Kobieta po przeszczepie macicy urodziła dziecko. Dr Michał Strus: Mam spore wątpliwości

W piątek 12 lutego br. w szpitalu Foch w Suresnes we Francji urodziła się dziewczynka. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jej mama miała przeszczepioną macicę. Lekarz dr Michał Strus w obszernym wpisie wyjaśnił, na czym polega zabieg przeszczepu macicy i w jakim celu się go wykonuje. "Ile ludzi tyle opinii w kwestii przeszczepów macicy, sam mam spore wątpliwości" - zaznaczył.

Dr Michał Strus jest lekarzem w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa. W jednym ze swoich najnowszych wpisów na Instagramie podjął temat wykonywania przeszczepów macicy.

Parę dni temu wszystkie francuskie media żyły tylko jedną informacją, pierwsza pacjentka po przeszczepie macicy we Francji urodziła zdrowe dziecko! Takie porody są niezwykle rzadkie, do tej pory na całym świecie doszło do około 20 podobnych urodzeń. A pierwszy udany przeszczep macicy odbył się zaledwie kilka lat temu

- rozpoczął swój wpis Dr Strus. 

Zobacz wideo 10 rzeczy, o których warto pamiętać w ciąży - dla własnego samopoczucia i zdrowia dziecka

Niezwykły poród we Francji. Dr Strus wyjaśnia

Kobieta po przeszczepie macicy, która urodziła dziecko, cierpiała na zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera. Jak wyjaśnia dr Strus schorzenie to charakteryzuje się wrodzonym brakiem pochwy i macicy, ale z prawidłowo rozwiniętymi jajnikami o prawidłowej czynności. Występuje u nawet 1:4000 żywych urodzeń. 

Ekspert wyjaśnił, że przeszczep macicy jest tzw. przeszczepem tymczasowym. Po ciąży narząd zostaje usunięty, aby biorca nie musiał przyjmować przez całe życie leków immunosupresyjnych, które zwiększają ryzyko infekcji. Jak podkreślił, kobiety są poddawane łącznie trzem poważnym zabiegom: przeszczepowi macicy, zabiegowi cięcia cesarskiego oraz histerektomii, czyli usunięcia macicy. 

Oprócz ogromnych kosztów samego zabiegu przeszczep macicy wiąże się ze złożonymi kwestiami etycznymi. Niektórzy specjaliści uważają, że ryzyko dla żywego dawcy jest zbyt duże, a cała procedura wątpliwa etycznie, zwłaszcza że przeszczep nie jest procedurą ratującą życie

- zauważył ginekolog.

 

Następnie wymienił kryteria, dotyczące etycznej wykonalności przeszczepu macicy. Biorca musi spełnić następujące warunki:

  • biorcą jest kobieta, która nie ma przeciwwskazań medycznych do przeszczepu,
  • ma chorobę macicy, "osobiste lub prawne przeciwwskazania" do innych możliwości (macierzyństwo zastępcze, adopcja)
  • chce mieć dziecko, nadaje się do macierzyństwa,
  • jest sprawna psychicznie,
  • prawdopodobnie zgadza się na leczenie i rozumie ryzyko związane z zabiegiem

Natomiast dawca musi spełnić tylko jedno kryterium.

Dawcą jest kobieta w wieku rozrodczym bez przeciwwskazań do zabiegu, która zakończyła poród lub wyraziła zgodę na oddanie macicy po śmierci

- czytamy we wpisie lekarza.

Newborn,Baby,In,HospitalMama oddała córce swoją macicę, żeby ta mogła cieszyć się macierzyństwem. Niezwykły poród

Sądzę, że ile ludzi tyle opinii w kwestii przeszczepów macicy, sam mam spore wątpliwości. Jedno jest pewne każdy pomyślny przeszczep i poród to zawsze krok naprzód dla innych pacjentek urodzonych bez macicy lub kobiet, którym usunięto organ w późniejszym życiu

- podsumował dr Strus. 

Przeczep macicy w Polsce 

W Polsce obecnie nie wykonuje się zabiegu przeszczepu macicy, choć z pewnością wiele kobiet zdecydowałoby się na podjęcie ryzyka. Przepisy obecnej ustawy transplantacyjnej nie stosują się do pobierania i przeszczepiania narządów rozrodczych.

Znam dwie rodziny, w których, gdy córki musiały być pozbawione macicy, ich matki natychmiast zaproponowały, że oddadzą swoją macicę, aby ich dzieci mogły też mieć potomstwo

– mówił w rozmowie z Medonet prof. Mariusz Bidziński, kierownik Działu Klinicznego Ginekologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Jak przyznał, w Polsce nie ma jeszcze doświadczeń w tym zakresie.

W 2016 roku pierwsza Polka zdecydowała się na operację przeszczepienia macicy. Dawczynią miała być jej matka, a operację miał przeprowadzić szwedzki zespół prof. Brännströma. Koszt operacji wynosił ok. 300 tys. dolarów, dlatego kobieta złożyła wniosek o finansowanie przeszczepu z Narodowego Funduszu Zdrowia. Od tamtej pory nie pojawiły się w mediach nowe informacje na temat postępu jej sprawy.

PoródMama z macicą przeszczepioną od zmarłej dawczyni urodziła zdrowe dziecko. To trzeci taki przypadek na świecie

Więcej o: