Zmiany w podatkach dla rodziców od 1 lipcach. Dla wielu okażą się korzystne

Zmiany w podatkach dla rodziców od 1 lipca. Co się zmieni? Czy faktycznie w portfelach zostanie więcej pieniędzy? Przedstawiamy szczegóły. Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedział, że od piątku 1 lipca 2022 roku w życie wchodzi pierwsza część zmian podatkowych, które mają być korektą Polskiego Ładu.

Zmiany w podatkach dla rodziców od 1 lipca są związane z tzw. Nowym Polskim Ładem. Obejmują jednak głównie tych, którzy pracują. Co się zmieni? Jakie nowości wejdą w życie? Czy wprowadzone zmiany będą korzystne? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zmiany w podatkach dla rodziców od 1 lipca 2022 roku

Zmiany w podatkach dla rodziców weszły w życie dzisiaj, czyli 1 lipca 2022 roku. Przede wszystkim dotyczą one trzech podstawowych kwestii, które z nowym rokiem i wejściem w życie ustaleń dotyczących Polskiego Ładu - były mocno krytykowane przez rodziny z dziećmi.

DLOLUW basenie czyha na dzieci niebezpieczeństwo. Wystarczy łyk wody

Zmiany, które zostały wprowadzone z dniem dzisiejszym to:

  • przywrócenie preferencyjnego rozliczania się osób samotnie wychowującej dziecko (z równoczesną likwidacją tzw. ulgi 1 500),
  • zmiana kryterium dochodowe pełnoletniego dziecka,
  • zmiana katalogu dochodów małoletniego dziecka, które dolicza się do dochodów rodzica,
  • zwolnienie z PIT zasiłków macierzyńskich.

Na czym polegają zmiany? Czy w portfelach rodziców zostanie więcej pieniędzy?

Nowe przepisy, które weszły w życie z dniem 1 lipca 2022 roku w pierwszej kolejności dotyczą dochodów samotnych rodziców uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 roku. Oznacza to, że samotny rodzic będzie mógł zastosować przepisy odnośnie rozliczania się z podatków ze zmienianej ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia końca tego roku, jeśli oczywiście uzna, że ten sposób jest dla niej bardziej korzystny.  

Nowe przepisy dotyczą także zmiany kryterium dochodowego dziecka, które osiągnęło pełnoletność. Mowa tu o podwyższeniu równowartości dwunastokrotności renty socjalnej. Oznacza to, że limit ten będzie co rok waloryzowany, czyli podnoszony. Rozwiązanie to wchodzi w życie w dniu dzisiejszym, ale co istotne - przepisy te będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych z początkiem nowego roku, czyli od 1 stycznia 2022 roku.

Gry komputerowe w podstawie programowej. Łączą je dwa motywy. Wojna i polski akcentGry komputerowe w podstawie programowej. Łączą je dwa motywy. Wojna i polski akcent

Natomiast z nowym rokiem, czyli od 1 stycznia 2023 r. dochody z renty niepełnoletniego dziecka będą opodatkowane odrębnie. Chociaż przepisy będą obowiązywać w roku następnym, to ta zasada będzie mogła być zastosowana w rozliczeniu PIT już za 2022 rok. Szczególnie ważne będzie to dla rodziców, ponieważ renty małoletnich dzieci nie będą łączone z dochodami jego rodzica. Dziecko stanie się podatnikiem z kwotą wolną od podatku wynoszącą 30 000 zł.

Ze zmian ucieszą się także kobiety, które są na zasiłku macierzyńskim. Nie będą one musiały zapłacić podatku jeśli z pozostałymi innymi przychodami objętymi ulgami nie przekroczą w skali roku kwot 85 528 zł.

Zaprezentowano badania dotyczące projektu sztucznego łożyska. To przełomZaprezentowano badania dotyczące projektu sztucznego łożyska. "Niewątpliwa rewolucja"

Więcej o: