Mama z macicą przeszczepioną od zmarłej dawczyni urodziła zdrowe dziecko. To trzeci taki przypadek na świecie

Jennifer Gobrecht mieszkająca w Stanach Zjednoczonych marzyła o posiadaniu dziecka. Nie było to jednak możliwe, ponieważ urodziła się z anomalią genetyczną. Z pomocą przyszła medycyna, dzięki której na świat przyszedł jej syn.

W listopadzie 2019 roku Jennifer Gobrecht z Pensylwanii stała się drugą kobietą w USA, która urodziła dziecko po przeszczepie macicy od zmarłego dawcy, ogłosili w czwartek lekarze Penn Medicine w Filadelfii.

Poród po przeszczepie macicy

W USA jest wiele kobiet, które urodziły dziecko po transplantacji macicy, ale większość otrzymała macicę od żywych dawców. Pierwsze udane narodziny w Stanach Zjednoczonych po przeszczepie macicy od zmarłego dawcy miały miejsce w Cleveland Clinic w Ohio w zeszłym roku (2019), a pierwsze na świecie w Brazylii w 2018 r.

Jennifer Gobrecht jest drugą kobietą w USA i trzecią na świecie, która urodziła po przeszczepie macicy od zmarłej dawczyni. Kobieta od dawna chciała zostać mamą. Niestety jej poród nie był możliwy, ponieważ jako nastolatka dowiedziała się, że urodziła się z zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera, anomalią genetyczną, która wpływa na układ rozrodczy kobiety. Miała prawidłowo funkcjonujące jajniki, ale słabo rozwiniętą macicę, co uniemożliwiało jej noszenie dziecka. Kobieta wyznała:

Mój mąż i ja od zawsze chcieliśmy mieć dziecko, ale wiedzieliśmy, że mamy ograniczone możliwości i może to się nigdy nie wydarzyć.

Skurcze przepowiadające i porodowe. Jak je od siebie odróżnić?

Zobacz wideo

Lekarze stwierdzili, że około pięć procent kobiet w wieku rozrodczym na całym świecie cierpi na niedorozwój macicy. Jedynym wyjściem Jennifer z trudnej sytuacji był przeszczep macicy, który przebiegł prawidłowo. Niedawno Jennifer została matką drugiego dziecka w Stanach Zjednoczonych, które urodziło się z przeszczepionej macicy zmarłego dawcy, przez cesarskie cięcie.

Dziecko na świecie

Jennifer i jej mąż Drew Gobrecht nazwali swojego syna Benjamina "cudem". "Benjamin wiele znaczy, nie tylko dla mnie i dla Drew, lecz także dla wielu innych osób. Mam nadzieję, że zainspiruje inne pary do wypróbowania tej metody, ponieważ uważam, że jest bardzo skuteczna" - powiedziała Jennifer.

Matka niezidentyfikowanej zmarłej dawczyni napisała w oświadczeniu, że "jest niezwykle dumna ze wspierania przeszczepów". Dodała: "Moja córka była najlepszą matką, jaką kiedykolwiek znałam. Nic nie było dla niej ważniejsze niż jej dzieci. Cóż za piękny gest, który pomógł przekazać dar macierzyństwa innej kobiecie".

Więcej o: