Mandat 1500 zł za brak karty rowerowej u dziecka? Przepisy zostały źle zinterpretowane

Opiekun dziecka, które porusza się na rowerze bez karty rowerowej, może zapłacić mandat w wysokości nawet półtora tysiąca złotych. Takie informacje pojawiły się na początku roku po wprowadzeniu nowych przepisów. Okazuje się jednak, że nie jest to prawda.

Więcej o nowych mandatach przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Nowy taryfikator mandatów obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Przepisy skierowane są jednak nie tylko do kierowców samochodów, lecz także osób, które korzystają z pojazdów innych niż mechaniczne, czyli np. rowerzystów, użytkowników hulajnóg elektrycznych czy urządzeń transportu osobistego.

Zobacz wideo Co się zmieni od grudnia 2021? Jak wzrosną mandaty?

Dziecko bez karty rowerowej? Policja może wystawić mandat, ale nie tak wysoki

Na początku roku pojawiły się doniesienia, że opiekunowie dziecka, które porusza się np. po publicznej ścieżce rowerowej, zapłacą nawet 1500 zł mandatu, jeśli nie będzie ono miało karty rowerowej. Przypomnijmy bowiem, że w myśl przepisów zawartych w Prawie o ruchu drogowym, dzieci w wieku od 10 do 18 lat mają obowiązek posiadania karty rowerowej lub prawa jazdy wybranej kategorii: AM, A1, B1 lub T (w zależności od wieku).

Policja zdementowała jednak te informacje. Funkcjonariusze przypominają, że karta rowerowa obowiązuje w polskim prawie od dawna i za jej brak zwykle wystawiane jest tylko pouczenie. Większa kara zazwyczaj dotyczy tych, którzy spowodują zagrożenie na drodze. 

Od jakiego wieku dziecko samo w domu? Według prawa może zostać po ukończeniu 7. roku życiaOd jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Prawo co innego, rodzice co innego

Jak jest zatem z mandatami? Te mogą zostać wystawione tylko osobie, która ukończyła 17 lat. Na dodatek nie będzie to 1500 zł, a maksymalnie 200 zł. Wiele osób może więc odetchnąć z ulgą. Podkreślamy jednak, że niższa kwota mandatu nie zwalnia z przestrzegania przepisów. Należy zadbać o to, aby zawsze mieć przy sobie dokument potwierdzający uprawnienia oraz stosować się do zasad bezpieczeństwa.

W tym miejscu warto również przypomnieć, że w sytuacji, gdy dziecko potrafi jeździć na rowerze, ale nie skończyło siedmiu lat może samodzielnie jechać po chodniku, bo jest traktowane jako pieszy. Ale jest to dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy znajduje się pod opieką osoby w wieku powyżej 10 roku życia. Jeżeli osoba nie jest pełnoletnia, powinna posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy. Co ciekawe, opiekun wcale nie musi korzystać z roweru. Może być towarzyszącym pieszym.

Kolejne regulacje dotyczą dzieci w przedziale wiekowym 7-10 lat. Tutaj jednak ustawodawca nie konkretyzuje zapisów w prawie, więc należy przyjąć podobieństwa z najmłodszą grupą wiekową. Wobec tego, samodzielny, małoletni rowerzysta traktowany jest w świetle Kodeksu Drogowego także jako pieszy. Dziecko w wieku 7-10-lat może więc poruszać się tylko po chodniku w towarzystwie opiekuna.

Rowerzyści - dzieckoDziecko na rowerze. Te przepisy musisz znać zanim wybierzesz się z dzieckiem na rowerową przejażdżkę

Więcej o: