny języka niemieckiego tygodniowo. W tym roku Przemysław Czarnek zmniejszył tę liczbę do jednej. 

Zgodnie z rozporządzeniem szkoły będą miały obowiązek zatrudniać psychologów, terapeutów, logopedów oraz pedagogów. Liczba takich specjalistów zależy od ilości uczniów w szkołach. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA