Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Prawo co innego, rodzice co innego. "Nieodpowiedzialność"

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, gdy ukończy 7 lat. Jednak to, czy powinniśmy zostawiać pociechę bez opieki, zależy także od wielu innych kwestii, na co uwagę zwracają rodzice.

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Prawo określa, że gdy dziecko ukończy 7 lat, może zostać bez opieki. Z art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń dowiadujemy się:

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Na profilu facebookowym eDziecka, wielu rodziców postanowiło wypowiedzieć się na temat pozostawiania dziecka samego w domu. Niektórzy stwierdzili, że zdarzyło im się zostawić 6-letniego malucha i wyjść na chwilę do sklepu. Internauci jednak skrytykowali takie postawy. Uznali też, że niektóre dzieci w wieku 7-8 lat, nie powinny zostawać w domu same, mimo iż prawo tego nie zakazuje.

Nauka zdalnaOd kiedy dziecko może zostać samo w domu? Mama: "Ja bym się bała"

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Opinie rodziców 

Rodzice przedstawili różne opinie na temat tego, od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu. "Gdybym miał zostawić jakiekolwiek dziecko bez opieki, musiałoby znać kilka podstawowych reguł". 

Najważniejsza z nich to odpowiedzialność, pokazanie konsekwencji w wyniku jej braku. W zależności jak szybko by to zrozumiało, to tak zostawiłbym najpierw od kilku minut i w dłuższej perspektywie nawet na cały dzień

- napisał jeden z internautów. Przyznał, że miałby wątpliwości do pozostawienia nawet niektórych nastolatków na dzień, dwa, jeśli np. "obraca się w nieodpowiednim towarzystwie". Przedstawił jednak wniosek:

Im szybciej nauczymy nasze dziecko odpowiedzialności i braniu konsekwencji za swoje czyny, tym lepiej i możemy być niemal pewni, że "nie wyniesie chałupy z dymem

- podsumował.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Od jakiego wieku dziecko samo w domu? "Trudno uwierzyć w nieodpowiedzialność niektórych"

Po tym, jak niektórzy stwierdzili, że zostawiają małe dzieci "tylko na chwilę", żeby wyjść do sklepu, gdy malec śpi, internauci skrytykowali tego typu postawę.

Jak czytam o 3-latkach samych w domu, to aż trudno uwierzyć w tę nieodpowiedzialność rodziców, takie maluchy mają jeszcze czas na samodzielność.

Rodzice piszą, że jeśli dziecko ma ponad 8 lat i ma starsze rodzeństwo, bez problemu zostawiają je w domu. Jednak wielu dorosłych ma wątpliwość, czy samego ośmiolatka zostawić w domu na cały dzień. A Wy, uważacie, że od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Dajcie znać w komentarzach. 

Więcej o: