Cocker spaniel - charakter, wygląd, zdrowie i pielęgnacja

Cocker spaniel ma w sobie nieposkromione pokłady energii. Jest towarzyski i ciekawy świata. Nigdy nie odmówi wspólnej zabawy i spaceru.
Zobacz wideo

Cocker spaniel - charakter

Niezwykle towarzyski, wesoły i ciekawy świata. Nie jest agresywny, choć trzeba pamiętać, że bardzo szybko przywiązuje się do właściciela, a że nie lubi samotności, to niechętnie rozstaje się z opiekunem. Dobrze mieć to na uwadze i od początku uczyć spaniela, że będzie zostawiany w swoim własnym towarzystwie. 

Mieszkając z cocker spanielem nie będziemy się nudzić, zawsze możemy liczyć na wspólną zabawę. Spaniel wręcz uwielbia zabawę i trudno go zmęczyć psimi wygłupami - można odnieść wrażenie, że będzie się bawił dopóki nie padnie ze zmęczenia. Jest kontaktowy, wylewny i bardzo żywiołowy. Ma też cechy idealnego przyjaciela - jest wierny i lojalny.

Cocker spaniel - wygląd

Psy rasy cocker spaniel są niewielkich rozmiarów, mają zbitą, zwartą sylwetkę, a ich tułów lekko opada ku ogonowi. Standardowo psy te osiągają wysokość w kłębie około 39-40 cm, zaś suki 38-39 cm. Wagę dorosłych osobników szacuje się na mniej więcej 12-14,5 kg. Ma bardzo kształtną głowę i duże, szeroko rozwarte, przyjazne oczy. Kolor oczu dostosowany jest do umaszczenia, ale nigdy nie są w jasnym kolorze. Najczęściej spotykane są ciemnoorzechowe, brązowe lub niemal czarne.

Wśród charakterystycznych cech wyglądu, oprócz pięknych oczu, wymienia się także uszy, które są u psów tej rasy stosunkowo duże, długie i gęsto porośnięte futrem. Psy te mają przylegającą, jedwabistą w dotyku, długą sierść; włosy są krótsze na głowie, nieco dłuższe na grzbiecie oraz tułowiu, zaś najgęstsze na łapach. Sierść powinna być prosta, nie kędzierzawa, falowana bądź szorstka i sztywna. Kończyny psa są nieco skrócone, choć jednak na tyle długie, by nie ograniczać długości kroku.

Umaszczenie cocker spaniela jest mocno urozmaicone. Wśród pojawiających się maści są jednokolorowe: brązowe, czarne, rude, złote, u których akceptowana jest biała plama na piersi oraz kolorowe: biało-czarne, biało-złote, biało-czekoladowe, biało-pomarańczowe, blue roan, orange roan, lemon roan, wątrobowe oraz trójkolorowe.

Cocker spaniel - gdzie mu będzie najlepiej i z kim?

Ze względu na to, że jest bardzo energiczny i ruchliwy, wiele osób zastanawia się, czy nadaje się do bloku, czy jednak lepiej, by wychowywał się na własnym podwórku. Trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ale większość hodowców jest zdania, że nie ma to znaczenia, o ile zapewnia się psu odpowiednią dawkę dzienną aktywności - przecież także pies, który ma do dyspozycji podwórko powinie codziennie wychodzić na "normalne" spacery. Cocker spaniel chętnie pobiegnie za patykiem, ale będzie też miłym towarzyszem podczas spacerów. Z przyjemnością wskoczy też do wody. Zdecydowanie jest to pies polecany osobom aktywnym.

Cocker spaniel angielski - cena i koszt utrzymania

Chcąc zostać właścicielem rasowego szczeniaka cocker spaniela angielskiego należy się liczyć z wydatkiem rzędu około 1500 zł do 3000 zł. Jeśli zaś chodzi o koszt utrzymania, to szacuje się wydatki na poziomie 250 zł w skali miesiąca. Oprócz wydatków na jedzenie i witamy, trzeba wliczyć koszt wizyt kontrolnych u weterynarza i strzyżenia. Niektórzy decydują się również na szkolenie - szczególnie, jeśli chcą, by pies zamieszkał w domu w otoczeniu dzieci.

Cocker spaniel - zdrowie i pielęgnacja

Piękna, przyjemna w dotyku sierść cocker spaniela wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Warto o tym pamiętać, decydując się na tego psa. Jeśli chcemy, by futro psa było odpowiednio zadbane, nie wystarczy jedynie regularne czesanie. Do niezbędnych zabiegów w zakresie pielęgnacji należy również trymowanie sierści, szczególnie tej na głowie oraz wewnątrz uszu. Po raz pierwszy taki zabieg powinno się wykonać, jak szczeniak skończy pół roku.

Jeśli chodzi o zdrowie, to jest kilka schorzeń, na które cocker spaniele są podatne. Szczególnie zadbać należy o uszy, gdyż zapalenie ucha zewnętrznego spowodowane niewłaściwym wietrzeniem kanału usznego jest wśród nich bardzo popularne. Do innych zabiegów pielęgnacyjnych należy przycinanie pazurów oraz włosów znajdujących się między palcami.

Spaniele mają także często problemy związane ze wzrokiem - często chorują na podwinięcie powieki, jaskrę, zaćmę czy atrofię siatkówki. Rasa jest też dość podatna na alergie.

Cocker spaniel - opinie i podejście do dzieci

Cocker spaniele są łagodne, przyjazne i wesołe; te trzy cechy już wydają się być odpowiednie dla psa żyjącego w rodzinie. Lubi aktywny tryb życia, będzie zatem idealnym kompanem podczas rodzinnych wypadów, wycieczek czy zabaw na świeżym powietrzu. Energii mu nie brakuje - nigdy nie odmówi dzieciom wspólnej zabawy. Nie wolno zapominać, że jest to tylko pies, który mimo pogodnej natury może mieć nieprzewidywalne zachowania - z tego powodu w kontaktach z dziećmi rodzic musi cały czas stać na straży i zachowywać czujność.

Hodowcy podkreślają także, że ta rasa dobrze odnajduje się w towarzystwie innych zwierząt (nie tylko psów). Są tolerancyjne i samodzielne.

Więcej o: