Dodatkowa praca dla nauczycieli, bez wynagrodzenia. Kolejna zmiana w ramach "czarnkowego"

Godzina dodatkowej pracy przeznaczonej na "konsultacje dla uczniów i ich rodziców" to jedna ze zmian, którą zakłada projekt nowelizacji Karty nauczyciela. Godzina, za którą nauczyciel nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia.

Ministerstwo Edukacji i Nauki kończy prace nad kolejnymi zmianami w Karcie nauczyciela. Szczegółowy opis projektu został zamieszczony w "Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów". Jego pojawienie się nie powinno być zaskoczeniem, minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział zmiany kilka tygodni temu.

Zobacz wideo

Kontrowersje wokół zapisu

Punkt nowelizacji, które jak dotąd, wzbudził największe emocje to zapis o dodatkowej godzinie pracy nauczycieli poświęconej na "konsultacje dla uczniów oraz ich rodziców". W przypadku nauczycieli zatrudnionych na cały etat - 1h w tygodniu, a w przypadku pracujących na 1/2 etatu - 1h na dwa tygodnie.

Nowelizacja nie zakłada jednocześnie dodatkowego wynagrodzenia za ten wymiar godzin. Nowa regulacja zakłada zmianę art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy Karty Nauczyciela opisujący inne zajęcia i czynności nauczyciela realizowane w czasie 40-godzinnego tygodnia pracy. Fragment opisu projektu:

(...) W związku z potrzebą zagwarantowania uczniom i ich rodzicom możliwości konsultacji z nauczycielem ta część czasu pracy nauczyciela zostanie doprecyzowana poprzez wskazanie, że w jej ramach nauczyciel będzie obowiązany do dostępności w szkole w wymiarze 1 godziny na tydzień, a w przypadku nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć – w wymiarze 1 godziny na 2 tygodnie. W czasie dostępności w szkole odpowiednio do potrzeb nauczyciel będzie prowadził konsultacje dla uczniów lub wychowanków, lub ich rodziców

Awans zawodowy

Nowelizacja zawiera również szereg zmian dotyczących awansu zawodowego nauczycieli. Cytując opis projektu ma on zostać "uproszczony i odbiurokratyzowany". Zakłada się likwidację stopnia nauczyciela stażysty oraz kontraktowego. Sugeruje się, by stopień nauczyciela mianowanego był pierwszym stopniem awansu, o który będzie ubiegał się nauczyciel.

W związku z tymi zmianami reformie ulec mają również kryteria nawiązywania stosunku pracy z nauczycielem starającym się o stanowisko w placówce:

  • Pierwsze 2 lata pracy w szkole – umowa o pracę na czas określony.
  • Po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat i uzyskaniu co najmniej dobrej oceny pracy – umowa o pracę na czas nieokreślony.

MEiN chce, by zmiany weszły w życie już 1 września 2022 r.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.