Kot brytyjski - idealny do domu i do życia w rodzinie

Spokojne, przyjazne, mądre i zrównoważone. Stanowią jedną z najstarszych ras, tak zwanych pierwotnych. Mają piękne, miękkie futro. Dobrze odnajdują się w towarzystwie osób starszych i małych dzieci. Szukasz kota idealnego? Przeczytaj o kocie brytyjskim.

Brytyjski kot krótkowłosy - charakter

Brytyjski kot krótkowłosy to rasa, którą idealnie określa termin: bezproblemowa. Koty te są bardzo przyjazne, łagodne i spokojne, nie mają w sobie ani grama agresji. Choć lubią zabawy z innymi domownikami, uznawane są za grzeczne i zrównoważone - rzadko zdarza się, by ich właściciele skarżyli się na wyrządzone przez nie szkody. Szczególnie, że koty tej rasy uznaje się za "naziemne", które nie skaczą po domowych framugach, sufitach czy żyrandolach, nie mają również zwyczaju wieszać się na firankach.

Zobacz wideo

Kot brytyjski nie bywa nachalny czy natrętny, a wręcz przeciwnie - zachowuje dystans w stosunku do otoczenia, lubi życie jakby z boku. Nie jest specjalnie towarzyski, ale dość dobrze odnajduje się w otoczeniu innych zwierząt, dzięki czemu właściciel nie musi martwić się o ewentualne konflikty. Hodowcy wręcz zalecają, by kot tej rasy był wychowywany w samotności. Lubi dobrą zabawę i pieszczoty, sam przyjdzie przytulić się do pana, ale to on zdecyduje kiedy to zrobi. Jeśli poczuje, że ma już dość towarzystwa, oddali się w zaciszne miejsce.

To inteligentne zwierzęta mają w sobie dużo cierpliwości i oddania. Szybko dostosowują się do nowych warunków życia. Mają też wysoko rozwinięty instynkt macierzyński. Jeśli doczekają się potomstwa, bardzo poważnie podchodzą do roli opiekuna.

Kot brytyjski - wygląd

Kot brytyjski nazywany jest potocznie także Brytyjczykiem i jest największy wśród kotów krótkowłosych. Ma gęste, miłe w dotyku futro (niczym pluszowego misia) oraz włosy krótkie, dzięki czemu nie sprawia trudności w pielęgnacji.

Koty te osiągają dość spore rozmiary - ich waga mieści się w granicach 5-9 kg. Mają silną, muskularną sylwetkę, krótkie, zaokrąglone łapki, gruby ogon, sporych rozmiarów głowę z wyraźnie pełnymi, wręcz pucołowatymi policzkami. Uważane są za koty długo żyjące - przy dbaniu o zdrowie i właściwą pielęgnację mogą żyć nawet 20 lat.

Kot brytyjski a dom pełen dzieci

Ze względu na swoje łagodne usposobienie koty brytyjskie polecane są rodzinom z dziećmi. Chętnie uczestniczą we wszelkich ludzkich aktywnościach, traktując je jako dobrą zabawę. Raczej nie zdarza się, by odmawiały głaskania i pieszczot, które maluchy lubią im okazywać. Obecność takiego zwierzęcia w domu uczy dziecko odpowiedzialności.

Koty brytyjskie nie demonstrują  swojego niezadowolenia w agresywny sposób. Są mądre, spokojne i chętne do nauki nowych umiejętności, dzięki czemu można je wychować we właściwy sposób i nie martwić się o szkody wyrządzone w mieszkaniu.

Reasumując, odpowiednio wytresowany kot będzie w domu idealnym kompanem, jego towarzystwo będzie przyjemnością dla wszystkich domowników.

Kot brytyjski - ubarwienie

Występują w ponad 150 odmianach barwnych, wśród których najbardziej popularne są brytyjskie krótkowłose niebieskie oraz liliowe, ale odmian kolorystycznych jest o wiele więcej. Powszechnie można spotkać koty o następujących umaszczeniach:

  • Colorpoint, czyli koty u których pyszczek, uszy, ogon i łapy mają wyraźnie ciemniejszy odcień barwy podstawowej w stosunku do innych partii ciała.
  • Chinchilla, czyli koty których futro w 1/8 ma czarną barwę, zaś resztę ciała srebrno-białą.
  • Tabby - "tabby" to tak naprawdę więcej niż "pręgowany". W zależności od ubarwienia mogą być określane jako: "mackerel" (tygrysie),"blotched" (pręgowane), "classic" (klasyczne), "spotted" (cętkowane) oraz "ticked" (czyli nakrapiane).
  • Tortie, czyli umaszczenie trójkolorowe bądź szylkretowe. W takim ubarwieniu występują wyłącznie kotki - mają na to wpływ uwarunkowania genetyczne.
  • Torbie, czyli koty łączące w sobie cechy umaszczenia zarówno tabby, jak i tortie.

Brytyjski kot krótkowłosy - utrzymanie i pielęgnacja

Osoby, które decydują się na przygarnięcie kota brytyjskiego muszą być świadome, jak wygląda pielęgnacja tego zwierzęcia. Podstawową sprawą jest dbanie o futro czworonożnego przyjaciela. Czesanie kota powinno odbywać się raz w tygodniu i nie wolno o tym zapominać (w przypadku Brytyjczyków długowłosych należy zwiększyć częstotliwość nawet do 3 razy na tydzień). W przeciwnym wypadku można doprowadzić do pochłonięcia przez kota zbyt dużej ilości martwych włosów podczas wylizywania się.

Koty brytyjskie są bardzo czyste, same dbają o swoją higienę, nie wymagają zatem kąpieli (poza wyjątkowymi przypadkami, które zostaną wskazane przez lekarza). Należy dbać o uszy kota - czyścić je i usuwać woskowinę zbierającą się w małżowinie oraz o oczy - usuwać wydzielinę, która przez noc zbiera się w kącikach oczu, a także obcinanie paznokci (nie zawsze konieczne).

Brytyjski kot - żywienie

Koty brytyjskie to straszne łakomczuchy - jedzenie sprawia im dużą przyjemność. Zjedzą każdą ilość pokarmu znajdującego się w ich miseczce, dlatego szybko przybierają na wadze. By zanadto nie przytyły, należy kontrolować ich dietę. Eksperci polecają pożywienie wysokiej jakości, pokarm gotowy lub naturalny typu BARF. Ważne jest, by koty otrzymywały zbilansowane karmy, o bogatym składzie, posiadającym zarówno niezbędne składniki podstawowe, jak i witaminy oraz mikroelementy. Raz na jakiś czas zaleca się także podawanie Brytyjczykom specjalne pasty odkłaczające.

Więcej o: