Z ulgi podatkowej mogą skorzystać rodzice, opiekunowie i rodzice zastępczy. Warunkiem jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Ulga przeznaczona jest dla tych, którzy uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej, a swoje roczne zeznania podatkowe składają na druku PIT-36 lub PIT-37. Dodatkowo musimy wypełnić załącznik PIT/O. Do zeznania podatkowego nie musimy dołączać innych dokumentów. Jednak na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej musimy przedstawić dokumenty, które są niezbędne do ustalenia prawa do ulgi.
Termin składania zeznania podatkowego za rok 2019 mija 30 kwietnia 2020r.
Jeśli mamy więcej niż jedno dziecko, ulgę uzyskamy bez względu na to, ile zarabiamy - nie ma limitu dochodowego. Obowiązują one w przypadku wychowywania jednego dziecka:
Na jakie finansowe wsparcie od państwa mogą liczyć rodzice? Sprawdźcie:
Wysokość ulgi podatkowej uzależniona jest od liczby dzieci. I tak:
Kwoty te sumują się. Jeśli wychowujemy dwójkę dzieci, będziemy mogli odliczyć 2 224,08 zł.
Czy przysługuje nam także ulga na dziecko pełnoletnie? Tak, jeśli ciągle się uczy, a jego dochód nie przekracza określonego limitu. Ulga prorodzinna przysługuje:
Musimy pamiętać, że jeśli chcemy skorzystać z ulgi na pełnoletnie dziecko, które uczy się, ale także pracuje, że jego dochód nie może przekroczyć 3 089 zł. Przy ustalaniu prawa do ulgi nie jest brany pod uwagę dochód uzyskany przez dziecko niepełnoletnie.
Przekroczenie limitu dochodowego nie jest jedyną sytuacją, która wyklucza skorzystanie z odliczenia. Z ulgi prorodzinnej nie mogą skorzystać podatnicy, których dzieci:
Warto także pamiętać o tym, że możemy otrzymać kwotę niewykorzystanej ulgi z poprzedniego roku podatkowego. Możliwość ta skierowana jest do podatników, którym zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty przysługującej im ulgi - mają oni prawo do otrzymania kwoty niewykorzystanej ulgi na dzieci do wysokości przysługującej im kwoty odliczenia. Kwota niewykorzystanej ulgi nie może przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych składek na podlegające odliczeniu ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jeśli chcemy odebrać zaległą kwotę, musimy wypełnić odpowiednie pola w formularzu PIT-36 lub PIT-37.
O uldze na dziecko mówi Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dn. 26 lipca 1991 r. W art. 27f, który mówi o odliczeniu od podatku kwoty na małoletnie dziecko.