Obrzezanie. Na czym polega zabieg? Jakie niesie korzyści?

Obrzezanie to w pewnym sensie temat tabu - jak niemal każdy związany z płciowością i seksualnością człowieka. Każdy słyszał o istnieniu takiego zabiegu, ale nie każdy zdaje sobie sprawę na czym tak naprawdę on polega i jakie niesie za sobą skutki. Często wiąże się je tylko i wyłącznie z religijnym rytuałem, a wiadomo nie od dziś, że obrzezaniu poddają się chłopcy i mężczyźni na całym świecie, nie tylko w judaistycznym kręgu kulturowym i nie tylko ze względów religijnych.

Co to jest obrzezanie?

Obrzezanie to nic innego jak zabieg usunięcia napletka, który chroni żołądź prącia zewnętrznych narządów płciowych mężczyzny. Jak wspomniano wcześniej, geneza wykonywania tego zabiegu ma swoje miejsce w rytuałach religijnych Żydów, którzy zabiegowi obrzezania poddają chłopców w ósmym dniu ich życia. Obrzezanie jest dokonywane rytualnie i ma charakter uroczystości rodzinnej. Co ciekawe, również wyznawcy islamu poddają się zabiegowi obrzezania, jednak robią to w zdecydowanie starszym wieku niż w przypadku Żydów. W kulturze chrześcijańskiej, mimo jej wspólnych z judaizmem korzeni, nie jest wykonywany rytuał obrzezania. 

Obrzezanie mężczyzn na świecie

W niektórych rejonach świata obrzezanie jest praktyką wynikającą z uwarunkowań kulturowych. Dzieje się tak w USA, na Filipinach, w Korei Południowej, krajach afrykańskich. Szacuje się, że większość chłopców w tych krajach zostaje obrzezana. W Stanach Zjednoczonych obrzezanie zawdzięcza swoją popularność popularyzowaniu go jako zabiegu higieniczno-kosmetycznego. W Korei Południowej zostało rozpowszechnione przez przebywające na jej terenie wojska amerykańskie. 

Zobacz wideo 7 częstych błędów, które niszczą skórę

Obrzezanie: przed i po zabiegu

Obecnie wiadomo, że zabieg obrzezania może mieć również medyczne przesłanki. Wskazuje się bowiem, że napletek jest zbędnym dodatkiem, którego jedyną funkcją jest ochrona prącia noworodka podczas porodu. U dziecka, a później mężczyzny, jego obecność może natomiast prowadzić do niepożądanych zjawisk.

Wielu specjalistów wskazuje, że poddanie się zabiegowi obrzezania może przynieść wiele korzyści zdrowotnych zarówno dla mężczyzny, jak i dla jego partnerki seksualnej. Obrzezanie pozwala na łatwiejsze zachowanie higieny okolic intymnych. Pod napletkiem u mężczyzn nieobrzezanych gromadzą się resztki moczu, spermy i inne nieczystości, które mogą powodować stany zapalne i namnażanie się bakterii. Niektórzy naukowcy wskazują, że taka sytuacja może przyczyniać się do występowania raka prącia, ale również może zwiększać szansę na zachorowanie przez partnerkę na raka szyjki macicy. Obrzezanie zmniejsza także ryzyko przenoszenia chorób drogą płciową.

Obrzezanie w Polsce. Czy tylko z przesłanek medycznych?

W Polsce nie funkcjonują religijne ani kulturowe uwarunkowania determinujące wykonywanie zabiegu obrzezania. Dlatego też najczęściej w naszym kraju jest ono wykonywane z przesłanek medycznych. Za najbardziej rozpowszechnione powody do wykonania zabiegu uznaje się:

  • zmiany nowotworowe w okolicy napletka;
  • zmiany bliznowate żołędzi;
  • utrzymujący się obrzęk limfatyczny prącia;
  • zapalenia żołędzi i/lub napletka;
  • nawrotowe infekcje układu moczowego i problemy z mikcją;
  • urazy (napletka, prącia).

Przed wykonaniem zabiegu, w ramach przygotowania do niego, lekarz może zlecić wykonanie badań, np. morfologii krwi czy badania układu krzepnięcia. Zabieg najczęściej nie wymaga hospitalizacji i może być wykonywany z powodzeniem w warunkach ambulatoryjnych.

Obrzezanie: opinie

Opinie o zabiegu są w zdecydowanej większości pozytywne. Obrzezanie nie wpływa w żaden negatywny sposób na funkcjonowanie mężczyzny czy na jakość jego życia seksualnego. Bezpośrednio po zabiegu pacjent jednak musi zadbać o poddaną resekcji okolicę. Po zabiegu w znieczuleniu ogólnym lub krótkotrwałym dożylnym nie wolno mu prowadzić pojazdów mechanicznych. Po usunięciu napletka w znieczuleniu miejscowym wskazane jest pozostawanie przez jakiś czas pod opieką osoby towarzyszącej. Po obrzezaniu lekarz może zalecić leki przeciwbólowe, które pomogą w razie wystąpienia bólu po zabiegu. Przez mniej więcej 4 tygodnie należy powstrzymywać się od aktywności seksualnej, także od masturbacji. Po resekcji napletka nie wolno brać gorących kąpieli i poddawać się intensywnemu wysiłkowi fizycznemu. Zaleca się przemywanie rany kilka razy dziennie i rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny. Po zabiegu należy ściśle stosować się do zaleceń lekarskich. Niezbędne będzie także zgłoszenie się na wizytę kontrolną.

Zobacz też: Obrzezanie kobiet (klitoridektomia) - co to jest i na czym polega?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.